Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Firma má povoleno hledat na Jablunkovsku ropu a plyn

11.05.2005  |  149× přečteno      vytisknout článek

Firma má povoleno hledat na Jablunkovsku ropu a plyn Jablunkovsko Stát povolil ostravské firmě Unigeo vyhledávání a průzkum ložisek zemního plynu a ropy v Jablunkovském příkopu. Průzkum se může týkat šestnácti obcí a je prvním krokem k těžbě surovin. " Rozhodnutí již bylo vydáno, nesouhlasil pouze Milíkov," sdělila Jarmila Krebsová z Ministerstva životního prostředí ČR. Obce měly včera rozhodnutí dostat písemně. " Řízení vedlo ministerstvo. Unigeo obcím poskytlo jen vysvětlení k rozsahu prací či je seznámilo se způsoby těžby," uvedl ředitel divize Unigeo- Gasoil Radomír Doubravský. Tvrdí, že práce na pozemcích budou dočasné a firma poté místa rekultivuje. " Práce provedeme jen v několika lokalitách. Ty nejsou předem určeny," dodal Doubravský. Zástupci firmy se objevili třeba v Jablunkově, Mostech, Hrádku či Milíkově. V posledně jmenované obci neuspěli. " Jsme přesvědčeni, že investice by ostře narazila na odpor občanů. V případě nálezu surovin hrozí nebezpečí pravidelné těžby.
Unigeu ani jiným firmám souhlas nedáme," zdůraznil starosta Milíkova Zdeněk Szkandera ( NK).
S pracemi původně nesouhlasili ani jablunkovští radní, názor však změnili. " Firma přijela a podrobně vysvětlila, co dříve v dopise nebylo," řekl místostarosta Jablunkova Stanislav Jakus ( SN). Podle něj firma naznačila, že ložiska surovin bude hledat poblíž silnic. " I na průzkum ale musí mít stavební povolení," podotkl Jakus. Aby mohla . rma Unigeo s pracemi začít, musí její projekt posoudit krajský úřad. Zároveň musejí být vypořádány i smlouvy s vlastníky konkrétních pozemků. Zájem Unigea o Jablunkovsko se opírá o průzkumy, které zde v osmdesátých letech prováděl tehdejší národní podnik Geologický průzkum Ostrava. Dodnes jsou odhady zásob surovin tajné. " Tato informace podléhá utajení, jde o hospodářské tajemství," řekl jeden ze zaměstnanců organizace Česká geologická služba - Geofond, která shromažďuje výsledky geologických prací. " Konkrétní odhady zásob Unigeo obvykle nesděluje," uvedl Doubravský.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Jenom poznámka
"V případě nálezu hrozí nebezpečí pravidelné těžby". Jako kdyby šlo o požár či zemětřesení ... Těžba zemního plynu je ekologicky velmi šetrná záležitost, nepatrný zábor půdy, žádné těžké mechanismy, nadměrný hluk či emise. Navíc je tato činnost pouze dočasná, po vytěžení ložiska během několika let je těžební pracoviště bezezbytku likvidováno, místo zcela rekultivováno a vráceno bez jakýchkoli následků původnímu využití. Obci přinese několik pracovních příležitostí a miliony do rozpočtu, státní kase nemalé odvody z vydobytých nerostů a daň z příjmu těžební společnosti a všem ostatním ekologicky přijatelný zdroj energie. Strach je tu zbytečný, stačí se zajet podívat na některé z existujících pracovišť.
Těžba surovin není sprosté slovo, jde o jednu z nejstarších lidských činností, bez které bychom ještě lezli po stromech.
vloženo: 01.08.2006 01:41     vložil:  Radomír Doubravský Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist