Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Seminář přivedl na Moravu odborníky na obnovu krajiny po těžbě

23.02.2016  |  61× přečteno      vytisknout článek

Seminář přivedl na Moravu odborníky na obnovu krajiny po těžbě

Přední odborníci na obnovu krajiny po těžbě kamene, štěrku a písku se sešli ve čtvrtek 11. 2. 2016 na půdě Palackého univerzity v Olomouci, kde proběhl seminář Krajina a těžba (nejen) Střední Moravy. Seminář se týkalrůzných aspektů vlivu povrchové těžby na krajinu a její obnovu a byl výjimečný již v tom, že se na jeho realizaci podílela celá řada organizací,např. společnost Českomoravský štěrk, a.s., Česká společnost ornitologická, Univerzita Palackého v Olomouci, Mendelova univerzita v Brně a další.

Seminář byl určen nejen pro studenty a akademické pracovníky, ale také pro zaměstnance státní správy, zástupce neziskového sektoru i těžebních společností.Stále rostoucí význam rekultivací a obnovy krajiny po těžběpotvrdil nebývalevysoký zájem o účast na semináři, jehož kapacita byla zaplněna dlouho před uzávěrkou přihlášek.

Poutavé přednášky o přístupech k obnově i možných střetech s legislativou či očekáváním veřejnostipřednesli např. prof. Karel Prach a Klára Řehounková z Jihočeské univerzity, Jiří Šírek, starosta města Kojetín a nadšenýornitolog, či Zdeněk Vermouzek, ředitel České společnosti ornitologické, který ve svém příspěvku poukázalna zásadní význam dlouhodobé spolupráce odborníků a vládních i nevládních organizací s těžaři. Právě prezentace Zdeňka Vermouzka ukázala, že tato zdánlivě neslučitelná spolupráce je opravdu možná, což doložilna případu již roky probíhající spolupráce s těžaři v souvislosti s instalací a provozem plovoucích betonových ostrůvků pro rybáka obecného.

Jednou z možností navázání spolupráce akademických pracovníků a studentů s těžebními společnostmi představuje mezinárodní soutěž QuarryLifeAward, o níž během semináře nejednou padla zmínka, např. v souvislosti sjihočeskoupískovnou Cep II společnosti Českomoravský štěrk, a.s., kde pod vedenímKláry Řehounkovéprobíhá již několik let unikátní rekultivace propojující ochranu přírody a vědecký výzkum.

Mnozí účastníci vyjádřili spokojenost nad vzájemnou spoluprací a vyjádřili přání i do budoucna společně usilovat o podporu biodiverzity těžebních prostor a také o šetrné rekultivace těchto zajímavých biotopů.

Po ukončení semináře se konalo výroční zasedání České společnosti pro krajinnou ekologii.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist