Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obnova krajiny je rychlejší než těžba uhlí

31.12.2003  |  128× přečteno      vytisknout článek

Obnova krajiny je rychlejší než těžba uhlí

Bílina - Tečku za rekultivačním rokem udělali pracovníci referátů rekultivací Severočeských dolů na Dolech Nástup Tušimice a Dolech Bílina. Navzdory počasí, které ani letos nebylo pro novou výsadbu sazenic a další práce příliš příznivé, se podařilo naplnit záměry podnikatelského plánu.
\"Letošní rok byl opakem loňského. Tehdy hodně pršelo a dokonce byla povodeň, letos zase sucho a neobyčejné horko. Takže jsme si mohli vyzkoušet v praxi oba klimatické extrémy a jsem rád, že jsme obstáli,\" uvedl vedoucí odboru rekultivací SD Vratislav Ondráček.
\"Především se podařilo odstranit následky lokálních skluzů zeminy na rekultivacích, které zapříčinily loňské deště a tím i extrémně podmáčená půda. Problémy byly s novými sazenicemi, které vlivem sucha bylo třeba někde obnovit, ale zase naopak, nedostatek vláhy dříve vysazené stromky přežily bez úhony. Svědčí to o dobré práci dodavatelů i péči, jakou výsadbám věnujeme. Dokonce jsme některé stromky, vysázené jako ochranné lesní pásy Březno u Chomutova a u Ledvic zavlažovali. To, aby rostly a časem naplnily ochrannou funkci ochrany obcí před hlukem a prachem z důlní činnosti.\"
Na zahlazení důlní činnosti letos vynaložily doly celkem 394 milionů korun. Dalších 220 milionů korun na důlní škody. Na ostatní činnosti spojené s provozem dolů včetně náhradní výsadby v dotčených obcích a městech, skrývku ornice a spraší vynaložily 102 milionů korun. Tvorba nové krajiny a její ošetřování bude pokračovat i v dalších letech.
Konkrétní úkoly roku 2004 byly projednány v rámci generelu na všech dotčených orgánech státní a veřejné správy, zejména se zástupci obcí a měst na jejichž katastrálním území probíhá rekultivační a důlní činnost. Nové úkoly jsou stanoveny na Dolech Bílina plánem OPD na roky 2004 až 2010.
\"Za dobu existence Severočeských dolů byly rekultivace ukončeny na 2 863 hektarech, rozpracované jsou na 2 167 hektarech. Celkem důlní činnost probíhá na výměře 6417 hektarech. V budoucnu, do konce životnosti dolů, budou důlní činností dotčeny 1 741 hektarů. Jinak pro zajímavost celé zájmové území SD se rozkládá na ploše 13 188 hektarů a v současné době jsme v situaci, že víc ploch je v rekultivaci než podléhá vlastní těžební činnosti,\" dodává Vratislav Ondráček.

Zdroj: Deník Směr


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist