Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

K ověřování odborné způsobilosti podle zákona o geologických pracích

23.08.2005  |  zdroj: MŽP  |  171× přečteno      vytisknout článek

SDĚLENÍ sekretariátu rozkladové komise o správním rozhodnutí ministra životního prostředí

k § 3 odst. 4 zák. č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů

Ustanovení § 3 odst. 4 zákona o geologických pracích nelze vykládat tak, že prominutí nesplnění podmínky se vztahuje k oboru vysokoškolského vzdělání, tj. že neprominutelnou podmínkou je vysokoškolské vzdělání a pro-minout lze pouze absenci geologického směru. Za zákonem stanovených podmínek lze přiznat splnění požadavků na odbornou způsobilost i osobě, která nemá vysokoškolské vzdělání vůbec. (Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 18. dubna 2005, č.j. M/100453/05, SRK/243/R-1719/05)Pan E.H. (dále jen „odvolatel“) požádal ministerstvo o ověření odborné způsobilosti podle vyhlášky ministerstva č. 206/2001 Sb., o osvědčení odborné způsobilosti projektovat, provádět a vyhodnocovat geologické práce, ve znění pozdějších předpisů, a to v oboru inženýrská geologie. Odvolatel předložil požadované doklady včetně dokladů o středoškolském vzdělání a odborné praxi. Odvolatel byl již dříve držitelem osvědčení odborné způsobilosti ve smyslu zákona č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění platném k 19. 3. 1991, s platností na dobu 5 let.Ministerstvo žádosti odvolatele o ověření odborné způsobilosti nevyhovělo. Rozhodnutí odůvodnilo absencí vysokoškolského vzdělání geologického směru s odkazem na novelu zákona č. 62/1988 Sb., o geologických pracích, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o geologických pracích“), která nabyla účinnosti dnem 1. 5. 2004.Proti tomuto rozhodnutí podal odvolatel včasný rozklad, v němž poukazuje na dlouholetou praxi v oboru inženýrská geologie, s tím, že v daném případě lze aplikovat ustanovení § 3 odst. 4 zákona o geologických pracích, které stanoví, že u žadatelů s více než desetiletou odbornou praxí může v odůvodněných případech ministerstvo prominout nesplnění podmínky vysokoškolského vzdělání geologického směru.Rozklad odvolatele ministr v souladu s ustanovením § 61 odst. 2 správního řádu předložil spolu se spisovým materiálem k posouzení své zvláštní (rozkladové) komisi a s přihlédnutím k jejímu návrhu rozkladem napadené rozhodnutí zrušil a věc vrátil správnímu orgánu, který je vydal, k novému projednání a rozhodnutí.

Z odůvodnění:
K 1. 5. 2004 novelizovaný zákon o geologických pracích v ustanovení § 3 odst. 4 požaduje pro přiznání odborné způsobilosti vysokoškolské vzdělání geologického směru, odbornou praxi v oboru minimálně tři roky, zahrnující podíl na řešení geologických úkolů, odbornou úroveň dosavadních prací, složení zkoušky ze znalostí potřebných předpisů a bezúhonnost. Jedním z požadavků pro přiznání odborné způsobilosti podle platné právní úpravy je tedy vysokoškolské vzdělání geologického směru. Avšak podle věty druhé téhož odstavce u žadatelů s více než desetiletou odbornou praxí může ministerstvo v odůvodněných případech prominout nesplnění této podmínky. Tato zákonná výjimka se dotýká právě odvolatele, neboť ten nedosáhl vysokoškolského vzdělání, ale působí v oboru inženýrská geologie již několik let. Ministerstvo se však ve svém rozhodnutí možností prominout nesplnění podmínky vysokoškolského vzdělání nezabývalo a omezilo se na pouhé konstatování, že žadatel neprokázal požadované vysokoškolské vzdělání geologického směru. Citované ustanovení § 3 odst. 4 zákona o geologických pracích však nelze vykládat tak, že prominutí nesplnění podmínky se vztahuje k oboru vysokoškolského vzdělání, tj. že neprominutelnou podmínkou je vysokoškolské vzdělání a prominout lze pouze absenci geologického směru. Za zákonem stanovených podmínek lze přiznat splnění požadavků na odbornou způsobilost i osobě, která nemá vysokoškolské vzdělání vůbec. Je sice sporné, zda se správní orgán musí možností prominutí nesplnění podmínky vzdělání zabývat „ex offo“, ovšem za situace, kdy žadatel o prominutí požádal v řízení o rozkladu, nelze tuto otázku pominout.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist