Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Projekt PV LEGAL: pozitivní výsledky v několika zemích EU

23.05.2011  |  99× přečteno      vytisknout článek

Projekt PV LEGAL: pozitivní výsledky v několika zemích EU

Po necelých dvou letech od zahájení se project PV LEGAL může pochlubit prvními pozitivními výsledky v některých zemí zapojených do tohoto projektu spolufinancovaného EU.

Projekt PV LEGAL byl zahájen v červenci 2009. V některých zemích, jako je například Řecko nebo Slovinsko, již došlo ke zlepšení právně-administrativního rámce pro instalace fotovoltaických (FV) systémů. V Řecku byl od léta 2010 zjednodušen postup pro malé systémy na obytných domech: veškeré potřebné kroky jsou vyřizovány na jednom místě; systémy na autonomních ostrovech jsou autorizovány. Zjednodušen byly rovněž povolovací proces pro instalace fotovoltaiky na historických budovách. Ve Slovinsku od září 2010 nepotřebují fotovoltaické elektrárny o výkonu do 1 MWp stavební povolení. Tento krok byl hlavní překážkou na cestě k rozvoji malých a středních systémů.

Na druhou stranu v některých případech, jako například ve Španělsku nebo v České republice, se povolovací procedury výrazně zkomplikovaly. V České republice je v současnosti zcela nemožné získat povolení pro připojení do elektrizační soustavy, což zcela brání rozvoji trhu. Tyto překážky byly záměrně zavedeny národními autoritami s cílem zpomalit, nebo zcela zastavit rozvoj fotovoltaiky.

Konsorcium projektu PV LEGAL dnes vydává aktualizovanou verzi své databáze právně-administrativních bariér. Projekt poskytuje velmi ucelený přehled o situaci související s administrativními překážkami, které brání rozvoji fotovoltaiky v Evropě, protože zahrnuje 12 zemí, mezi nimiž jsou hlavní fotovoltaické trhy v Evropě: Bulharsko, Česká republika, Francie, Německo , Řecko, Itálie, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Slovinsko, Španělsko a Velká Británie. Segmentace trhu použitá k analýze procedur se blíží praxi vývojových a instalačních firem: malé systémy na obytných domech, středně velké systémy na komerčních budovách a velké instalace na zemi. Pro každý segment a v každém státě, databáze obsahuje podrobný popis postupů, právní rámec a opravné prostředky, doby trvání a náklady na každý jednotlivý krok, který musí být proveden při přípravě a realizaci fotovoltaických systémů v jednotlivých z emích projektu PV LEGAL.

Celkově je databáze projektu PV LEGAL v současnosti nejkomplexnější veřejně dostupnou databází, je proto výjimečným nástrojem pro:

* Developery a instalační firmy, kteří zde naleznou všechny detaily o jednotlivých krocích potřebných pro realizaci FV systému
* Národní a evropské politické a regulační orgány

Pro každou z 12 zemí projektu byla identifikována a formulována detailní doporučení pro zlepšení právně-administrativního rámce. Pokud tato doporučení budou akceptována, mohou být odstraněny zbytečné byrokratické kroky, což povede k odpovídajícímu snížení nákladů na podporu a umožní přiměřený rozvoj fotovoltaiky.

PV LEGAL, zdroje informací:

* Informace o aktuálním vývoji v jednotivých státech: www.pvlegal.eu
* Databáze projektu PV LEGAL poskytující detailní popis současných administrativních a právních procesů ve 12 státech EU (BG, CZ, DE, ES, FR, GR, IT, NL, PL, PT, SI, UK) v angličtině a národním jazyce: www.pvlegal.eu
* Závěrečná doporučení pro 12 států EU pro úpravy právě-administrativního rámce na národní a regionální úrovni v angličtině a národním jazyce: www.pvlegal.eu

O projektu PV LEGAL

rojekt PV LEGAL je částečně financován z programu Evropské komise, Inteligentní energie pro Evropu. Je zaměřen na redukci byrokratických bariér brzdících rozvoj fotovoltaických instalací v Evropě. Zahrnuje 13 národních průmyslových fotovoltaických asociací spolu s Evropskou průmyslovou fotovoltaickou asociací (EPIA) a konzultantskou společností eclareon:
Partneři:

* BSW-Solar - Německá asociace solárního průmyslu (koordinátor)
* ASIF - Španělská asociace fotovoltaického průmyslu
* Assosolare - Italská asociace fotovoltaického průmyslu
* ENERPLAN - Francouzská asociace solárních profesionálů
* HELAPCO - Řecká asociace fotovoltaických firem
* PTPV - Polská společnost pro fotovoltaiku
* Micropower Council, UK - Rada pro mikrozdroje ve Velké Británii
* SER - Francouzská asociace průmyslu obnovitelných zdrojů
* ZSFI - Slovinská asociace fotovoltaického průmyslu
* EPIA - Evropská asociace fotovoltaického průmyslu
* eclareon Management Consultants

Spolupracující organizace:

* Holland Solar - Holandská solární asociace
* Czech RE Agency, o. p. s. - Česká agentura pro obnovitelné zdroje energie
* APESF - Portugalská asociace fotovoltaického průmyslu
* BPVA - Bulharská fotovoltaická asociace

Další informace:

Česky:
Bronislav Bechník
Czech RE Agency, o. p. s.
Tel: +420 602 771 371, mail: bronislav@czrea.org


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
RENARDS dotační, s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist