Pátek, 29. března 2024

V Tanvaldu se bude znovu rozhodovat o geotermální elektrárně

 V Tanvaldu se bude znovu rozhodovat o geotermální elektrárně

Stavební úřad v Tanvaldu bude znovu rozhodovat o stavbě plánované geotermální elektrárny v areálu zkrachovalé textilní továrny Seba T. Krajský úřad v Liberci zamítavé stanovisko tanvaldských úředníků z loňského října zrušil a věc vrátil. Projekt připravuje firma Entergeo, proti se postavilo tanvaldské zastupitelstvo a petici odmítající projekt podepsalo 2116 obyvatel Tanvaldu a jeho okolí. Město postoj k záměru nezměnilo, s výstavbou nesouhlasí, řekl dnes ČTK tanvaldský starosta Vladimír Vyhnálek (Volba pro město).

Entergeo rozhodnutí krajského úřadu vítá. Podle ředitele firmy Zbyňka Šonky krajský úřad uznal argumenty společnosti Entergeo. "Všechny dotčené odborné instituce jak během zjišťování potenciálních dopadů záměru na životní prostředí a zdraví obyvatelstva (EIA), tak během územního řízení vyjádřily svůj souhlas s realizací záměru," uvedl dnes pro ČTK ředitel. Krajský úřad podle něj potvrdil, že záměr je v souladu s územním plánem Tanvaldu, politikou územního rozvoje České republiky i zásadami rozvoje kraje. "Proto předpokládáme, že stavební úřad nyní rozhodne podle platných zákonů a předpisů České republiky," dodal Šonka.

Entergeo plánuje geotermální elektrárnu postavit v areálu zkrachovalé textilní továrny v blízkosti centra města. Pro výstavbu chce firma využít pozemek pod železniční tratí, na kterém stojí vodní elektrárna. Projekt počítá s ohříváním vody vháněné až pět kilometrů hlubokými vrty do suchého podzemí, odkud se bude čerpat zpět na povrch. Tento způsob není zatím ve světě příliš rozšířený a v Česku s ním nejsou zkušenosti. Jeden z autorů petice proti výstavbě, Jaroslav Mikš, projekt označil za nebezpečný experiment. Podobně se v zamítavém stanovisku vyjádřil i stavební úřad.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun. Obava z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo před několika lety postavili lidé v Semilech a v nedalekém Benešově. Odpůrce nepřesvědčila ani ujištění, že seizmické stanice budou situaci sledovat a čerpání vody se případně omezí. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů