Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Použijte peníze z fondů na projekty, které sníží plýtvání energií a surovinami, oficiálně navrhuje Evropská komise

26.11.2012  |  39× přečteno      vytisknout článek

Použijte peníze z fondů na projekty, které sníží plýtvání energií a surovinami, oficiálně navrhuje Evropská komise

Jedním z pěti hlavních důvodů, proč česká ekonomika slábne a neumí konkurovat na světovém trhu, je plýtvání drahou energií a surovinami. Evropská komise na to upozornila dnes (22. 11.) v Praze, kde oficiálně navrhla ministrům, aby peníze z evropských fondů soustředili také do projektů, jako je zateplování domů, recyklace odpadu nebo lepší železnice. [1]

Vláda zatím těmto opatření přednost nedává. Oficiální návrh operačních programů na příštích sedm let, který v říjnu začala připomínkovat jednotlivá ministerstva, dává přednost spalovnám odpadů a prodloužení životnosti tepláren na hnědé uhlí. [2] Přesunem peněz do drahých a zbytečných projektů ztrácíme příležitost snížit naší spotřebu energie i drahý dovoz paliv.

Varovaly před tím ekologické organizace, které návrh Evropské komise uvítaly a upozorňují, že česká vláda musí posílit význam inovací a ekologických projektů při přípravě příštích evropských fondů.

Experti Evropské komise v návrhu, který představí ve čtvrtek, poukazují, že příčinou vysokého plýtvání energií jsou také zastaralé teplárny a domy s velkými ztrátami tepla. Ekologické organizace proto apelují na ministry, aby použili evropské fondy na programy, které budou rodinám a obcím pomáhat se zateplováním, výměnou oken a moderním větráním.

Stejně tak navrhují podpořit čistou výrobu energie v malých domácích zdrojích, jako jsou obecní výtopny na biomasu nebo solární panely na střechách.

Evropská komise také připomněla, že použití evropských fondů v nakládání s odpady se musí především soustředit na recyklaci, kompostování nebo snadnější třídění odpadů. Obří spalovny mohou přijít na řadu až poté, co ve zbytkovém odpadu - ze kterého vyrábějí energii - nebudou recyklovatelné suroviny.

Ekologické organizace rovněž:

o Vítají, že Evropská komise dává přednost investicím do rychlé a pohodlné železnice při budování transevropské dopravní sítě a také do lepší městské veřejné dopravy.

o Podporují návrh Evropské komise, aby stát podporoval ochranu před záplavami, jako je obnova říčních meandrů, lužních lesů a mokřadů, které zadržují vodu v krajině.

o Vítají návrh, aby evropské fondy šly do projektů, které pomáhají na venkově chránit různorodou krajinu a vzácnou českou přírodu s přirozenými lesy, s alejemi nebo rybníky.

Pavel Přibyl z Hnutí DUHA řekl:

"Evropská komise to má dobře spočítané. Zbytečné plýtvání drahými palivy i surovinami oslabuje naši ekonomiku. Stát by měl použít peníze z evropských fondů jako investici do tisíců projektů, které pomůžou rodinám se zateplováním domů, obcím s výrobou energie z malých, domácích a čistých zdrojů nebo městům s lepší recyklací odpadků. Je to výborná příležitost, jak snížit naši závislost na dražším a dražším plynu, ropě, uhlí i jiných surovinách, které povětšině dovážíme."

Ondřej Pašek z CEE Bankwatch Network zdůrazňuje:

"Efektivní využívání energie je klíčem ke zvýšení české konkurenceschopnosti. Evropské fondy nabízejí příležitost, jak této efektivity dosáhnout a Evropská komise tuto prioritu jasně podporuje. Česká vláda by měla jasně deklarovat, že energetická efektivita je jednou z hlavních priorit evropských fondů a připravit výraznou finanční podporu úsporám energie v budovách i budování a zapojení obnovitelných zdrojů."


Kontakt:
Pavel Přibyl, telefon 603 207 249, email pavel.pribyl@hnutiduha.cz
Ondřej Pašek, telefon 608 381 602, email ondrej.pasek@bankwatch.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist