Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Předpoklady šetrného a komplexního využití ložiska

25.07.2005  |  zdroj: MŽP  |  123× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

K posuzování vlastnických poměru v řízení o udělení předchozího souhlasu dle § 24 odst. 4 horního zákona

k § 24 odst. 3 a 4 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů

I. Předpokladem pro šetrné a komplexní využití ložiska živicové suroviny a štěrkopísku je jejich dobývání jednou organizací v rámci jednoho těžebního prostoru.

II. V řízení podle ustanovení § 24 odst. 4 horního zákona se neposuzují vlastnické poměry k pozemkům dotčeným navrženým dobývacím prostorem. (Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 5. dubna 2004, č.j. M/100319/04, SRK/176/R-1546/04) Ministerstvo životního prostředí svým rozhodnutím nepřiznalo společnosti P.B. s.r.o. (dále jen „odvolatel“) přednostní nárok na získání předchozího souhlasu podle ustanovení § 24 odst. 3 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů, ke stanovení dobývacího prostoru MI pro dobývání výhradního ložiska vyhrazeného nerostu (živicové suroviny) a nevyhrazeného nerostu (štěrkopísky). Týmž rozhodnutím ministerstvo předchozí souhlas neudělilo.
Dřívější rozklad odvolatele proti tomuto rozhodnutí ministr svým rozhodnutím zamítl a rozhodnutí potvrdil, s tím, že námitky rozkladu shledal neopodstatněnými. Po prostudování spisu se totiž ztotožnil s hodnocením ministerstva v tom, že návrh jiné organizace – družstva D. zaručuje lepší využití výhradního ložiska a ochranu zákonem chráněných obecných zájmů tak, jak to požaduje ustanovení § 24 odst. 4 horního zákona. Družstvu D. byl rovněž následným rozhodnutím ministerstva udělen předchozí souhlas k podání návrhu na stanovení dobývacího prostoru, přičemž rozhodnutí bylo poté opatřeno doložkou právní moci a doručeno odvolateli. Odvolatel však poté podal návrh na obnovu řízení a tuto odůvodňuje skutečností, že družstvu D. byl udělen předchozí souhlas, o který odvolatel rovněž žádal, aniž by tento mohl hájit svá práva jako účastník řízení. Ministerstvu vytýká, že nepřihlédlo k vlastnickým poměrům k pozemkům v lokalitě se nacházejícím. Ministerstvo obnovu řízení svým rozhodnutím nepovolilo, neboť nebyla prokázána existence důvodů pro povolení obnovy dle § 62 odst. 1 zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů. Proti rozhodnutí o nepovolení obnovy podal odvolatel rozklad, v němž zpochybňuje postup ministerstva při doručování rozhodnutí o udělení předchozího souhlasu družstvu D. a žádá, aby k jeho předchozímu dopisu, v němž se domáhá obnovy řízení, bylo přihlíženo jako k rozkladu. Tento poslední návrh odvolatele ministr posoudil jako zpětvzetí návrhu na obnovu řízení, přičemž pokud je takto vzat návrh na zahájení řízení zpět, podle § 30 správního řádu správní orgán se souhlasem účastníků řízení toto řízení zastaví. Družstvo D. jako účastník řízení se zastavením řízení vyslovilo souhlas. Ministr tedy s přihlédnutím k návrhu zvláštní (rozkladové) komise svým rozhodnutím zastavil řízení o povolení obnovy řízení, a poté, co bylo k žádosti odvolatele jeho podání vyhodnoceno jako rozklad, tento po přezkoumání zamítl a rozhodnutí o udělení předchozího souhlasu družstvu D. potvrdil.

Z odůvodnění:
V souladu s ustanovením § 24 odst. 4 horního zákona ministerstvo posuzovalo jak návrh odvolatele, tak návrh družstva D. z toho hlediska, který návrh zaručuje lepší využití výhradního ložiska a ochranu zákonem chráněných obecných zájmů…V předmětné lokalitě byly ve prospěch družstva D. již stanoveny jiné dobývací prostory. Předpokladem pro šetrné a komplexní využití ložiska živicové suroviny a štěrkopísku je jejich dobývání jednou organizací v rámci jednoho těžebního prostoru. Zabezpečit vytěžení ložiska jako celku může tedy pouze družstvo D. Rovněž z hlediska obecné ochrany rostlin a živočichů, ekosystémů, krajinného rázu, zemědělského původního fondu, ovzduší a podzemních vod představuje rozdělení ložiska dvěma velkými težebnami vyšší míru ohrožení životního prostředí. Postup těžební fronty z jednoho místa umožňuje provádět plynulou sanaci a revitalizaci vytěženého prostoru a minimalizovat nároky na zábor zemědělského půdního fondu. V případě dvou těžeben by musela být ze zemědělského půdního fondu vyňata nesrovnatelně větší plocha, zvětšená nejen o plochu nově založené pískovny, ale i o příjezdové komunikace, prostory pro budovy, těžební a úpravnické zařízení apod. S dvojím provozem v lokalitě by pak bylo spojeno zvýšené zatížení hlukem, prachem, exhalacemi z motorů a zvýšené nebezpečí kontaminované vody i horního prostředí ropnými deriváty. V řízení podle ustanovení § 24 odst. 4 horního zákona se neposuzují vlastnické poměry k pozemkům dotčeným navrženým dobývacím prostorem… Svá vlastnická práva bude moci odvolatel uplatnit v dalších řízeních (např. o stanovení dobývacího prostoru).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist