Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

OKD nevzdává těžbu v Beskydech

19.11.2004  |  zdroj: Podniky a trhy  |  135× přečteno      vytisknout článek

OKD nevzdává těžbu v Beskydech Důlní společnost OKD se nevzdává plánu těžit plyn na Frenštátsku v Beskydech. Potvrdil to ředitel pro techniku koncernu Karbon Invest, jenž majetkově ovládá OKD, Jan Matula.
"Máme svolení Obvodního báňského úřadu v Ostravě k ražbě důlní chodby, pomocí níž bychom si mohli detailně ověřit uložení energetických surovin v tomto ložisku. Chceme tím také zjistit přesný obsah metanu, jenž provází kamenné uhlí," dodal.
Proti tomuto záměru se však ostře staví samosprávy dotčených obcí i nezávislé občanské iniciativy.

Obce těžařům nevěří
"Těžařům příliš nevěříme, domnívám se, že těžba plynu by byla prvním krokem, po němž by následoval i druhý, otvírka ložiska uhlí," míní starosta Trojanovic Drahomír Strnadel. "To by se už patrně neobešlo bez pro nás nepřijatelné devastace životního prostředí. Tím spíše, že budoucnost spojujeme s cestovním ruchem, a ne s důlními aktivitami," doplnil.
Také mluvčí nově ustaveného občanského hnutí Naše Beskydy Tom Káňa soudí, že se těžební firma chová nedůvěryhodně.
"Proto organizujeme petici proti povolení hornické činnosti, kterou už podepsalo několik tisíc občanů," připojil.
Báňský specialista a senátor Václav Roubíček se domnívá, že těžba plynu je do určité míry přijatelná.
"V současné době ale neexistuje technologie, která by dovolila dobývat černé uhlí v Beskydech ekonomickým způsobem," dodal.
Podle odhadů leží v podzemí dobývacího prostoru Frenštát - Trojanovice kolem 350 miliónů tun kvalitní energetické suroviny. Celkové zásoby mají být téměř čtyřikrát vyšší.
Roční těžba černého uhlí v obou domácích uhelných společnostech - OKD a ČMD - se pohybuje kolem 14 miliónů tun.
Pod Beskydami leží nedotčené ložisko evropského významu, se kterým počítá podle Ministerstva průmyslu a obchodu energetická koncepce státu jako se strategickým.

Obvinění jsou vzájemná
Spor mezi těžaři a občany o to, zda by se mělo dříve nebo později skutečně využít, se dostal do patové situace.
Obě strany se navzájem obviňují z nedodržování a nerespektování toho, co si už dříve dohodly. Trojanovice se odvolaly proti rozhodnutí o svolení k ražbě bezmála kilometrové důlní chodby v hloubce devíti set metrů.
Poslanec Pavel Hrnčíř předložil a Poslanecká sněmovna Parlamentu schválila úpravu legislativy, která by znemožnila důlní firmě přednostní nákup pozemků v dobývacím prostoru bez souhlasu obcí. Novelu příslušného zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.
"Nám z dikce horního zákona vyplývá povinnost dělat všechny kroky, abychom ložisko neznehodnotili, ale udržovali ve využitelném stavu. Už nejednou jsme ale veřejně deklarovali, že s vlastní těžbou uhlí nepočítáme," tvrdí ředitel Matula.
Dokladem má být memorandum, které OKD přijalo před více než čtyřmi lety.
V něm se zavázalo, že za současných geopolitických a ekonomických podmínek s těžbou černého uhlí na Frenštátsku vůbec neuvažuje.
Jiná je ale situace s karbonským plynem, jehož využívání se stává díky rostoucím cenám srovnatelného zemního plynu zajímavou podnikatelskou aktivitou.
"Ani obce nepřijdou zkrátka," je přesvědčena mluvčí OKD Věra Breiová.
"Už nyní naše firma platí ročně více než půl miliónu korun všem dotčeným obcím ve vymezeném dobývacím prostoru. Z každého kubíku plynu jim navíc těžební organizace odvádí pět procent z prodejní ceny plynu," poznamenala mluvčí.

Pod zemí leží miliardy
Podle dřívějších odhadů by mohlo podzemí ložiska Frenštát - západ ukrývat až 1,5 miliardy krychlových metrů plynu.
Přitom celoroční domácí spotřeba dováženého zemního plynu, jež je prakticky svým složením a výhřevností totožný s karbonským, se podle údajů společnosti Transgas pohybuje kolem 9,5 miliardy krychlových metrů.
Současná těžba plynu v České republice, kterou zajišťují společnosti Moravské naftové doly Hodonín a dceřiná společnost OKD - DPB Paskov - představuje 125 miliónů krychlových metrů za rok.

Frenštát-Trojanovice: hlavní kroky těžařů
1958 - zahájen vrtný průzkum ložiska uhlí Trojanovice
1981 - v rámci geologického průzkumu byla započata výstavba dvou důlních jam v celkové hodnotě 1,5 miliardy korun
1983 - stanoveny těžitelné zásoby ve výši kolem 350 miliónů tun uhlí a dobývací prostor zahrnující katastr 11 obcí
1992 - vláda rozhodla o zakonzervování Dolu Frenštát
2000 - Memorandum OKD ve věci dalšího podnikání na ložisku Trojanovice
2004 - Obvodní báňský úřad Ostrava povolil OKD ražbu průzkumného díla


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist