Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Fotovoltaické elektrárny: zkušenosti s jejich provozem a perspektivy technického vývoje

28.02.2011  |  313× přečteno      vytisknout článek

konferenceV rámci seriálu konferencí Energie pro budoucnost se 31. 3. 2011 na Výstavišti v Brně uskuteční odborná konference na téma Fotovoltaické elektrárny: zkušenosti s jejich provozem a perspektivy technického vývoje.

Konference, kterou pořádá Českomoravská elektrotechnická asociace ELA a veletržní správy Terinvest a Veletrhy Brno za organizační spolupráce nakladatelství FCC Public, bude součástí doprovodného programu veletrhu Amper.

Přípravný výbor pod vedením prof. Ing. Jiřího Tůmy, DrSc., z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, z celého okruhu problémů a výzev spojených s fotovoltaickými elektrárnami vybral ty, které souvisejí s jejich provozem z technického a technicko-ekonomického hlediska. Hovořit se tedy bude o významu fotovoltaických elektráren v kontextu ostatních obnovitelných zdrojů energie, o jejich historii, současnosti a možnostech rozvoje v ČR, o principech a technických parametrech jednotlivých částí fotovoltaických elektráren (včetně např. zařízení pro kompenzaci jalového výkonu nebo pro ochranu fotovoltaických elektráren před přepětím a bleskem) a o moderních systémech monitorování provozu fotovoltaických elektráren v praxi.

V rámci konference zazní také přednáška o termojaderné fúzi. Ta sice s fotovoltaickými elektrárnami nesouvisí, ale naznačuje, jak by se v budoucnu mohla energie získávat stejným způsobem, jakým se uvolňuje na Slunci.

Na závěr konference bude také dostatek času pro diskusi. Přednášet a diskutovat s posluchači budou odborníci z vysokých škol a Akademie věd ČR, z firem, které se zabývají dodávkami zařízení a technologických celků pro fotovoltaické elektrárny, jejich uváděním do provozu a údržbou, i ze státní správy (ERÚ).

Bližší informace o konferenci a registrační formulář jsou na webové stránce www.fccpublic.cz

Pořadatelé: Terinvest, s. r. o., Českomoravská elektrotechnická asociace, Veletrhy Brno, a. s.

Organizátor: FCC Public, s. r. o.
 
Programový výbor:
prof. Jiří Tůma, FEL ČVUT
ing. Jiří Holoubek, Českomoravská elektrotechnická asociace, ELCOM
ing. Jiří Brábník, Terinvest
ing. Petr Bartošík, FCC Public

Program konference

9:00 až 9:15
prezence
 
9:15 až 9:25
Úvodní slovo: význam fotovoltaických elektráren v kontextu ostatních obnovitelných zdrojů energie (prof. Jiří Tůma, FEL ČVUT)
 
9:25 až 10:00
Historie, současnost a budoucnost využití sluneční energie k výrobě elektřiny se zvláštním zřetelem na využití na území ČR (prof. Vítězslav Benda, FEL ČVUT)
 
10:00 až 10:35
Technické parametry jednotlivých částí FVE od panelu po připojovací místo, zejména s důrazem na jejich účinnost a dopad na celkový energetický efekt instalace FVE (Ing. Jiří Holoubek, ELCOM)
 
10:35 až 11:10
Podpora výroby elektřiny z FVE z pohledu ERÚ (Ing. Rostislav Krejcar, Energetický regulační úřad)
 
11:10 až 11:30
Ochrana FVE před bleskem a přepětím (Ing. Jiří Kutáč, Dehn + Söhne)
 
11:30 až 11:50
přestávka
 
11:50 až 12:10
Rekuperační měniče pro velké i malé instalace fotovoltaických elektráren (Ing. Naděžda Pavelková, ABB)
 
12:10 až 12:30
Zařízení pro řízení jalového výkonu fotovoltaických elektráren (Ing. Tomáš Bůbela, ELCOM)
 
12:30 až 12:50
Monitorování provozu fotovoltaických elektráren v praxi: proč a jak monitorovat fotovoltaické elektrárny; představení služeb Centra vzdáleného dohledu, nově vybudovaného v ČR (Ing. Jaroslav Šváb, Schneider Electric)
 
12:50 až 13:10
Údržba a monitoring fotovoltaických elektráren v provozu (Ing. Roman Baloušek, EGE)
 
13:10 až 13:40
Termojaderná fúze dnes a zítra (Ing. Milan Řípa, CSc., Ústav fyziky plazmatu AV ČR)
13:40 až 14:10
Fotovoltaické elektrárny nyní a v budoucnu (prof. Jiří Tůma, FEL ČVUT)
 
14:10 až 14:30
závěr, diskuse
 
Změna programu vyhrazena
 
Zájemci o aktivní účast se mohou přihlásit na petr.bartosik@fccgroup.cz
Registrace posluchačů zde.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist