Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fotovoltaika - Národní akční plány pro OZE vybraných zemí EU

03.02.2011  |  200× přečteno      vytisknout článek

Fotovoltaika - Národní akční plány pro OZE vybraných zemí EU

Česká republika předložila svůj Národní akční plán pro obnovitelné zdroje (NREAP) k posouzení Evropské komisi sice se zpožděním, zdaleka však nebyla poslední zemí. Tou bylo Maďarsko, které svůj NREAP předložilo až v prosinci. Data z klíčových tabulek jednotlivých NREAP jsou dostupná na webových stránkách Evropské komise.

Podmínky pro využívání fotovoltaiky v zemích EU se výrazně liší. Množství dopadající sluneční energie je na jihu Evropy přibližně dvakrát vyšší, než na severu. Výhodnost investic do fotovoltaických elektráren však závisí i na dalších parametrech, mezi jinými na ceně elektřiny.

Obecně je však v jižních státech očekáváno dosažení parity dříve než v severních. Parita je stav, kdy elektřina z fotovoltaické elektrárny je levnější než z konvenčních zdrojů. Má několik úrovní, první z nich je parita rezidenční, kdy cena elektřiny z fotovoltaiky klesne na úroveň ceny elektřiny pro domácnosti. I v tomto případě samozřejmě záleží na využívaném tarifu, u dvousazbových i a době, kdy je elektřina spotřebovávána.

Energetický potenciál slunečního záření v Evropě

Obrázek: Energetický potenciál slunečního záření v Evropě [PVGIS]

Srovnáme-li plánované roční přírůstky instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren, lze pozorovat, že státy s lepšími klimatickými podmínkami obvykle plánují rychlejší rozvoj fotovoltaiky. Ovšem i státy s výrazně horšími podmínkami plánují roční přírůstek na osobu o řád vyšší než Česká republika. Zdaleka nejrychlejší rozvoj čeká fotovoltaiku v Německu, které plánuje ještě o řád vyšší roční přírůstek na jednoho obyvatele, než jiné státy se srovnatelnými podmínkami.

Plánované přírůstky instalovaného výkonu fotovoltaiky ve vybraných zemích EU

Tabulka: Plánované přírůstky instalovaného výkonu fotovoltaiky ve vybraných zemích EU

Jedním z důvodů je, že v Německu je očekáváno dosažení rezidenční parity nejpozději v roce 2015, pravděpodobně však dříve. Zhruba kolem roku 2020 by elektřina z fotovoltaiky měla být v Německu zcela konkurenceschopná, což povede k úplnému zrušení dotovaných výkupních cen.

Vzhledem k podobným cenám elektřiny na energetických burzách lze v České republice očekávat dosažení parity ve stejných časových horizontech jako v Německu. Přesto je v českém NREAP ve srovnání s německým plánován roční přírůstek o dva řády nižší.

Omezení rozvoje fotovoltaiky je v České republice zdůvodňováno technickými limity přenosové soustavy respektive distribučních soustav. Na základě studie EGÚ Brno byl limit soudobého činného výkonu fotovoltaických a větrných elektráren určen na 1650 MWp v roce 2010. Pravděpodobně je rozvoj elektrizační soustavy v Německu i způsob jejího provozování postaven na zcela jiných principech. Jinak lze těžko vysvětlit, že u fotovoltaických elektráren je již v současnosti instalovaný výkon na osobu v Německu vyšší než v České republice a přesto plánovaný roční přírůstek do roku 2020 je o dva řády vyšší.

Zdroj: www.czrea.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist