Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

FOTOVOLTAIKA - doba výkupu elektřiny 20 let!

07.01.2008  |  163× přečteno      vytisknout článek

V novém roce opět dochází ke zdražení elektřiny pro malé spotřebitele v průměru okolo 10 % a tento trend bude i nadále nepochybně pokračovat.

 

Z důvodu neexistence reálného tržního prostředí s touto komoditou tak vzrůstá zájem o "autonomní energetické zdroje", mezi které patří i fotovoltaika. Nebývalý zájem o tuto technologii započal již minulý rok (zejména systémy na rodinných domcích), ještě větší boom se však očekává v následujících měsících. Jedním z důvodů je i změna energetické legislativy, která příznivě ovlivňuje dobu výkupu elektřiny z fotovoltaiky.

Od 1. 1. 2008 nabývá účinnosti vyhláška ERÚ č. 364/07 Sb., kterou se mění vyhláška č. 475/2005 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o podpoře využívání obnovitelných zdrojů. Zásadním ustanovením pro fotovoltaiku je zde změna indikativních hodnot technických a ekonomických parametrů, především ve smyslu předpokládané životnosti fotovoltaické elektrárny, která se z původních 15 let zvyšuje na 20 let.
Fotovoltaika -- technické a ekonomické parametry v příloze č. 3 vyhlášky ERÚ 364/07 Sb.


  1. Předpokládaná doba životnosti nové výrobny: 20 let
  2. Požadavek účinnosti využití primárního obsahu energie: Předpokládá se konstrukce a umístění fotovoltaických článků tak, aby bylo dosaženo roční svorkové výroby elektřiny alespoň 150 kWh na metr čtvereční aktivní plochy solárního panelu. Současně j! e uvažován pokles výkonu panelů o 0,8 % jmenovitého výkonu ročně.
  3. Měrné investiční náklady a roční využití výkonu instalovaného zdroje


  • Celkové měrné investiční náklady [Kč/kWp] - < 135 000
  • Roční využití instalovaného špičkového výkonu [kWh/kWp] > 935

Poznámka: Pro výrobny uvedené do provozu přede dnem nabytí účinnosti této vyhlášky platí indikativní hodnoty technických a ekonomických parametrů podle přílohy č. 3 k vyhlášce č. 475/2005 Sb
Vyhláška ERÚ č.150/07 Sb. pak v § 2 odst. (11) říká: "Úřad stanovuje výkupní ceny a zelené bonusy elektřiny z obnovitelných energetických zdrojů podle zvláštních právních předpisů1). Výkupní ceny a zelené bonusy jsou uplatňovány po dobu životnosti výroben elektřiny". Po dobu životnosti výrobny elektřiny, zařazené do příslušné kategorie podle druhu využívaného obnov! itelného zdroje a data uvedení do provozu, se výkupní ceny mez! iročně z vyšují s ohledem na index cen průmyslových výrobců minimálně o 2 % a maximálně o 4 %, s výjimkou výroben spalujících biomasu a bioplyn."
Veškerou legislativu a další informace o současném stavu fotovoltaiky v ČR lze nalézt na www.czrea.org. Obecně prospěšná společnost Czech RE Agency si touto cestou také dovoluje ještě jednou pozvat všechny zájemce o fotovoltaiku (především projektanty) na seminář Navrhování a projektování fotovoltaických elektráren.

Kontaktní osoba: Petr Klimek
Telefon: 222 512 764
E-mail: petr@czrea.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Tunel
Pěkný tunel si ekoteroristé a přidružené firmy vymysleli...
vloženo: 07.01.2008 09:08     vložil:  Martin Kostera Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist