Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obce mohou žádat stát o finanční pomoc při aktivní prevenci a stabilizaci svahových sesuvů a řícení skal

09.01.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Obce mohou žádat stát o finanční pomoc při aktivní prevenci a stabilizaci svahových sesuvů a řícení skal

Speciální dotační program pro obce, který je zaměřen na aktivní prevenci svahových sesuvů a řícení skal, zpracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s resortem financí. Stabilizace a monitoring těchto jevů jsou totiž značně finančně náročné a dosahují řádu desítek miliónů korun. Proto není v silách místních samospráv a ani vlastníků pozemků tuto problematiku řešit bez státní pomoci.

Program je prozatím časově limitován rokem 2007. Pro první rok je k dispozici finanční částka 74 mil. Kč, v dalších letech každoročně 224 mil. Kč.  Program bude pravidelně vyhodnocován. 

Potřeba speciálního dotačního titulu vznikla v souvislosti se stále častějším výskytem extrémních výkyvů klimatu - příkladem mohou být sesuvy na Vsetínsku po povodních v roce 1997 nebo řícení skalních bloků v Hřensku.

Z těchto důvodů zpracovalo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem financí speciálně zaměřený dotační podprogram v  rámci programu ISPROFIN (Informační systém programů financování), určený obcím a obcím s rozšířenou působností.  

Podprogram č. 215124 s názvem „Řešení nestabilit svahů v ČR“ bude zahájen v  roce 2004 a potrvá do roku 2007. Je účelově a věcně rozvržen do dvou samostatných dílčích projektů:

·         č. 215124-1  Dokumentace a mapování svahových pohybů v ČR

Projekt je přímo zaměřen na prevenci před negativními důsledky svahových pohybů. Spočívá v provádění účelového inženýrsko-geologického mapování v ohrožených oblastech s cílem rajonizace území z hlediska jeho ohrožení sesuvnými jevy a dalšími geologickými riziky. Výsledné informace budou sloužit především orgánům státní správy a samosprávy při tvorbě územních plánů a jako odborný podklad pro rozhodování.

·        č. 215124-2 Řešení stabilizace svahů na území ČR, jejich geologický průzkum                   a monitoring

Tento dílčí projekt bude zajišťovat technické řešení stabilizace konkrétních rizikových a havarijních lokalit svahových nestabilit. Finanční pomoc je určena obcím, případně obcím s rozšířenou působností. Finanční prostředky budou příjemcům uvolňovány postupně v závislosti na řešení dílčích kroků stabilizačních opatření v členění: geologický průzkum, projekce, stabilizace a monitoring. Termín k podání žádosti je vždy do 30. dubna příslušného roku, samozřejmostí je splnění podmínek a kriterií předepsaných pro přiznání podpory. Výše podpory je stanovena maximálně do 90% nákladů akce.

Podrobnější informace získáte na webové stránce MŽP www.env.cz, (geologie, rizikové faktory)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist