Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Sanace bude stát desítky miliard

13.09.2004  |  zdroj: Českolipský deník  |  125× přečteno      vytisknout článek

Sanace bude stát desítky miliard Stráž pod Ralskem - Experti z uranové skupiny si prohlédli odparku, povrchové objekty zatopeného dolu Hamr 1 a odkaliště.

Zasedání společné uranové skupiny IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii sídlící ve Vídni) a NEA/OECD (Agentura pro jadernou energii při Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj se sídlem v Paříži) se tentokrát konalo v České republice. Zasedání bylo zahájeno 30. srpna v s. p. Diamo ve Stráži pod Ralskem (v ČD jsme o něm již informovali).
Ing. Jana Slezáka, asistenta ředitele s. p. Diamo, který uranovou skupinu expertů rovněž provázel, jsme se zeptali, co zahraniční odborníky zajímalo v oblasti Stráže pod Ralskem. "Seznámili jsme je s problematikou těžby a úpravy uranu. Dozvěděli se od nás o celkové zátěži životního prostředí, která v oblasti Stráže pod Ralskem zůstala od počátku 60. let minulého století, kdy se zde začala uranová ruda těžit - ať již klasickým hornickým způsobem, nebo chemickou cestou,"
uvedl ing. Jan Slezák. "Expertům z uranové skupiny jsme rovněž ukázali postup sanace, včetně technologie odpařování."
Zatímco hlubinná těžba byla ve strážské oblasti již ukončena, sanace chemické těžby, jejíž koncepci schválila vláda, byla zahájena v roce 1996 a měla by probíhat do roku 2040. Dlouhá doba sanace je nasnadě. Princip chemické těžby spočíval v tom, že byla do horninového prostředí obsahujícího uranovou rudu vtláčená zředěná kyselina sírová. Pomocí těžebních vrtů se uranem obohacený roztok čerpal na povrch a zde byl v chemických stanicích zbavovaný uranu.

V průběhu let 1968 až 1996 bylo do podzemí vtačeno více než 4,5 milionu tun chemikálií, z toho 4 miliony tun představovala kyselina sírová. Sanace chemické těžby spočívá v tom, že jsou všechny kontaminanty vyváděné na povrch. Odvádění a následnou likvidaci kyselých roztoků z cenomanských souvrství, kde probíhalo kyselé loužení uranové rudy, zajištuje ve strážském ložisku odparka, neboli stanice na likvidaci kyselých roztoků. "Sanace probíhá za finanční podporu státu. Odborníci odhadují, že do roku 2040 bude do sanace chemické těžby investováno zhruba 45 miliard korun," podotýká ing. Slezák.
Účastníci 36. zasedání uranové skupiny si prohlédli také povrchové objekty zatopeného dolu Hamr 1 a zajímali se o odkaliště ve Stráži pod Ralskem a postup jeho likvidace. "Odkaliště přímo souvisí se sanací chemické těžby a po celou její dobu zde budou ukládány ekologicky nezávadné produkty sanace," konstatuje ing. Jan Slezák a prozrazuje, že účastníci výjezdního zasedání uranové skupiny byli prý příjemně překvapeni, jak tým ze s. p. Diamo zasedání zorganizoval.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist