Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Zkušenosti České republiky s odstraňováním starých ekologických zátěží jsou jedinečné

12.11.2004  |  zdroj: MŽP  |  165× přečteno      vytisknout článek

Zkušenosti České republiky s odstraňováním starých ekologických zátěží jsou jedinečné

Už více než 22 miliard korun bylo v České republice investováno do odstraňování starých ekologických zátěží. Jedná se o proces, který svým rozsahem a systematičností nemá v Evropské unii obdoby, o zkušenosti expertů v této oblasti proto projevil zájem United Nations Development Programme (UNDP). Výsledkem jeho spolupráce s Ministerstvem životního prostředí je i  publikace „Odstraňování starých ekologických zátěží – zkušenost České republiky“. Ta je určena zejména zemím střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu, které se stejně jako Česká republika potýkají s kontaminací mnoha lokalit.

„V České republice je v současné době známo více jak 8900 lokalit se starou ekologickou zátěží, na více než 4000 lokalitách již proběhly ověřovací a průzkumné práce. Zhruba tisíc lokalit je podrobně  prozkoumáno, na  746 již  probíhají  sanační práce a na 166 lokalitách byla sanace ukončena. Odstraňování starých zátěží je důležité nejen pro kvalitu podzemních vod či půdy, ale především zdraví lidí, “ konstatuje Ivana Jirásková, náměstkyně ministra životního prostředí.

„Je nezbytné, aby staré zátěže, které v minulosti způsobil státem řízený průmysl, byly řešeny adresně a konkrétně. Systém, který zvolila Česká republika je velmi komplexní a může být inspirací pro ty státy, které obdobné úkoly teprve čekají. UNDP právě proto ve spolupráci s odborníky Ministerstva životního prostředí připravil nejen odbornou publikaci na toto téma, ale podílí se i na organizaci workshopů, kde probíhá výměna zkušeností mezi experty jednotlivých zemí,“ hodnotí zkušenosti České republiky Jaroslav Tešliar, projektový manažer United Nations Development Programme.  

České Ministerstvo životního prostředí z vlastních zdrojů zajišťuje odstraňování starých ekologických zátěží po Sovětské armádě, která u nás využívala 73 různě velkých lokalit. Průzkumem bylo zjištěno, že zhruba u 60 lokalit je rozsah ekologických škod významný. V roce 1991 byly sanační práce postupně zahájeny v nejvíce postižených lokalitách, takže k dnešnímu dni na většině z nich  již nezbytná sanace proběhla. V letošním roce probíhají sanační práce na šesti  lokalitách – Hradčany (Ralsko), Milovice – Boží Dar, Milovice  - tábor, Všejany – les,  Luštěnice a Kuřívody. Na odstranění ekologických závad byla dosud ze státní rozpočtu investována více než jedna miliarda korun. Podle dosavadního vývoje sanačních prací na jednotlivých lokalitách se do roku 2012  počítá s dalšími výdaji ve výši zhruba 270 milionů korun.

Hlavním zdrojem prostředků na odstraňování starých ekologických zátěží je Fond národního majetku. Mezi ním a nabyvateli privatizovaných podniků jsou uzavírány  smlouvy o úhradě nákladů vynaložených na vypořádání ekologických závazků vzniklých před privatizací - tzv. ekologické smlouvy. Ty zahrnují náklady na průzkum, analýzu rizik a její aktualizace, projekt a realizaci nápravných opatření i činnost odborného dohledu při nápravě ekologických závad. Celkem od roku 1991 do 30.9.2004 eviduje FNM 274 ekologických smluv. Ukončeno bylo 61 z nich. V tomto období uhradil FNM celkem 21 289,39 mil. Kč. Odborným garantem celého procesu je Ministerstvo životního prostředí.

Ministerstvo životního prostředí již od roku 1996 provozuje a aktualizuje databázi pro evidenci starých ekologických zátěží (SESEZ), která nyní obsahuje více jak 3 500 zátěží a to bez ohledu na to, z jakých finančních zdrojů jsou tyto zátěže odstraňovány a evidovány. Tato databáze je veřejně přístupná (www.map.env.cz) a nemá obdoby ani v zemích EU-15. Rovněž byl sestaven  „Regionální seznam priorit pro odstraňování starých ekologických zátěží“. Využívají jej jednotlivé kraje, odbory MŽP a FNM ČR, a umožňuje přistupovat k likvidaci starých zátěží dle významnosti znečištění a stanovení priorit.

Více na  www.env.cz, www.undp.sk

Informace mohou poskytnout:

Ing. Jaroslav Zima, ředitel odboru ekologických škod MŽP; tel: 267122069 jaroslav_zima@env.cz

Mgr. Daniel Svoboda, UNDP konzultant; mobil: 724179562, mailto:development-ww@volny.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Naše skušenosti jsou negativní.
Jsem občanem malé vísky u Benešova, která má trochu krkolomný název, BEDRČ.Víska je posazena v malebném údolíčku, kterým protékají tři potoky. Na svazích okolních kopců byly, někde ještě jsou, teréní deprese, které jsou v současné době zaveženy "komunálním odpadem". Tento odpad byl do těchto depresí ukládán za minulého režimu pod hlavičkou Městského národního výboru v Benešově. Za tuto "službu" se vybírali poplatky. O tom co se do skladek tehdy uložilo si nedělám žádné iluze. Celková kubatůra těchto skladek, dle mého odhadu, činí cca 200 000 metrů krychlových. Jedním z potoků, který obcí protéká, byla stoka, kam se odváděli veškeré odpady z Benešova. Jediným místem, o kterém jsem si myslel, že není ničím ohroženo byl jihovýchodní svah nad obcí. Jak jsem se zmílil! V době nedávné se objevila stará studna v které je "uskladněné" DDT.
Je s podivem, že nikdo z odpovědných se věcí i přes upozornění nezabývá. To se netýká "uskladněného" DDT.Dostala se mi do ruky studie o skládkách na území bývalého okresu Benešov. Ta největší skládka v této studii chybí!!! Jsme skládkami oblíčeni( všechny jsou evidovány jako skládky černé!!!) Ač jsou prováděny "pravidelné" odběry vody v domovních studních strach z jedů v obci je.(Případné dotazy směrujte na WWW.bedrc.cz )
vloženo: 12.11.2004 20:25     vložil: MartinGoby Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist