Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ambrozek si může zadělat na první problémy

17.10.2002  |  123× přečteno      vytisknout článek

„Podpořit cementárnu ve Štramberku by bylo nepochopitelné,“ tvrdí Děti Země.

Ministerstvo životního prostředí se po třech měsících od veřejného projednávání vlivu nové cementárny ve Štramberku na životní prostředí chystá v nejbližší době vydat souhlasné stanovisko. S tím však nesouhlasí Děti Země, které opakovaně upozornily na nedořešené problémy této stavby. „Pokud by byl souhlas skutečně vydán, šlo by podle nás o první selhání nového ministra Libora Ambrozka ve funkci,“ myslí si mluvčí Dětí Země Michal Štingl. Plán na výstavbu cementárny je podle Dětí Země v rozporu jak s českou ústavu, která požaduje používání nejmodernější techniky při těžbě a úpravě nerostných surovin, tak i se surovinovou politikou v části o šetrném využívání nerostných zdrojů. Kromě toho jsou stávající kapacity českých cementáren jednoznačně nevytížené, takže další cementárna bude neefektivní. Z ekologického hlediska by zbytečně zpracovávala nejkvalitnější druhy vápenců u nás na pouhou výrobu cementu namísto jejich využití v potravinářském či chemickém průmyslu. „Těžba vysokoprocentních vápenců jako cementářské suroviny by byla neodpustitelným prohřeškem proti racionálnímu využívání našich nenahraditelných surovin i proti zachování našeho přírodního bohatství,“ tvrdí přední evropský odborník na geologii profesor Ivo Chlupáč z Ústavu geologie a paleontologie Přírodovědecké fakulty UK v Praze. Proto doporučuje lokalitu Štramberk zařadit mezi národní přírodní památky. „Domníváme se, že vydat souhlasné stanovisko v současné době je velmi předčasné, neboť nebyly dosud zodpovězeny všechny závažné otázky projektu,“ prohlásil dále Štingl, který také upozornil na to, že ministerstvo není vázáno žádnými lhůtami, pokud má o záměru pochybnosti. A co Děti Země firmě Lasselsberger CZ jako investorovi především vytýkají? 1) Chybí objektivní posouzení dopravy zbytkové frakce vápenců ze stávající vápenky ve Štramberku a cementářských vápenců po železnici namísto nákladními auty do cementárny v Hranicích na Moravě vzdálené cca 30 km. Investor dokonce nabídku sousední cementárny na odvoz a zpracování suroviny ignoroval, přestože by byla po železnici. 2) Chybí komplexní posouzení, zda stávající technologie výroby vápna štramberskou vápenkou je opravdu moderní, jak požaduje surovinová politika. 3) Chybí kvalitní vypracování matematického modelu, co udělají podzemní vody při dalším zahlubování lomu ve Štramberku. 4) Chybí dořešení vlastnických vztahů. Bývalý majitel firmy Kotouč Štramberk s. s r. o., která provozuje štramberskou vápenku a pronajímá pozemek pro novou cementárnu, firma Holcim Slovensko a. s. podala několik žalob na firmu ČEZ a. s. a Calofrig a. s. (vlastní 50 % firmy Kotouč Štramberk). Kromě toho odstoupila od prodeje Kotouče Štramberk společnosti ČEZ, takže se opět považuje za jeho vlastníka, přičemž žádnou cementárnu neplánuje.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist