Sobota, 20. dubna 2024

Calla startuje projekty na podporu přírodě blízké obnovy po těžbě

Calla startuje projekty na podporu přírodě blízké obnovy po těžbě

I v letošním roce se Calla zaměří na přírodě blízkou obnovu těžebních prostorů, ochranu přírodovědně cenných pískoven či kamenolomů a také ohrožených druhů vázaných na taková místa. Pomohou jí v tom zejména dva nové projekty, s nimiž uspěla v grantových soutěžích.

,,Lomy, výsypky či odkaliště lidé stále vnímají jako zničená místa, která by se měla rekultivovat. Rekultivace v současném pojetí však často znamenají spíše likvidaci stanovišť pro ohrožené druhy než kýžený návrat do přírodního stavu," vysvětluje Jiří Řehounek z Cally a dodává: ,,Přírodě blízká obnova představuje vyzkoušenou, k přírodě šetrnou a levnější alternativu obvyklých rekultivací na zemědělskou půdu nebo hospodářský les. Je načase udělat z ní také alternativu rovnocennou, k čemuž směřují i naše nové projekty."

První projekt s názvem ,,Postindustriální prostory jako příležitost pro ochranu přírody" byl podpořen v grantovém řízení Fondu pro NNO*. Cílem projektu je prosazovat vyšší zastoupení přírodě blízké obnovy. Přírodě blízkou obnovu bude Calla sama provádět na vybraných místech jižních Čech, projekt má však také výraznou informační, vzdělávací a ekoporadenskou část, kterou mohou využít zájemci z celé ČR.

Druhý projekt se jmenuje ,,Ochranářský management drobných pískoven v jižních Čechách". Uspěl v grantovém řízení Ministerstva životního prostředí ČR a týká se zejména ochrany a výzkumu opuštěných těžebních prostorů, které slouží jako útočiště ohrožených druhů.

,,Připravujeme také aktivity zaměřené na veřejnost. Mimo jiné bychom chtěli více pracovat na využití turistiky a rekreace v ochraně přírody. Chystáme se pozvat zájemce na zajímavá místa, kde jejich pohyb a sešlap vegetace nejenže neškodí, ale naopak prospívá ohroženým rostlinám a živočichům. Právě druhy vázané na plochy bez vegetace, písčité stěny, rozvolněné trávníky nebo tůňky potřebují neustálé drobné narušování svých stanovišť," uzavírá Jiří Řehounek.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů