Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Proti cementárně ve Štramberku nemají Děti Země výhrady

09.12.2004  |  124× přečteno      vytisknout článek

Proti cementárně ve Štramberku nemají Děti Země výhrady

Chceme se nyní zaměřit na kontrolu její výstavby a provozu, říká Miroslav Patrik

Děti Země upustily od svého záměru podat odvolání proti stavebnímu povolení na cementárnu ve Štramberku, i když do poslední chvíle o tom uvažovaly. Podle jejich analýzy rozhodnutí splňuje hlavní ekologické požadavky a rovněž neobsahuje žádná závažná právní pochybení. Nicméně plánují, že výstavbu a provoz cementárny budou nadále monitorovat a kontrolovat, neboť kolem osmdesáti podmínek souhlasného stanoviska MŽP musí ještě splnit jiné firmy, než je investor společnost LASSELSBERGER CZ.

„Pokud jsou se stavebním povolení spokojeni i místní občané, kteří se obávali hlavně hluku, mělo by být již pravomocné,“ informoval dále Miroslav Patrik z Dětí Země.

Zájem Dětí Země o cementárnu však nebyl ukončen, neboť chtějí mít před zahájením výroby cementu a během ní jistotu, že všechny podmínky vydaných rozhodnutí a sliby investora budou splněny.

Ten má například ještě do konce roku 2004 koupit mobilní hlukoměr pro namátkové kontroly hladin hluku v blízkosti železniční vlečky na Kozině a převést pozemky areálu národní přírodní památky Šipka na město za symbolickou jednu korunu.

Řadu podmínek musí také dodržovat i těžební společnost KOTOUČ ŠTRAMBERK. Například hloubka lomu nesmí být zatím pod povolených 270 metrů nad mořem, hydrogeologický monitoring je nutné rozšířit až do hloubky 220 metrů, záchranné transfery vybraných druhů rostlin a živočichů se mají provádět průběžně dle postupu těžby vápence atd.

Cementárna ve Štramberku s komínem vysokým 110 m za dvě miliardy korun se měla stavět již v roce 2002, přičemž má zaměstnat přes sto třicet pracovníků. Maximální roční výroba cementu má být 480 tisíc tun, což je o pětinu méně, než se plánovalo.

Chronologický vývoj přípravy cementárny ve Štramberku (výběr):

a)       16. 10. 2002 = vydání stanoviska MŽP z hlediska vlivů na životní prostředí se 114 podmínkami

b)       16. 12. 2002 = vydání stanoviska k zásahu do krajinného rázu krajským úřadem

c)       16. 04. 2003 = vydání povolení ke kácení dřevin rostoucích na území cementárny a v jejím okolí

d)       17. 07. 2003 = vydání územního rozhodnutí stavebním úřadem ve Štramberku s 66 podmínkami

e)       06. 04. 2004 = vydání integrovaného povolení Ministerstvem životního prostředí

f)         26. 10. 2004 = vydání stavebního povolení stavební úřadem ve Štramberku a 18 podmínkami

g)       25. 11. 2004 = poslední den pro podání odvolání proti stavebnímu povolení

 

Tisková zpráva
Děti Země – Klub za udržitelnou dopravu


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist