Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rojeni českých geologů

24.05.2006  |  131× přečteno      vytisknout článek

Rojeni českých geologů

Ivan Turnovec

V sobotu 20. května se do Turnova sjelo 134 geologů a dalších přírodomilců, nejen z Čech, ale i Francie a Německa. Důvodem setkání, které zorganizovala Česká geologickán společnost bylo první seznámení geologické veřejnosti se zdejším GEOPARKEM UNESCO, který získal nominaci na konci loňského roku.

Účastníky exkurze přivítali kromě organizátorů i ředitelka turnovského muzea, které ve stejném čase slaví 120 výročí od svého vzniku, PhDr. Jakouběová a zástupkyně odboru kultury Krajského úřadu Mgr. Damborská. O problémech kolem GEOPARKU promluvil jeden z těch, kteří se o nominaci významně zasloužili, muzejní geolog RNDr. Tomáš Řídkošil. Potěšitelné je, že zodpovědní pracovníci krajského úřadu si uvědomují význam nominace Geoparku pro prezentaci českých přírodních krás veřejnosti i odborníkům a vědí i to, že řešní trochu zkomplikovalo úřednické zasahování do odborných kompetencí. Je trochu škoda, že dosud není rozhodnuto o garančním pracovišti. Logicky jím má být turnovské muzeum.

V Turnově ale někteří představitelé radnice na logiku nehledí, vidí jen možnost využít dotací a grantových prostředků dle svých představ, které s geologii ani obecnou přírodovědnou náplní nemají nic společného. Ostatně to je patrně důvodem, proč se o akci, jejíž význam pro geologickou komunitu a nejen tu, je velký, nezmiňují městská média (jistá role může být i v tom, že mezi organizátory patři i má maličnost).

Význam vyhlášení GEOPARKU a zájem geologické veřejnosti je asi podobný tomu, jaký měl v Čechách organizovaný světový geologický kongres v roce 1968, který byl v srpnu násilně ukončen hned v počátku. Režimu to česká geologická veřejnost neodpustila. Pokud by se mělo podařit skupině úředníků rozhodovat bez základních odborných znalostí o propagaci, výzkumu a využití GEOPARKU, došlo by asi k podobnému jevu jako v případě jmenovaného geologického kongresu.
Účastníci se rozdělili do tří skupin z nichž každá projela lokality v jiném pořadí. Hlavní pozornost byla věnována vulkanitům (sopečným projevům) prvohorním i třetihorním. Navštívili jsme Kozákov se světoznámým Votrubcovým lomem. Zde byla prezentována i stará lomová dokumentace profesora Fediuka z roku 1971. Současný stav je špatný, doufejme, že časem dojde k rekultivaci této významné lokality. Kromě této rekultivace počítají místní geologové s tím, že navrhnou krajskému úřadu i další kroky, které by zdejším lokalitám prospěly. Dalšími zastaveními byl Frýdštejn, Vyskeř, Trosky a kromě muzea turnovského i muzeum v Lomnici a tamní dílna Dr. Hromádky. Česká geologická služba vydala při příležitosti exkurze účelovou třicetistránkovou publikaci. Průvodce nazvaný VULKANITY ŠIRŠÍHO OKOLÍ TURNOVA, je doplněn topografickou i geologickou mapou GEOPARKU a také základními údaji o něm i jeho geologickém vývoji. V závěru je i stať o šperkovém kamenářství v Čechách a jeho historii.
S návštěvou krásných a současně i geologicky zajímavých míst byli účastníci exkurze spokojeni. Ostatně setkávání má svůj význam i společenský. Vzpomněli jsme i na Dr. Karla Tučka znalce zdejších drahých kamenů (byla mu věnována i stať v průvodci, protože letos uplynulo sto let od jeho narození). Po letech se zde setkali mnozí bývalí spolupracovníci a spolužáci z universit. Kromě navázání nových odborných kontaktů což je vhodné hlavně pro mladší generaci, si podali ruce i senioři. Ctí mi bylo přivítat Dr Johana, který se po odchodu z republiky etabloval ve Francii objevil a popsal řadu minerálů a dnes je navíc i starostou obce ve které žije. Podobně i profesora Fediuka, který se o poznání geologických poměrů zdejšího regionu výrazně zasloužil. Ostatně Riegrova stezka, respektive její naučná stezka a informativní popisy jsou jeho dílem. Dr. Pivec zase sbírá pohádky a pověsti a svou sbírku těch z Českého ráje nabídl k vydání. Dr. Březina z Neckargemuendu v Německu připomněl nadaci profesora Humboldta, který zdejší kraj navštívil a ocenil panoráma Trosek. Nabídl nám spolupráci s Humboldtovou nadací. K některým setkáním se časem třeba vrátíme.

http://virtually.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist