Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologové se znovu zajímají o ložiska uranu

01.11.2005  |  zdroj: Právo  |  133× přečteno      vytisknout článek

Geologové se znovu zajímají o ložiska uranu Růst cen suroviny pro jaderné elektrárny na světových trzích lze očekávat i v dalších letech

Po patnácti letech nezájmu o podzemní ložiska uranové rudy na území České republiky, se geologové chtějí znovu vrátit k jejich průzkumu.

Společnost Timex Zdice už požádala ministerstvo životního prostředí (MŽP) o povolení výzkumných prací v pěti lokalitách.
Tři z nich - Jamné, Horní Věžnice a Tasov - se nacházejí na východ od Jihlavy, čtvrtá - Dlažov -na Plzeňsku a pátá poblíž jihočeské Blatné. Důvod nového zájmu o uran, klíčovou surovinu pro jaderné elektrárny, je jednoduchý: Prudký růst jeho ceny na světových trzích.
Zatímco energetičtí odborníci považují sledování zásob uranu za rozumné, ekologové to odmítají. Na rostoucí cenu uranu přitom už zareagovala i vláda, když prodloužila těžbu uranu v Dolní Rožínce u Žďáru nad Sázavou a současně provoz navazující chemické úpravny rud v Rožné do roku 2008.
"Jakmile se zvedne poptávka po uranu, zvedne se i jeho prospekce těžba. Čína plánuje výstavbu dvaceti nových reaktorů, USA 13 a Indie dalších 10. Pokud k tomu v avizovaném horizontu patnácti let dojde, je zájem geologů naprosto logický," reagovala na dotaz Práva předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová.
To, že k zájmu soukromých firem o průzkumy uranových ložisek vede právě očekávaný vývoj v oblasti jaderné energetiky, potvrdila i jednatelka Timexu Olga Bubníková.

10 let do těžby

"Lhůta mezi zahájením průzkumů k zahájení případné těžby je střízlivě odhadována na deset let. Uran je jako surovina pro budoucnost velmi perpektivní a my z tohoto důvodu chceme být v předstihu," řekla Právu Bubníková a připomněla, že uran jako surovina z kategorie vyhrazených je ze zákona vždy majetkem státu.
Přesto je firma připravena úvodní fáze průzkumů financovat z vlastních zdrojů. Na další má údajně v záloze silnější investory.
Dotčená lokalita na Blatensku se týká obcí Mečichov, Hlupín, Bratronice, a Doubravice, pod kterou patří Nahošín. Jejich zástupci ale názorově jednotní nejsou. Bratronice a Hlupín řekly jednoznačně, že žádné průzkumy na území obcí nechtějí, Mečichov a Doubravice souhlasí.
"S průzkumem bychom souhlasili už proto, že bychom měli přesně a bezplatně zmapován výskyt radonu kvůli budoucí bytové výstavbě," konstatoval starosta Mečichova Milan Klečka (KSČM).

Ekologové jsou proti

Záměry Timexu se ale nelíbí ekologům. "Ministerstvo průmyslu zatajuje, že v ceně uranu nejsou zahrnuty náklady na sanaci po těžbě a jeho zpracování a rekultivaci krajiny. Ty jsou již v celé republice vyčísleny na 57,6 miliardy korun do roku 2040. Zaplatit je bude muset daňový poplatník, protože v ceně uranového koncentrátu, který nyní téměř výhradně odebírá ČEZ, zahrnuty nejsou. Programy na útlum uranového hornictví dosud od roku 1989 do roku 2004 vyčerpaly z veřejných prostředků 18,8 miliardy korun. Průzkumy jsou přitom motivovány další těžbou," míní Edvard Sequens ze Sdružení Calla.
Klíčový bude proto postoj MŽP. Jeho českobudějovický odbor už v případě blatenské lokality vydal zamítavé stanovisko.
"Vláda deklarovala zájem těžbu uranu utlumovat. V této souvislosti pokládáme povolení průzkumů za nežádoucí konstatoval ředitel českobudějovického odboru MŽP Václav Osovský. Timex proti jeho verdiktu podal rozklad, takže jeho žádost půjde na stůl ministra Libora Ambrozka (KDU - ČSL).

Ministerstvo ještě nerozhodlo

Ministerstvo životního prostředí dosud podle mluvčí Karolíny Šůlové o povoleních průzkumů nerozhodlo. Zatím bude jednat o lokalitě Mečichov, která je v působnosti odboru výkonu státní správy ministerstva v Českých Budějovicích.
"Firma se proti jejich negativnímu stanovisku odvolala a v takových případech pak o věci jedná expertní komise ministerstva. Ta vydá rozklad, doporučení ministrovi, který pak rozhodne," řekla Právu mluvčí. V případě Mečichova by verdikt měl padnout v prosinci. Co se týká dalších míst, podle informací ministerstva v lokalitě Novotníky, která je v působnosti územní pobočky MŽP v Plzni, společnost, která o průzkum žádala, řízení zastavila. A to pro silný odpor místní veřejnosti.
V lokalitách Dlažov v působnosti územní pobočky MŽP v Plzni, a v Jamné, Horních Věžnicích a Tasově, jež jsou v působnosti územní pobočky MŽP Brno, stále ještě probíhá územní řízení.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist