Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na Semilsku mohou vzniknout tři geotermální elektrárny

29.10.2012  |  zdroj: ČTK  |  139× přečteno      vytisknout článek

Na Semilsku mohou vzniknout tři geotermální elektrárny

Tři obce na Semilsku by se mohly brzy stát prvními místy v Česku, která využijí elektřinu z geotermálních elektráren. Společnost Entergeo zde dělá podrobný geologický průzkum a připravuje studii o dopadu elektráren na životní prostředí. ČTK to dnes sdělila mediální zástupkyně firmy Entergeo Veronika Čížková.

    Entergeo zkoumá podmínky pro vznik elektráren u Semil, Benešova u Semil a Tanvaldu v Libereckém kraji. Zatímco v Tanvaldu dnes starosta Petr Polák o záměru nic nevěděl, v Semilech s firmou Entergeo jednají. Samo město už pět let výstavbu geotermální elektrárny připravuje a v územním plánu je pro ni vyčleněna lokalita. "Pro nás je to jen jeden z možných investorů, k žádné dohodě zatím nedošlo. Od firmy jsme dosud nedostali nabídku, která by byla pro město přijatelná," řekl dnes ČTK semilský starosta Jan Farský.

    Semily stejně jako Benešov u Semil a také nedaleká Slaná podaly k záměru připomínky. V rámci posuzování dopadů na životní prostředí EIA žádají především doložit vliv hluku v době výstavby vrtů, které by měly dosáhnout až pěti kilometrů. Prověřit by se měl i vliv projektu na spodní vodu nebo kumulace vlivů při souběžném vybudování elektráren v Semilech a Benešově u Semil. "Rozhodně nejsme proti, chceme ale záruky bezpečnosti pro obec a její obyvatele," řekl dnes ČTK starosta Benešova Dalibor Lampa. Areál bývalé textilky Hybler, kde má elektrárna stát, je přímo v obci, lidé se obávají i možného zemětřesení, které provázelo podobný projekt v Basileji.

    Podle firmy Entergeo by měla zařízení sloužit k dodávkám elektřiny pro dané obce. Definitivnímu rozhodnutí o výstavbě elektráren ale bude podle firmy předcházet debata s obyvateli, kteří by museli záměr schválit. "Jedním ze způsobů jak zajistit energetickou soběstačnost měst a obcí je začít využívat stabilní lokální zdroje. Geotermální energie patří k těm vhodným zdrojům, které se mohou stát základem nové energetické soustavy," uvedl ředitel společnosti Entergeo Zbyněk Šonka.

    Geotermální elektrárny využívají ke svému fungování tepelnou energii zemského nitra. Jako zdroj tepla pro elektrárnu slouží tři vrty o průměru 30 centimetrů, které jsou hluboké tři až pět kilometrů. Na povrchu je pak nutné postavit halu s výměníkem, který mění tepelnou energii na elektřinu.

    Podle odborníků je možné využívat teplo z jednoho vrtu pro výrobu elektřiny 20 až 30 let. Poté se zdroj ochladí, ale stále je možné využívat vrt pro dodávky tepla. U nich není potřeba tak vysoká teplota jako pro výrobu elektřiny.

    Ve světě existuje velké množství elektráren, které využívají horké vody z nitra země. Technologie, která se má použít na Semilsku, je však jiná - počítá s ohříváním vody vháněné do suchého podzemí (HDR), odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím příliš rozšířený. Podobný záměr připravují už několik let Litoměřice, v Libereckém kraji chystá soukromý investor podobnou elektrárnu v Dětřichově na Liberecku.


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Re: Na Semilsku mohou vzniknout tři geotermální elektrárny
Oprava data: Ten výzkumný ústav zanikl "po něžné revoluci" tzv. "privatizací" (rozprodejem vybavení a pronájmem budov v Brně-Lesné mnoha firmám, v roce 1993, jako tzv. "Ekologická agentura", což byla jen taková zástěrka té konečné likvidace inženýrského výzkumu v oboru geologie po zániku Českého geologického úřadu a vzniku Geologického odboru na MŽP. Od tí doby je technickémnu rozvoji v geologii v podstatě "ustřižen tipec". Omlouvám se za překlep v datu na PC.
vloženo: 29.10.2012 21:40     vložil: Jaromil Krajča Reagovat 
Re: Na Semilsku mohou vzniknout tři geotermální elektrárny
V sedmdesátých letech byl ve Výzkumném ústavu geologického inženýrství v Brně (ten zanikl v roce 1973) řešen výzkumný úkol "Těžba a využití hypertermálních vod hlubinnými vrty". Tehdy byla prokázána reálnost těžby HTV cirkulací vody v průlinových dobře propustných sedimentárních horninách, nikoli ve skalních horninách typu žuly a pod. s nepatrnou až nulovou propustností, vyžadující hydraulické nebo explozivní štěpení hornin na počvě vrtů s cílem zajištění puklinové propustnosti pro podzemní výměník tepla v hornině. Účinnost a termodynamická bilance takových prací je velmi malá. Argumentace zdroji na N.Zealandu a v Itálii je poněkud zavádějící. Tyto zdroje mají mocnou puklinovou a krasovou propustnost hornin a leží v centru vulkanických projevů s napájením podzemní vody srážkami a povrchovými toky vesměs bez umělých dotací, s vysokými geotermickými stupni, které v ČR nejsou. Netvrdím, že to vůbec nepůjde, ale technické problémy budou obrovské a pak ekonomika těžby GE nemusí vyjít, vzhledem k omezené životnosti těchto systémů m.j. i díky chemismu horkých vod (inkrustacím v potrubí atd.). Je třeba nastudovat výsledky prací ústavu před 40 lety, které mají trvalou platnost a nezapomínat na to. že naši výzkumní pracovníci už tehdy nebyli blbí. Za rozhodující proto nepovažuji proces EIA, protože to bude podobné jako u jiných elektráren, ale studii proveditelnosti z hlediska znalostí geotechnických, geohydrodynamických a hydrogeochemických procesů a poznatků ze světa.
vloženo: 29.10.2012 21:29     vložil: Jaromil Krajča, soudní znalec Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist