Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Obce chtějí, aby uhlí bylo odepsáno

06.04.2004  |  zdroj: HN  |  139× přečteno      vytisknout článek

Obce chtějí, aby uhlí bylo odepsáno Severočeské obce Horní Jiřetín a Černice, které by mohly být zlikvidovány kvůli těžbě hnědého uhlí, vidí jedinou možnost, jak definitivně tuto hrozbu zažehnat. Chtějí, aby úřady odepsaly zásoby uhlí, které se pod obcemi nacházejí. Tím by tyto zásoby jakoby přestaly existovat a nemohly by se ani těžit.
S odpisem zásob uhlí počítalo i vládní usnesení z roku 1991, které stanovilo územní těžební limity, jež Horní Jiřetín a Černice ochraňovaly. Jako druhý krok nařídil Pithartův kabinet několika ministerstvům a úřadům, aby zásoby uhlí odepsaly. Jenže to se nikdy nestalo.
\"Chceme, aby bylo vládní usnesení splněno. Půjdeme s tím třeba až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku,\" tvrdí starosta obou obcí Branko Glavica.
Územní těžební limity z roku 1991 nepokládá starosta za dostatečnou ochranu. Ministerstvo průmyslu stejně počítá s tím, že se limity v budoucnu zruší.
Naposledy obyvatelé Horního Jiřetína a Černice požadovali po kabinetu, aby splnil své třináct let staré usnesení, před měsícem. Tehdy demonstrovali před Úřadem vlády, kde ministři právě jednali o státní energetické koncepci.
I pro vládu je však takřka nemožné, aby svůj vlastní závazek splnila. Náměstek předsedy Českého báňského úřadu Andrej Blažko uvedl, že nejobvyklejší cestou, s níž počítá horní zákon z roku 1988, by bylo, kdyby o odpis zásob požádali sami těžaři, tedy Mostecká uhelná společnost.
Jenže zákon neříká, že tak učinit musí. Nic na tom nemůže změnit ani vládní usnesení, které nemá sílu zákona.
\"Žádný zákon neukládá těžebním společnostem povinnost odepsat zásoby. Vládní usnesení z roku 1991 je závazné pro orgány státní správy a zavazuje je nepovolit pokračování těžby za hranicemi územních limitů,\" poznamenává Liběna Novotná, mluvčí Mostecké uhelné.
Podle Andreje Blažka z báňského úřadu existuje ve výjimečných případech ještě jedna možnost: o odpis požádá státní orgán ochrany přírody.
O to se skutečně pokoušel v minulém volebním období tehdejší ministr Miloš Kužvart. Ten sliboval lidem z Horního Jiřetína a Černice odpis zásob uhlí ještě před tím, než se sociální demokracie stala vládní stranou. Jenže ani on neuspěl.
\"Těžební společnost nám nikdy nepředložily patřičné dokumenty, například o přesném množství zásob, abychom to mohli udělat,\" vysvětluje dnes Kužvart.
Pod Horním Jiřetínem a Černicemi leží stovky miliónů tun hnědého uhlí, které jsou podle Ministerstva průmyslu důležité k tomu, aby země nebyla v budoucnu tolik závislá na dovozu energetických surovin z ciziny. Těžba uhlí živí v severních Čechách, kde je jedna z největších nezaměstnaností v zemi, několik desítek tisíc lidí.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Horní Jiřetín
Hezký večer, hledám přes internet, jak Vás najít, a našla jsem.

Dnes jsem zhlédla s manželem příspěvek v TV. Nedejte se !!!! Jsme z poddolované oblasti Karvinska, z malé Obce Doubrava, kde těží černé uhlí OKD. Já jsem se tu přistěhovala, když jsem si manžela vzala, to bylo před 15 lety. Manžel je tu o nějakých 5 let dříve, protože je vykoupili v Karviné Darkově, protože museli utéct z poddolované oblasti, kterou ohrožovala voda. Teď opět vzdorujeme více než 5 let, z toho 2 roky intenzivně.

OKD se nám vysmívalo, vyhrožovalo vyvlastněním, snažilo se nám mazat med kolem úst tím,že nám postaví nové domy. A jak to dopadlo? Neměli jsme nikde zastání, ani u Obecního zastupitelstva, kterého jsem v současné době i já bohužel zastupitelem.
Osobně jsem byla jako občan i u hejtmana Tošenovského, psala jsem petice, posílala žádosti na ministerstva, ombudsmanovi, psala příspěvky místních novin, okresních novin, do TV - byl odvysílán pořad V TV PRIMA v Proti srsti, vyšel v náš prospěch. Dále o nás psal i Ing. Korbel z Hospodářských novin. Argumentovali jsme tím, že tady bydlíme, mám své rodiny, děti nám tu chodí do školy, máme zde MŠ, lékaře, lékárnu, Obecní úřad, Poštu, obchody, děti tu mají své kamarády, rodiče s ohledem na své stáří by už další stěhování špatně nesli a nejdůležitějším argumentem bylo to, že znalecké odhady nebudeme schopni koupit, natož postavit si dům adekvátní našemu.
Myslím si, že jsem vyčerpala všechny možnosti. A jak to dopadlo? Tisková mluvčí p. Breiová mne nazvala druhou Regecovou.
Dnes to vypadá tak, že z naší krásné vilové čtvrti, která měla 68 domů, před rokem zamávali představitelé OKD 15% nad znalecký odhad, to hodně lidí zlomilo a dali se vykoupit. Lékárna byla zrušena, lékař ordinuje tzn.v úterý a v červnu. Když onemocníte ve čtvrtek, máte smůlu, musíte počkat až do pondělka do odpoledne.
OKD už nevědělo, jak nás odsud vystrnadit, tak nám tu nastěhovali do demoliček rómské občany z problematické čtvrti. Ti rozeberou a seberou, co se dá. Dělají kravál, voláme pořád Policii, bojíme se o svůj majetek a v neposlední řadě i o své zdraví. Jsou agresivní, nepřízpůsobiví. Stačí odjet na víkend na chatu a jste hned bez plotu.

Teď to mohu tady nazvat tak leda smetištem suti, kamenů a harampádí. Rodiče za poslední rok zestárli minimálně o 10 let, děda zhubl 25 kg, je z něj silný cukrovkář, babička bere sedativa, mají poruchy spánku, soustředění. Odstěhovali se naši blízcí přátelé i sousedé. Jsme tu teď skoro sami. A když nás zbylo cca pět posledních, tak nám milostivě dali znalecké odhady bez koeficientů, což ale v žádném případně nám nic nenahradí. Peníze sice budeme mít za necelý měsíc, ale nevíme, kam půjdeme, nic se nám nikde nelíbí. Syn půjde do 2.třídy a nemá tu žádné kamarády.
Říkávám Vám, pokud budete držet pohromady, nic Vás nezlomí. Nedejte příležitost zastupitelům, aby je těžební organizace nějakým způsobem ovlivnila. Pokud potáhnete za jeden provaz, určitě Vám bude lépe, věřte mi.
Zdravím Vás všechny a držím palce a věřte, že vím o čem mluvím.

Pavlína Ovčařiová
Doubrava, 735 33, zatím adresa : Kozinec č. 750
POvcariova@servis.cpoj.cz
Tel.: 777 175 142, 731 414565
vloženo: 01.08.2005 23:14     vložil:  Ovčařiová Pavlína Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist