Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozhovor s Martinem Schreierem, manažerem komunikace ČEZ Obnovitelné zdroje

23.03.2010  |  545× přečteno      vytisknout článek

martin schreierZejména o aktuálním tématu fotovoltaických elektráren...

V minulých týdnech se objevily zprávy o nebezpečí, které představují fotovoltaické elektrárny pro přenosovou síť. Je toto riziko podle Vás reálné nebo se jedná spíše o mediální bublinu?

Z hlediska provozovatele distribuční sítě obecně nelze brát problematiku připojování obnovitelných zdrojů na lehkou váhu. Opatření, která učinila společnost ČEPS spolu s distribučními společnostmi v kombinaci s legislativními úpravami, které uvolní Energetickému regulačnímu úřadu ruce k pružnějšímu nastavování výkupních cen elektřiny vyrobené ve fotovoltaických elektrárnách, by měla do budoucna přispět ke zklidnění živelného rozvoje celého odvětví.


Jelikož ČEZ v této souvislosti přistoupil na výzvu ČEPS a přestal vydávat souhlasy k novým žádostem o připojení, naskýtá se otázka jak to vypadá s vlastními velkými fotovoltaickými projekty ČEZu (vždyž Ševětín a Milovice mají dohromady projektovaných téměř 100 MW, což představuje cca 1/5 současného instalovaného výkonu).

Projekt fotovoltaické elektrárny Ševětín disponuje kladným stanoviskem k žádosti o připojení do sítě již delší dobu a nejnovější dění kolem tzv. stop stavu se jej proto nedotkne.

Co se týče projektu FVE Milovice, společnost ČEZ Obnovitelné zdroje dosud definitivně nerozhodla o své účasti v tomto projektu. Proto by bylo z naší strany předčasné a zároveň i neseriózní komentovat projekt, na němž zatím neparticipujeme.

 
Jaký reálný nárůst během letošního roku očekáváte (pesimisté hovoří až o desateronásobku, druhá strana argumentuje že se jedná o rezervace spekulantů, které se z větší části nezrealizují).

Podle odhadu společností sdružených v platformě ČSRES (provozovatel přenosové soustavy ČEPS, distribuční společnosti ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, PRE) by do konce letošního roku mělo být nainstalováno 1 985 MW. Ke konci ledna 2010 přitom byly do elektrizační soustavy připojeny fotovoltaické a větrné zdroje o výkonu 672 MW.

Na základě podkladů od distribučních společností o množství již vydaných kladných stanovisek pro připojování fotovoltaických a větrných elektráren, činí k 31.1. 2010 součet jejich potenciálního výkonu celkem 8 063 MW. Ke stejnému datu existují žádosti o celkovém výkonu 2 352 MW s již uzavřenou smlouvou o připojení.

Distribučním společnostem nepřísluší dávat vybraným projektů nálepku spekulantů. Naopak musí být připraveny hledat a nacházet kapacity pro všechny projekty, které splnily zákonem předepsané podmínky.

 
Opravdu hrozí do budoucna odpojování solárních zdrojů, kterým hrozí ČEPS nebo se jedná spíše o šíření poplašné zprávy?

Nemyslíme, že by do budoucna hrozilo odpojování stávajících fotovoltaických elektráren. Naproti tomu pro výstavbu nových musí dojít k určité změně pravidel (k tomu by měly přispět kroky zmíněné v odpovědi na první otázku).

 
Jak se z pohledu "velkého hráče" díváte na malé zdroje napr. na střechách domů a jejich budoucnost (teoreticky by přece malé rozptýlené zdroje měly přenosovou soustavu spíše stabilizovat než naopak).

Obecně je diverzifikace a regionalizace výroby a spotřeby energií jasnou vizí budoucnosti energetiky (i produkce větších fotovoltaických elektráren a větrných parků by v budoucnu měla být spotřebována v regionu výroby a neměla by tak vytvářet nároky na přenosové sítě).

Samozřejmě, že mezi důležité složky lokální výroby v obnovitelných zdrojích by do budoucna měly patřit především instalace na střechách

 
Který z alternativních zdrojů je u Vás (myšleno v ČEZu) momentálně na prvním místě a jak vidite Vy osobne rozvoj alternativnich zdroju a jeho priority do budoucna.

Zhruba před 4 lety, kdy vznikla společnost ČEZ Obnovitelné zdroje jsme deklarovali, že do obnovitelných zdrojů budeme v následujících letech investovat desítky miliard korun. ČEZ si tehdy vytkl za cíl průběžně rozvíjet kompletní portfolio všech forem obnovitelných zdrojů. Zvyšujeme objemy elektřiny vyrobené spalováním biomasy (v Hodoníně byl modernizován jeden z bloků a kompletně převeden na výrobu elektřiny z čisté biomasy), spouštíme nové větrné, vodní a fotovoltaické zdroje, připravujeme projekty geotermálních elektráren a bioplynových stanic.

Čili nedošlo ke změně přístupu, spíše jsou v době, kdy je všeobecně pozornost zaměřena na FVE, vidět více také naše projekty.


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Rozhovor s Martinem Schreierem, manažerem komunikace ČEZ Obnovitelné zdroje
Až se zjistí, jak lehce se dá krást nadlepšováním výroby na straně panelů uvidíme, že kauza LTO byla proti FVE úplná prkotina.
Akorát nevím proč bych to měl platit.
Proč se nepřispívá pevná částka podle instalovaného výkonu. Proč se někomu zaplatí násobek toho, co do toho investoval.
Proč se obecně povoluje připojování zdrojů s velkým výkonem a nevyrovnaným denním výkonovým diagramem.
Kteří naši zákonodárci tohle ("podporu FVE") vymysleli a prosadili.
..je to na emigraci
vloženo: 01.05.2010 23:31     vložil: Čech Reagovat 
Re: Rozhovor s Martinem Schreierem, manažerem komunikace ČEZ Obnovitelné zdroje
ČEZ je v klidu, proč by měl něco dělat, když má své zisky z fotovoltaiky jisté, nechcete jim to někdo vypnout ? Určitě by byli rádi! Radši kdyby uvolnili svých x desítek MW ve prospěch malých zdrojů pro rodinné domy a průmyslové podniky, které potřebují šetřit na energii. Je to neuvěřitelná 1/5 výkonu, víte kolik je to rodinných domů s 5 kWp výkonem ??? Ale proč by měli podporovat OZE jiných, vždyt radši všichni zaplatte příspěvek na zelenou energii ČEZu, on si za to nainstaluje 50 a více MW a zablokuje tím distribuční sít. Poté si státní firmy mezi sebou pošlou 1 dopis a všechny soukromé firmy stojí. Kdo nám zaplatí investovaný čas a peníze ? Komu mám poslat fakturu ?
vloženo: 29.03.2010 20:11     vložil: Tomáš Mydlarčík  Reagovat 
Re: Rozhovor s Martinem Schreierem, manažerem komunikace ČEZ Obnovitelné zdroje
Jen jsem se jak se těch 1600t biomasy denně do té elektrárny( např. Hodonin) dostane. Jestli to ve výsledku není kontraproduktivní z hlediska dopravního zatížení okolí. Děkuji s pozdravem J.M.
vloženo: 23.03.2010 11:52     vložil: mac Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist