Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Program Reality pomůže i městům a obcím

04.11.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  125× přečteno      vytisknout článek

Nejen kraje nebo velká města, ale i malé obce mají příležitost dosáhnout na dotace z programu Reality a díky nim si pomoci ať už při regeneraci brownfields na svém území

Nejen kraje nebo velká města, ale i malé obce mají příležitost dosáhnout na dotace z programu Reality a díky nim si pomoci ať už při regeneraci brownfields na svém území, výstavbě a rekonstrukci objektů v sektoru zpracovatelského průmyslu a souvisejících služeb, či při výstavbě dopravní a technické infrastruktury pro podnikatelské zóny.

Celkem 2,4 miliardy korun je v programu Reality, uskutečňovaném v rámci Operačního programu Průmysl a podnikání, připraveno pro období let 2004 až 2006 (resp. od července 2004 do října 2006) na podporu projektů výstavby a regenerace nemovitostí (objektů a tzv. podnikatelských zón) určených pro podnikání. Nenávratnou přímou dotaci mohou k tomuto účelu získat jak malé a střední podniky či developerské firmy, tak obce, svazky obcí a kraje.

PENÍZE PRO BROWNFIELDS

Počátkem října vládní agentura CzechInvest, která je pro program Reality implementačním orgánem, evidovala již dvě desítky žádostí o dotace, přičemž zhruba třetinu tvořily žádosti měst a obcí. Ing. Ivo Semerák, ředitel odboru finanční realizace projektů CzechInvestu, konstatuje, že program Reality má ambici významně pomoci i při regeneraci lokalit přímo na území měst a obcí, které byly dříve používány pro průmyslovou či zemědělskou výrobu, případně i pro jiné účely, a nyní jsou zdevastovány a opuštěny (tzv. brownfields). "Je však třeba připomenout, že území, které je regenerováno, musí být využito převážně na podnikatelskou zónu," zdůrazňuje inženýr Semerák. Podle jeho slov proto podporu v podstatě získají jen takové projekty, které budou sloužit zpracovatelskému průmyslu či na něj navazujícím službám. OP Průmysl a podnikání je zaměřen, jak už vyplývá z jeho názvu, na průmysl a návazné podnikání, které s průmyslem souvisí. Proto by na dotaci z programu Reality nedosáhl napřík lad projekt na výstavbu aquaparku, byť by měl i reálnou šanci stát se z podnikatelského hlediska velice úspěšným.

Výše dotace je omezena pouze spodní hranicí, která činí 1 mil. Kč (pro dotaci na projektovou přípravu projektů je spodní hranice 0,5 mil. Kč), horní hranice prakticky omezena není, resp. neměla by překročit 1,5 mld. Kč. V CzechInvestu ovšem nepředpokládají, že by se o žádosti z programu Reality hlásil větší počet subjektů s projekty takového rozsahu. Ostatně hodně napovídá už to, že zmíněné dvě desítky dosud podaných žádostí usilují o podporu celkem ve výši kolem 130 miliónů korun, takže každá z nich sahá po dotaci v průměrné výši zhruba 6 miliónů.

Brownfield je programem definováno jako území, které je v současné době nevyužitelné pro podnikání - a aby mohlo být k tomuto účelu využívané, musí proběhnout jeho regenerace. Může to tedy být nejen areál bývalého velkého průmyslového podniku na území města, ale třeba i opuštěný areál někdejšího JZD v malé obci či jiné zdevastované území. Dotacemi na úhradu uznatelných nákladů jsou přitom pro účely regenerace brownfieldu z programu Reality zejména podporovány sanace, demolice a rekonstrukce objektů..

Pro případné zájemce o dotaci z programu Reality je důležitá informace, že tuto podporu lze kombinovat s podporou z jiných zdrojů. Inženýr Semerák si proto umí představit případ, kdy by program Reality podpořil například demolice či rekonstrukce objektů ve zdevastovaném areálu, kde se již řadu let nevyrábí, a z dalšího zdroje, například Státního fondu životního prostředí, by přišly peníze na odstranění starých ekologických zátěží.

JAK DOSÁHNOUT NA DOTACI

Žádat o dotaci z programu Reality lze několika způsoby.

Obec může podat žádost až ve fázi, kdy má již projekt připravený, je vybrán zhotovitel a stavba je připravena k vlastní realizaci. Pokud se touto investiční akcí obec "vejde" do programu Reality a její žádost o dotaci je schválena, může počítat s přidělením podpory zhruba do dvou měsíců.

Jinou možností - a tu inženýr Semerák doporučuje - je, že obec podá CzechInvestu přes některou z jeho regionálních kanceláří obecnější informace o uvažovaném projektu a již v této v první fázi obdrží rozhodnutí, zda je projekt v rámci programu Reality přijatelný. Zároveň od CzechInvestu dostane k tomu podmínky a dodrží-li je, má reálnou naději pro přípravu projektové dokumentace a na vlastní realizaci projektu dotaci získat.

"Doporučujeme obcím, aby již v nejranější fázi, třeba jen projektového záměru, podaly žádost naší regionální kanceláři, která ji posoudí z věcného i formálního hlediska a vydá žadateli potvrzení o jejím přijetí. Tento krok představuje pro obec celkem značnou jistotu, že dotaci pak skutečně obdrží," tvrdí inženýr Semerák. Ještě výhodnější pro obec podle něho je, pokud si napřed podá žádost o dotaci na přípravu projektové dokumentace. Uspěje-li, má potom velkou šanci, že získá dotaci i na vlastní stavební část.

RADIT SE UŽ OD POČÁTKU

"Obec určitě nešlápne vedle, jestliže si nejprve prověří slučitelnost svého záměru s programem Reality na naší Zelené informační lince 800 800 777 a pak přípravu žádosti co nejvíce průběžně konzultuje s naší regionální kanceláří. Úplné znění programu a další informace k němu nalezne také na naší webové stránce www.czechinvest.cz. Upozorňujeme také na nutnost určité obezřetnosti při případném výběru poradenské agentury. Na trhu jich už operuje velké množství a ne každá poskytuje profesionální, cenově přiměřené služby. Vzhledem k dobré spolupráci mezi CzechInvestem a regionálními poradenskými a informačními centry (RPIC) a regionálními rozvojovými agenturami bych právě tyto subjekty doporučil v první řadě. Jejich účast na přípravě projektu i žádosti pro nás totiž představuje určitou záruku," říká ředitel odboru agentury CzechInvest.

"Rozhodně by se však ani menší obce neměly zaleknout na první pohled - kvůli více typům podporovaných projektů - zdánlivě složitého programu Reality. Vždyť pro podání žádosti nevyžadujeme prakticky žádnou administrativu navíc a chceme vlastně pouze běžnou dokumentaci typu územního rozhodnutí a stavebního povolení, zhotovitele vybraného ve veřejné soutěži apod. Tedy náležitosti, které by si investor musel obstarat i tehdy, pokud by stavbu prováděl čistě ve vlastní režii," dodal inženýr Semerák.

AUTOR: IVAN RYŠAVÝ

OP Průmysl a podnikání 2004 - 2006

(čerpání do 2008) mil. eurPriorita - Rozvoj podnikatelského prostředí 174

1.1. Prosperita 56

1.2. Reality 80

1.3. Školicí střediska 21

1.4. Klastry 17

Priorita - Rozvoj konkurenceschopnosti podniků 160

2.1. Start, Kredit, Rozvoj a Marketing 83

2.2. Inovace 42

2.2. Úspory energie a obnovitelné zdroje energie 35

3. Technická pomoc 14

Celkem 348


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist