Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotazy a odpovědi

19.11.2007  |  zdroj: STAVITEL  |  129× přečteno      vytisknout článek

Je možné zařadit fotovoltanickou elekrárnu do skupiny technické infrastruktury ve smyslu § 18 odst. 5 zák. 183/2006 Sb.?

Stavební zákon platí již zhruba rok, ale jeho neznalost, nedostatečný výklad a složitost rozhodovacích pravomocí natolik komplikují stavebníkům situaci, že se o něm bude ještě dlouho diskutovat. Na otázky odpovídají právníci z Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Je možné zařadit fotovoltanickou elekrárnu do skupiny technické infrastruktury ve smyslu § 18 odst. 5 zák. 183/2006 Sb., na kterou se vztahuje programové prohlášení vlády o podpoře obnovitelných zdrojů energie a tak není důvodné ani účelné podmiňovat jejich umístění vymezením zastavitelného území v územním plánu?

Fotovoltaickou elektrárnu je nutno posuzovat jako výrobní zařízení, nikoli zařízení technické infrastruktury. Představuje změnu charakteru nezastavěného území a změnu jeho využívání. Proto je nutné možnost jejího umístění řešit územním plánem. Kromě toho možnost využití sluneční energie není tak úzce vázána na určitou lokalitu, jako je tomu u energie vodní a větrné. Metodické sdělení, které je uveřejněno na stránkách MMR a ÚÚR, se týká pouze větrných a malých vodních elektráren. Ustanovení § 3 odst. 1 vyhlášky MMR č. 501/2006 Sb., o obecných požadavcích na využívání území, uvádí: K naplňování cílů a úkolů územního plánování (§ 18 a 19 stavebního zákona) a s ohledem na rozdílné nároky na prostředí se území člení územním plánem na plochy, které se s přihlédnutím k účelu a podrobnosti popisu a zobrazování v územním plánu vymezují zpravidla o rozloze větší než 2000 m2.

I z tohoto důvodu je nutno ji vymezit v územním plánu, neboť plocha, kterou zabírají fotovoltaické elektrárny, bývá několikanásobně větší. Dalším důvodem pro její vymezení v územním plánu je nutnost řešení dopravního napojení a napojení na distribuční síť. Z toho vyplývají další plošné nároky a omezení v území.

V neposlední řadě je nutno zohlednit i dopady na krajinný ráz podléhající ochraně dle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist