Sobota, 20. dubna 2024

ČEZ ESCO vstoupila do fotovoltaické asociace, má pomoci trhu

ČEZ ESCO vstoupila do fotovoltaické asociace, má pomoci trhu

Společnost ČEZ se prostřednictvím své dceřiné firmy ČEZ ESCO stala členem České fotovoltaické asociace (ČFA), která sdružuje provozovatele střešních solárních elektráren, projektanty nebo instalační firmy. Chce se tak podílet na rozvoji oboru menších střešních instalací. Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovaly ČEZ ESCO a Česká fotovoltaická asociace.

"ČEZ ESCO vzniklo s cílem poskytovat zákazníkům kompletní energetické služby, a to dnes znamená také návrhy a realizace fotovoltaických elektráren. Díky členství v ČFA budeme moci lépe komunikovat s ostatními hráči na trhu a podílet se tak na jeho rozvoji v ČR," uvedl předseda představenstva ČEZ ESCO Michal Rzyman.
Podle asociace se v minulosti u instalovaných fotovoltaik (FVE) často objevovaly projektantské, produktové nebo montážní nedostatky, které by například mohly zabránit čerpání podpory ze Zelené úsporám. "Společnost ČEZ ESCO se svými zkušenostmi a komplexním přístupem pomůže zejména klientům, kteří se nechtějí o nic starat. Společnost jim zajistí vše od plánování až po realizaci střešní FVE na míru," podotkl výkonný ředitel ČFA Petr Maule.

Dynamickému rozvoji malých střešních instalací pomohla částečná liberalizace legislativy, kdy systémy do výkonu 10kWp nemusí vlastnit licenci. Dalším krokem by mohl být program Zelená úsporám, který pro rok 2016 plánuje podpořit drobnou fotovoltaiku podobně jako třeba zateplování, tepelná čerpadla nebo kondenzační kotle. Aby ale zájemci na podporu dosáhli, musí být jejich elektrárna optimálně naplánovaná a její výkon musí být přizpůsobený skutečné energetické náročnosti budovy, na které vznikne.

Podle dat Energetického regulačního úřadu byly ke konci loňského roku v Česku instalovány fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 2067,4 MW, což bylo proti konci roku 2014 o 65 MW méně. Malé fotovoltaiky do deseti kW zaujímaly asi 4,5 procenta z celkového instalovaného výkonu solárních elektráren. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren zvýšil ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Tehdejší rozvoj fotovoltaiky vyvolává stále nejrůznější kontroverze.

Například Nejvyšší kontrolní úřad v lednu upozornil, že mezi lety 2009 až 2012 byla návratnost investic do fotovoltaických elektráren v ČR zhruba sedm let po zahájení jejich provozu, přestože podle zákona mohla být až 15 let. Dodal, že celkové náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší v ČR do roku 2030 bilion korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů