Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Energie nám bude stačit!

31.12.2012  |  zdroj: Technik  |  138× přečteno      vytisknout článek

větrnáSpolečnost Siemens uspořádala pro novináře výjezd do Portugalska spojený s prohlídkou paroplynové a vodní přečerpávací elektrárny, moderní rozvodny a větrných elektráren.

Především ty se podílejí na výrobě elektrické energie stále větší měrou. Cílem projektu bylo demonstrovat nezávislost Portugalska na atomové energii a ukázat budoucí soběstačnost ve výrobě elektrické energie.

Nutno říci, že současná portugalská energetika je postavena na dobře provedeném odstátnění energetického monopolu, kdy energetické distribuční společnosti získaly vlivné investory (například i z Číny), a tak se mohla rozeběhnout inovace nejen distribuční sítě, ale i zdrojů energie. Tyto společnosti myslí i na ekologii, což se projevuje využíváním zdrojů obnovitelné energie (větrné farmy) nebo ekologických vodních elektráren a účinných nízkoemisních plynových elektráren.

Paroplynová elektrárna

První na naší cestě byla paroplynová elektrárna Pego s kombinovaným cyklem CCPP (Combined Cycle Power Plant) v Pegu, Abrantes. Ta byla postavena na klíč pro zákazníka ElecGas společností Siemens. Má výkon 840 MW a je nízkoemisním zdrojem s vysokou účinností - 59 %. I my se takové dočkáme brzy v Počeradech, kde je Siemens dodavatelem turbín plynových i parních.

Základem elektrárny jsou dvě plynové turbíny Siemens SGT5-4000F, dvě parní turbíny SST5-5000, dva vodíkem chlazené generátory SGen5-2000H, elektrická část a řídicí systém SPPA-T3000. Generátory pracují neustále a jsou poháněny parními turbínami. Výkon generátorů ale může být prakticky okamžitě zvýšen spuštěním plynové turbíny.

Elektrárna Pego se tak přidala k dvěma elektrárnám Tapada do Outeiro a Ribatejo, které jsou osazeny třemi jednotkami. V Portugalsku se Siemens řadí mezi vůdčí dodavatele elektráren typu CCPP.

Zapouzdřená rozvodna VVN

Další zastávkou na cestě byla rekonstruovaná konvenční venkovní rozvodna (AIS) v Ermesinde. Projekt byl realizován jen devět kilometrů od centra Porta. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem se energetická společnost REN rozhodla využít technologie Siemens, zapouzdřené rozvaděče (GIS) typů 8DN9 a 8DN8 a systémy řízení a ochran.

Rozvaděče 8DN9 nejsou neznámé ani u nás, najdete je zatím ve třech rozvodnách a celkový počet instalovaných polí s vypínači u nás je 15 kusů. Zapouzdřené rozvaděče typu 8DN8 pak u nás naleznete v počtu 32 polí s vypínači ve čtyřech rozvodnách. V následujících letech se instalovaný počet těchto rozvaděčů zvýší o dalších 13 polí.

V Portugalsku rozhodující dodávky zahrnovaly rozvodny GIS o dvou napěťových úrovních: osm polí GIS o napětí 220 kV a 15 polí GIS o napětí 60 kV plus čtyři výkonové transformátory po 170 MVA. Dispozice je navržena tak, aby umožňovala budoucí rozšíření o pět polí GIS pro 220 kV, šest polí GIS pro 60 kV a výkonový transformátor 170 MVA.

Podzemní přečerpávací vodní elektrárna Vena Nova II

Společnosti Siemens a Voith Hydro dodaly kompletní soubor elektromechanických zařízení pro elektrárnu Venda Nova II, podzemní vodní elektrárnu na severu Portugalska v oblasti Braga. Tento projekt se jmenovitým výkonem 200 MW a průměrnou roční výrobní kapacitou 220 GWh (pro 85 000 domácností) je další etapou výstavby energetického systému v této lokalitě.

Provoz Venda Nova II sestává z centrály instalované pod zemí v hloubce 420 m a podzemního přivaděče, který spojuje nádrže Venda Nova a Salamonde. Aby se využilo spádu mezi oběma nádržemi, bylo použito reverzibilní schéma umožňující proudění vody z nádrže Venda Nova do Salamonde i její přečerpání zpět v době nejnižších cen při slabé poptávce po elektrické energii.

Strojovna ve skále vzbuzuje úctu. Vévodí jí dva vertikální turbogenerátory Voith-Siemens. Stejně tak ale i obrovské ventily umožňující přivádět vodu ke dvěma Francisovým turbínám, na jejichž ose jsou zmíněné generátory. Úctu vzbuzují i obrovské transformátory v přilehlých kavernách.

Hydraulický okruh má 4,5 km dlouhý tunel ve skále, horní vpust u nádrže Venda Nova, přívodní tunel je dlouhý 2,8 km, dvě vyrovnávací komory a odpadní tunel jsou dlouhé 1,4 km. Postupují práce i na přečerpávací elektrárně Venda Nova III, což zahrnuje dodávku dvou reverzních Francisových turbín s proměnnými otáčkami a jmenovitými výkony po 380 MW včetně 420MVA asynchronních generátorů i systém frekvenčních měničů. Jde o největší světový projekt s reverzními turbínami s proměnnými otáčkami, který bude dokončen v roce 2015. U nás se o obdobné koncepci uvažuje pro plánovanou přestavbu dvou strojů vodní elektrárny Orlík.

Vítr na závěr

Větrná farma Terra Fria leží za městem Chaves v Montalegri v severním Portugalsku. Instalovaná kapacita této farmy je 96 MW a její odhadovaný výkon 250 GWh ročně (pro potřeby 140 000 osob). V roce 2005 udělila portugalská vláda po výběrovém řízení licenci k výstavbě a provozu větrných elektráren s kapacitou 1200 MW. Tato licence byla udělena sdružení ENEOP, kde v přidružených dodavatelích figuruje i Siemens.

Nyní instalovaný výkon dosahuje 946 MW. Zbývajících 254 MW je v procesu výstavby, která bude dokončena v roce 2014. Montalegre je jedním z vystavěných 37 větrných parků, jenž je v provozu přibližně rok a sestává z 25 větrných turbín s celkovou instalovanou kapacitou 50 MVA. V rámci projektu byl Siemens zodpovědný za dodávku výkonového transformátoru, vysokonapěťových zařízení, vysokonapěťových rozvaděčů, řídicích, monitorovacích a měřicích systémů.

Portugalsko je jedním z evropských států, které investovaly - a investují - do využívání větrného potenciálu nejvíce. Farma Terra Fria v Montalegri posiluje vazbu Iberského poloostrova na větrnou energetiku zvláště v severním Portugalsku, čímž napomáhá k omezování závislosti na dovozu energie.

Jak vidíte, Portugalsko trpělivě a usilovně pracuje na naprosté nezávislosti na dovozu energie ze zahraničí a rovněž demonstruje soběstačnost bez využívání energie atomové.

AUTOR: Milan Loucký


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Ekologický oskar
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist