Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Je fotovotlaika protěžována?

13.11.2009  |  166× přečteno      vytisknout článek

Fotovoltaika se vyznačuje ve srovnání s jinými OZE některými specifickými vlastnostmi..

1)      Fotovoltaické elektrárny jsou ve srovnání s větrnými elektrárnami méně nápadné, nebyl proti nim proto dosud takový odpor jako proti větrným elektrárnám, jejichž rozvoj byl často zastaven nezákonnými prostředky zejména s poukazem na zachování krajinného rázu. Největší současné větrné elektrárny jsou svou výškou srovnatelné s chladicími věžemi tepelných elektráren, jsou však mnohem štíhlejší, a proto jsou z větší vzdálenosti mnohem méně nápadné, od chladicích věží se navíc táhne mnohakilometrová parní vlečka, která v případě Dukovan je dobře viditelná i ze 40 km vzdáleného Brna.

2)      Fotovoltaické elektrárny jsou zcela nezávislé na dodávkách paliva. Naproti tomu elektrárny na bioplyn, případně na biomasu, potřebují ke svému provozu dlouhodobé smluvně zajištěné dodávky paliva. Naproti tomu jsou fotovoltaické elektrárny na dodávkách paliva zcela nezávislé

3)      Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit v podstatě kdekoli, kde existuje možnost připojení k distribuční soustavě. Naproti tomu malé vodní elektrárny lze stavět jen na vodních tocích, vhodné lokality nemusí být vždy v dosahu sítě. Ještě větší problém je připojení větrných elektráren, pro něž jsou nejvhodnější lokality často mimo dosah distribuční soustavy.

4)      Fotovoltaickou elektrárnu lze postavit v relativně krátkém čase. Pomineme-li administrativní náročnost přípravy projektu, která může klidně zabrat celý rok, pak samotná výstavba 1 MWp elektrárny je realizovatelná v průběhu dvou měsíců. Vzhledem k současnému převisu nabídky lze fotovoltaické panely některých výrobců pořídit v podstatě okamžitě. Investoři, kteří mají připraven projekt na úrovni stavebního povolení, mohou potom využít například výhodného kurzu koruny, protože instalace FV elektráren jsou obvykle kalkulovány v eurech. Naproti tomu výstavba bioplynové stanice trvá minimálně půl roku, přičemž řadu komponent je nutno objednat předem. Za těchto podmínek je obtížnější využít změn kurzu koruny.

Výše uvedené vlastnosti lze považovat za významné konkurenční výhody, které upřednostňují investice do fotovoltaických elektráren. V současnosti k těmto výhodám přibyl výrazný pokles cen panelů zejména v důsledku finanční krize a posilování koruny. Pokles cen se sice týká všech obnovitelných zdrojů energie, vzhledem k výše uvedeným skutečnostem jej však ostatní obnovitelné zdroje nemohou plně využít.

Energetický regulační úřad nemůže meziročně snížit výkupní ceny pro nové instalace o více než 5 %. Proč byl maximální pokles snížen z původně navržených 10 % na uzákoněných 5 %, je otázka. Obdobné nastavení však platilo v té době například v Německu (5 až 6,5 %). U žádného obnovitelného zdroje nebyl a ani v současnosti není očekáván rychlejší pokles investičních nákladů.  Výjimkou je právě fotovoltaika (a období krize), která proto byla poslední, kdo mohl mít na snížení z 10 % na 5 % zájem.

Tvrzení, že fotovoltaika je protěžována je zcela nepodložené. Pravdivější informace je, že ostatní obnovitelné zdroje jsou ve svém rozvoji účinně brzděny různými zájmovými skupinami. Jedním z možných důvodů je skutečnost, že fotovoltaika byla v České republice ještě před dvěma lety považována za zcela okrajový zdroj energie. Většina diskusí se do té doby vedla přednostně o větrných a částečně i o malých vodních elektrárnách, později se pozornost zaměřila na bioplynové stanice a biomasu. Fotovoltaikou se v současnosti okruh obnovitelných zdrojů se uzavírá.

Bronislav Bechník

Czech RE Agency, o. p. s. se zabývá propagací obnovitelných zdrojů energie a trvalé udržitelnosti


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist