Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Více znalostí o regeneraci brownfields

10.08.2005  |  zdroj: STAVITEL  |  123× přečteno      vytisknout článek

Projekt LEPOB (Lifelong Educational Project on Brownfields) je financován z prostředků EU (program Leonardo da Vinci)

Byl vytvořen za účelem obstarat přenos potřebných informací a znalostí z oblasti problematiky regenerace a nového využití brownfields, a to co nejrychlejší, nejefektivnější a cílenou formou, prostřednictvím regionálně dostupných programů.

Záměrem je šířit dosavadní evropské zkušenosti a poskytnout všeobecně prospěšné fórum pro zkoumání a řešení problematiky brownfields v podmínkách současné střední Evropy. Produkty projektu jsou proto zpracovávány formou, která bude využitelná i v dalších zemích (budoucí partneři v pobaltských a balkánských regionech).

POZNATKY A VÝCHODISKA

V závěrech dosud zpracovaných studií a evropských projektů, které se zabývají problematikou regenerací brownfields (např. CLARINET, CABERNET, WELCOME a RESCUE), se shodně potvrzuje, že jednou z hlavních bariér realizace regenerací opuštěných a degradovaných ploch je nedostatek potřebných informací a znalostí, a to zejména na postech, kde se rozhoduje o využití území.

Naprosto nezbytné pro řešení těchto otázek jsou interdisciplinární přístupy. Odborníkům z praxe, lektorům, administrátorům, rozhodovacím autoritám, developerům a potenciálním investorům je potřebné zprostředkovat přísun komplexních informací, včetně proškolení v oblastech zahrnujících celou šíři problematiky udržitelného rozvoje měst. Takovéto podklady na multidisciplinární bázi však jsou nedostatkové i v zavedených zemích EU.

ŘEŠENÍ

Projekt LEPOB se tedy zaměřuje na zprostředkování odborných informací v průřezu celé profesní problematiky. Výukové materiály, které produkuje, jsou zaměřené na řešení otázek spojených s regeneracemi v širokém záběru profesních a tematických aspektů. Vzdělávací program je uzpůsoben středoevropskému kontextu a zavedeným výukovým formátům a ve své podstatě je navržen tak, aby urychlil bezprostřední informovanost profesních komor jednotlivých zemí. Jedná se o odborníky, kteří jsou činní v široké škále postů jako konzultanti, státní úředníci, úředníci samospráv a působí rovněž v politické a zákonodárné sféře. Tito odborníci pracují v pozicích, kde mohou přímo využít a realizovat přínosy svých poznatků získaných prostřednictvím projektu.

Základní výukové materiály tvoří metodická příručka o brownfields (asi 100 strn), která obsahuje šest sekcí: Úvodní a všeobecná sekce, Plánování a rozvoj, Sekce technická a životního prostředí, Majetek a financování, Právo a odpovědnost, Sociální otázky a participace.

Dále sem patří brownfields kurz o 6 výukových modulech (viz sekce příručky) a školení lektorů (včetně příručky pro lektory, 30-40 stran).

VYUŽITELNOST PRODUKTŮ

LEPOB vytváří materiál přenosný také do dalších zemí, z výukových materiálů mohou být vytvořeny specifické národní verze. Součástí projektu budou verze v českém, slovenském a polském jazyce. Lokální verze budou nabídnuty k využití lokálním institucím a dále podporovaným projektům. V průběhu školení budoucích lektorů na podzim 2005 budou demonstrovány všechny výukové moduly. Bližší informace pro zájemce o demonstrační kur-zy nebo školení lze získat na e-mailu: marcela.zahnasova@vsb.cz, jjackson@volny.cz, kde lze získat i národní nebo anglické verze produktů projektu. Informace budou i na zřízených lokálních webových stránkách.

Partneři projektu, kteří reprezentují středoevropské profesní a vzdělávací instituce (v ČR jsou to VŠB-TU Ostrava,FAST, Institut pro udržitelný rozvoj sídel, o.s. - IURS Praha, ČKAIT Praha) využijí materiály projektu LEPOB pro následné, místně podporované vzdělávací projekty. Materiály brownfields kurzu budou vhodné pro využití v univerzitních výukových programech v celoevropském prostředí. Projekt LEPOB (kontakt: ) zároveň dodá příslušně vyškolené lektory.

AUTOR: Jiřina Bergatt Jackson
IURS, o.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist