Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

SEMILY POKROČILY NA CESTĚ K VYUŽITÍ GEOTERMÁLNÍ ENERGIE

17.12.2012  |  101× přečteno      vytisknout článek

SEMILY POKROČILY NA CESTĚ K VYUŽITÍ GEOTERMÁLNÍ ENERGIE

Rada města Semily přijala koncept budoucí dohody o výstavbě geotermální elektrárny
 
Praha, 12. prosince 2012 - Rada města Semily na svém jednání dne 7.12.2012 schválila základní teze dohody mezi městem a společností ENTERGEO v souvislosti s plánovanou výstavbou geotermální elektrárny. Rada je připravena doporučit zastupitelstvu města Semily její schválení.
 
K čerpání geotermální energie mají Semily podle dosavadních průzkumů velmi vhodné podmínky. Geotermální energii plánují využívat nejen pro provoz geotermální elektrárny, ale i k vytápění obytných domů a veřejných prostor určených ke sportovnímu a kulturnímu vyžití obyvatel i návštěvníků města. Využití geotermální energie je příležitostí také pro rozvoj pracovních příležitostí a rozšíření možností podnikání.
 
"Na možnosti využití geotermální energie pro rozvoj města i podporu zaměstnanosti pracujeme už od roku 2007. Město postupně přijalo energetickou koncepci, prostřednictvím územního plánu určilo lokalitu, rezervovalo připojovací kapacitu, nechalo zpracovat geofyzikální průzkum. Poslední dva roky jsme jednali s možnými investory. S ENTERGEO, SE jsme se po dlouhém a náročném jednání dohodli na návrhu, který je oboustranně výhodný, uvedl Mgr. Jan Farský, starosta města Semily.
 
Definitivnímu schválení bude předcházet rozsáhlá debata s obyvateli města, harmonogram setkání bude k dispozici začátkem ledna.
 
"Páteční rozhodnutí Rady města Semily považuji za důkaz realistického a prozíravého přístupu členů Rady. Vzhledem ke stoupajícím nákladům na energie i k obavám o stabilitu rozvodné soustavy v nadcházejících letech je velmi logické, že vážně uvažují o využití geotermální energie. Ta je v dané lokalitě jedním z nejstabilnějších a ekologicky nejšetrnějších zdrojů," uvedl Ing. Zbyněk Šonka, ředitel společnosti ENTERGEO, SE. "O distribuovaných zdrojích energie se mluví jako o jednom z řešení, jak se vyhnout vysokým nákladům a rizikům spojeným s dálkovým přenosem elektrické energie. Geotermální elektrárna v Semilech by se tak mohla stát průkopníkem v konceptu kombinované energetické soustavy budoucnosti," dodal Ing . Zbyněk Šonka.
 
Geotermální energie se získává čerpáním tepla z hlubinných vrtů, jedná se o nejstarší energií na Zemi a její přirozenou a nedílnou součást. Vznikla dílem při utváření naší planety, dílem je důsledkem přirozených reakcí v nitru Země. Řadí se mezi alternativní, částečně obnovitelné zdroje. Odhaduje se, že teplo z jednoho vrtu je možné pro provoz elektrárny využívat asi po dobu 20 - 30 let, poté je lze nadále využívat pro vytápění, pro něž není třeba tak vysokých teplot jako k provozu geotermální elektrárny. Po nějaké době lze opět počítat s obnovením výroby elektřiny, poté, co se příslušná část podzemí opět ohřeje. V současnosti se geotermální energie využívá např. ve Velké Británii, USA, Švýcarsku,Francii, Dánsk u a dalších cca 20 zemích světa. Více informací na http://www.entergeo.com/co-je-geotermalni-energie.html


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist