Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tajemný svět pod zemí

28.10.2006  |  zdroj: HN  |  152× přečteno      vytisknout článek

Podzemí dokáže nabídnout stejně fascinující krajiny jako svět na povrchu.

Hluboké propasti a temné chodby i prosvětlené obří sály, nádherné krápníky všech tvarů a barev, záclony a další ozdoby, které vymodelovala příroda. Z dvou tisíc dosud známých českých a moravských jeskyní mohou turisté navštívit třináct.

Čechy jsou na tom co do bohatství jeskyň v porovnání s Moravou o poznání hůř. Z těch přístupných jsou na západě republiky jen tři. A hlavně, východ země se pyšní tak úžasným územím, jakým je Moravský kras - ten samotný má kolem tisícovky jeskyň.
Většina jeskyň má mimořádný význam z hlediska mnoha vědeckých oborů. Dají se zde studovat geologické, geomorfologické i mineralogické fenomény. A navíc v mnoha podzemních prostorách se dochovaly také cenné památky o vývoji života na planetě před milióny let, ať už jde o zkameněliny či kosti dnes již vyhynulých zvířat, anebo pozůstatky lidí z doby kamenné či jejich prvotní nástroje. Všechny jeskyně chrání v České republice zákon.
V mnoha zemích patří jeskyně k vyhledávaným turistickým atrakcím, což často vede k jejich devastaci. "V naší republice je pohled na jeskyně obdobný jako např. na Slovensku nebo v Maďarsku. Jsou to nesmírně cenné přírodní jevy, které zasluhují stejné pozornosti a péče od státní ochrany přírody jako třeba pralesy, druhově bohaté orchidejové louky nebo vzácné mokřady," uvádí Správa jeskyní ČR. I kvůli tomu je počet u nás přístupných jeskyní tak nízký. Ve všech se přitom pečlivě dbá, aby jejich přírodní hodnota zůstala zachována.

Jeskyně Moravského krasu
Moravský kras je nejvýznamnější krasovou oblastí u nás. V roce 1956 bylo území o rozloze 94 km2 vyhlášeno chráněnou krajinnou oblastí. Oblast se nachází na rozhraní dvou velkých geologických a geografických jednotek České vysočiny a karpatské soustavy. Obě jsou zcela odlišné a odráží se v mnoha prvcích, které se zachovaly právě jen v Moravském krasu. Díky tomu přesahuje krasové území evropský význam. V Moravském krasu je známo přes 1000 jeskyní. Čtyři z nich jsou veřejně přístupné.


Info: Vstupenky do jeskyní se kupují přímo před nimi. Výjimkou jsou jeskyně Punkevní, do nichž lze koupit lístky také na Ústřední informační službě na Skalním mlýně a v sezóně na informační službě poblíž horního můstku propasti Macocha. V hlavní sezóně (květen až září) bývají vstupenky do Punkevních jeskyní často vyprodány, doporučuje se rezervace na tel.: 516 413 575, 415 354, 410 024, e-mail: uismk@cavemk.cz. Informační služba Skalní mlýn má od října do března od 8 do 15 h, duben až červen a září 8 - 16.30, léto 8 - 17 h.
Placená parkoviště jsou před každou jeskyní. Pouze u Punkevních jeskyní musíte zaparkovat na placených parkovištích na Skalním mlýně nebo u propasti Macocha. K jeskyním dojdete pěšky nebo ze Skalního mlýna silničním vláčkem a od propasti Macocha lanovkou (mimo provoz v zimním období).


Jeskyně Balcarka
Jeskyně Balcarka se nachází v malebném krasovém žlebu u obce Ostrov u Macochy. Podzemní bludiště chodeb, puklin a dómů je vytvořeno ve dvou patrech. Vstupní portál jeskyně je významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou. Našly se tu kosti pleistocenních zvířat a nástroje i ohniště lidí starší doby kamenné. Další části jeskyně se objevovaly v letech 1923-1948. Vynikají mnohotvárnou a barevnou krápníkovou výzdobou. Partie Galerie a Přírodní chodba patří mezi nejkrásnější místa Moravského krasu. Pozoruhodné jsou též kruhovité propasťovité prostory, tzv. Rotundy.

Info: V říjnu denně mimo pondělí, vstupy v 9, 11, 12 a 14 h, v listopadu v 9, 11 a 13 h, březen stejně jako v listopadu. Od prosince do února uzavřena kvůli zimujícím netopýrům. Sezóna viz web. Vstupné 50/20 Kč, senioři 40 Kč. Doba prohlídky: 45 minut, délka trasy: 605 m, průměrná teplota: 8,7 °C. Tel.: 516 444 330, e-mail: balcarka@caves.cz


Sloupsko-šošůvské jeskyně
Rozsáhlý komplex dómů, chodeb a propastí ve dvou patrech. Prostor zvaný Eliščina jeskyně má krásné krápníky a vynikající akustiku. Most vede přes Stupňovitou propast. Další propast, Nagelova, je s 80m hloubkou největší podzemní propastí u nás. Vedou zde dva vyhlídkové můstky. Jeskyně je významným nalezištěm koster jeskynní fauny (medvědi, lvi, hyeny). Součástí trasy je i jeskyně Kůlna, kde se našly části lebky neandrtálského člověka staré 120 tisíc let. Šošůvskou část charakterizují křehké a barevné krápníky.


Info: V říjnu denně mimo pondělí, vstupy v 9, 10, 12 a 13.30 h, v listopadu v 10, 12 a 13 h, prosinec až únor zavřeno, březen stejně jako v listopadu. Sezóna viz web. Vstupné trasa 1670 m 70/30 Kč, senioři 60 Kč, trasa 890 m 50/20 Kč, senioři 40 Kč. Doba prohlídky: 100 minut (dlouhá trasa), 60 minut (krátká), průměrná teplota: 6,2 °C. Jeskyně je zčásti bezbariérová. Tel.: 516 435 335, e-mail: sloupskososuvske@caves.cz


Kateřinská jeskyně
Vchod do jeskyně se nachází v kaňonu Suchého žlebu poblíž informačního centra Skalní mlýn. Prochází se vstupní chodbou do Hlavního dómu, známého od pradávna. Dóm s rozměry 95 x 44 x 20 m je největším zpřístupněným podzemním prostorem u nás. Má vynikající akustiku. Další částí je nová Kateřinská jeskyně objevená roku 1909. Mezi nejkrásnější partie patří barevně nasvícený útvar Čarodějnice a Bambusový lesík ze vzácných, několikametrových hůlkových stalagmitů. Vstupní portál je významnou paleontologickou lokalitou - unikátní nález koster jeskynních medvědů.

Info: V říjnu denně mimo pondělí od 8.20 do 14 h, v listopadu vstupy v 10, 12 a 14 h, prosinec až únor zavřeno, dále viz web. Vstupné 40/20 Kč, senioři 30 Kč. Doba prohlídky 30 minut, délka trasy 430 m, průměrná teplota 7,1 °C. Tel.: 516 413 161, e-mail: uismk@cavemk.cz


Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně se nacházejí v Pustém žlebu, 1 km od informačního centra Skalní mlýn. Byly postupně objevovány v letech 1909-1933 skupinou profesora Karla Absolona. Návštěvníci procházejí dómy a chodbami s krápníkovou výzdobou na dno světo-známé propasti Macocha. Hloubka propasti je 138,7 m, ale fascinující jsou především její rozměry půdorysné (174 x 76 m). Další částí trasy je projížďka na motorových člunech po ponorné říčce Punkvě. Součástí plavby je prohlídka Masarykova dómu, který patří mezi nejkrásnější jeskynní prostory Moravského krasu. Zejména na jaře a po větších deštích je v Punkvě tolik vody, že se jezdí zkrácená plavba nebo vůbec. Jeskyně navazují na nejdelší jeskynní systém ČR - Amatérskou jeskyni s délkou chodeb přes 35 km.

Info: Celoročně, říjen denně mimo pondělí, všední dny 8.40 - 14, víkend 8.20 - 15.40, listopad až březen denně mimo pondělí 8.40 - 14 h, dále viz web. Zavřeno pouze 24. - 26. 12. a 1. 1. Min. interval mezi vstupy od 1. 4. do 30. 10. je 20 minut a od 1. 11. do 31. 3. 40 minut. Vstupné: s celou plavbou 100/50 Kč, senioři 80 Kč, zkrácená plavba 80/40/60 Kč, bez plavby 60/30/40 Kč. Příplatek fotografování 30 Kč, videokamera 100 Kč (na plavbě se fotit nesmí). Doba prohlídky: 60 minut, délka trasy 720 m, délka plavby 450 m, průměrná teplota 8,9 °C. Bezbariérový přístup.
Tel.: 516 418 602, e-mail: uismk@cavemk.cz

Další jeskyně na Moravě


Zbrašovské aragonitové jeskyně
Teplice nad Bečvou
Tyto jeskyně najdete v malebném údolí v lázeňském městečku Teplice nad Bečvou (3 km jižně od Hranic). Jedná se o unikátní jeskynní systém, a to i v evropském kontextu. Zdejší podzemí vymodelovaly atmosférické vody a teplé minerální prameny, které vystupují z velkých hloubek ve zdejším vápenci. Zvláštní výzdobu tvoří minerál aragonit, dále tzv. gejzírové stalagmity a kulovité sintrové povlaky připomínající tvarem koblihy. Nejnižší úrovně podzemí jsou trvale zaplněny oxidem uhličitým. Díky teplotě 14 °C jsou Zbrašovské jeskyně vůbec nejteplejší u nás.
Jeskyně byly objeveny až v roce 1912 a po čtrnácti letech přivítaly první návštěvníky. Nedaleko jeskyní se nachází nejhlubší propast České republiky Hranická propast. Její suchá část, do níž lze volně nahlédnout, má hloubku 69,5 m, v zatopené části potvrdila měření z roku 1995 hloubku 205 m, aniž by se ovšem podařilo dosáhnout dna. Celková známá hloubka tak zatím představuje 274,5 m.


Info: Otevřeno je od dubna do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 h, vstupné 60/30 Kč, senioři 50 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 60 minut, délka trasy: 375 m, průměrná teplota: 14,2 °C.
Tel.: 581 601 866, e-mail: zbrasov@caves.cz

Jeskyně Na Turoldu, Mikulov
Jako procházka po dně prehistorického jurského moře působí návštěva jeskyně Na Turoldu, nachází se v přírodní rezervaci vrchu Turold na okraji Mikulova. Spolu s jeskyní Liščí díra tvoří přes 2 km chodeb, síní a dómů. Složité podzemí se vytvořilo v tzv. Ernstbrunnských vápencích jurského stáří, které se na Moravu dostaly v třetihorách během alpínského vrásnění z území Slovenska.
O jeskyni, zničené ovšem později těžbou vápence, se zmiňují kroniky již roku 1669. Dnes známé jeskyně byly objeveny až v roce 1951, návštěvníci sem mohli koncem 50. a v 60. letech. Opět se zpřístupnily až v červnu 2004. Portál, odkrytý při lámání kamene v patě stěny lomu, vede do složitého labyrintu. Nejvýše položené patro tvoří holé puklinovité chodby mezi mohutnými skalními bloky. Střední patro má prostornější síně s neobvyklými tvary stěn, které připomínají korálové útesy s množstvím dutinek a v podobě bílé kamenné pěny přecházejí místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drobnými třpytivými krystalky kalcitu. Průchod do spodního patra vyniká vzácnou tzv. "turoldskou" výzdobou připomínající květák nebo mýdlovou pěnu. Spodní patro tvoří strmě klesající chodby uzavřené vodou. V hloubce 37 m se nachází jezerní dóm s 8 m hlubokým jezerem.

Info: Říjen a září denně mimo pondělí 10, 12, 14 a 16 h, o víkendu 9 - 16 h, (pondělky jen pro objednané skupiny), květen denně mimo pondělí 9 - 16 h, červen až srpen každý den od 8 do 18 h. Vstupné 50/25 Kč, senioři 40 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 40 minut, délka trasy 300 m, průměrná teplota: 7,6 - 9,1 °C. Tel.: 607 202 861, e-mail: turold@caves.cz


Mladečské jeskyně, Chudobín u Litovle
Už v pravěku znali lidé tyto jeskyně, nacházející se poblíž CHKO Litovelské Pomoraví (asi 5 km západně od Litovle). Svědčí o tom četné nálezy vyhynulých pleistocenních obratlovců i mnohých koster lidí ze starší doby kamenné a také jejich primitivních nástrojů či ohniště. Jedná se proto o nesmírně významnou paleontologickou a archeologickou lokalitou.
Složitý labyrint puklinových chodeb a dómů leží ve vápencovém vrchu Třesín. Podzemní prostory zdobí místy bohaté krápníky. Mezi nejkrásnější partie patří tzv. Chrám přírody a Panenská jeskyně.

Info: V říjnu a dubnu denně mimo pondělí od 9 do 15 h, od května do září až do 16 h, v zimní sezóně se pak mohou denně mimo pondělky objednat skupiny. Vstupné 40/20 Kč, senioři 30 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 40 minut, délka trasy 350 m, průměrná teplota: 8,5 °C. Tel.: 585 347 148, e-mail: mladec@caves.cz


Jeskyně Na Pomezí
Lipová - lázně, Jesenicko
Největší jeskynní systém u nás, který vznikl rozpouštěním mramoru neboli odborně řečeno krystalického vápence. Jeskyně leží asi 7 km severozápadně od Jeseníku. Poprvé bylo zdejší podzemí prozkoumáno zčásti v roce 1936, v celém rozsahu pak čtyři roky po konci války. Od roku 1955 sem míří návštěvníci.
Jeskyně se vyznačují úzkými a místy vysokými puklinovými chodbami, které se při překřížení rozšiřují v menší dómy. Nejvýznamnější části jeskyně nesou poetická jména: Ledový dóm, Dóm u smuteční vrby, chodba Římských lázní, Bílý dóm, Královský komín, Klenotnice a Vstupní dóm. Pro jeskyně jsou typické kaskádovité útvary a mohutné členité krápníky.

Info: Od dubna do října denně mimo pondělí od 9 do 16 h, od ledna do března se ve všední dny mohou objednat skupiny. Vstupné 60/30 Kč, senioři 50 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 50 minut, délka trasy 460 m, průměrná teplota: 7,3 °C. Tel.: 584 421 284, e-mail: pomezi@caves.cz


Jeskyně Na Špičáku
Písečná, Jesenicko
Skutečná babička mezi jeskyněmi nejen u nás, ale i ve střední Evropě. V tomto geografickém prostoru jde totiž o nejstarší písemnou doloženou jeskyni. Poprvé se o ní psalo již roku 1430. Najdete ji asi 10 km severně od Jeseníku. V mnohých dobách sloužila za úkryt před nebezpečím, o tom vypovídají i mnohé nápisy na stěnách (nejstarší pochází z roku 1519). V letech 1884 - 85 ji poprvé zpřístupnil turistům Sudetoněmecký horský spolek, tak, jak ji můžete vidět dnes, byla upravena v roce 1955. Přes 400 m dlouhý labyrint chodeb a puklin vznikl v devonských mramorech, což jsou mořské usazeniny staré odhadem 350 - 380 miliónů let. Vývoj krasových prostor výrazně ovlivnily vody z tajícího ledovce, které daly chodbám charakteristický srdcovitý profil.

Info: Od dubna do října denně mimo pondělí od 9 do 16 h, od ledna do března se ve všední dny mohou objednat skupiny. Vstupné 40/20 Kč, senioři 30 Kč. Doba prohlídky: 30 minut, délka trasy 230 m (bezbariérová!), průměrná teplota: 8,3 °C. Tel.: 584 423 129, 602 295 562, e-mail: spicak@caves.cz, nature.cz, www.rychleby.cz
Akce: v neděli 22. října se od 16 h koná v jeskyni koncert Kytarového souboru ZUŠ v Jeseníku, vstup zdarma, ale nutná rezervace.


Javoříčské jeskyně,
Slavětín u Litovle
"Melodie podzemí" v podobě reprodukované hudby doprovází návštěvníky po celé vyhlídkové trase v Javoříčských jeskyních (asi 15 km jihozápadně od Litovle). Tvoří je složitý komplex chodeb, dómů a propastí. Vznikly v ostrůvku devonských vápenců a na jejich vývoji se podílel potok Špraněk. Podstatná část jeskyní byla objevena v roce 1938, další partie čekaly na první průzkumníky do 50. let. Speleologové dosud odhalili přes 3,5 km chodeb, z nichž může veřejnost navštívit 788 m.
Jeskyně se pyšní překrásnou krápníkovou výzdobou, její bohatost lze obdivovat zejména ve dvou mohutných prostorách - Suťovém dómu a dómu Gigantů. Kromě běžných typů krápníkové výzdoby, která na některých místech dosahuje úctyhodných rozměrů, se zde hojně vyskytují i tzv. heliktity - krápníky, které rostou takříkajíc proti zákonům gravitace. Obdiv zaslouží i více než dva metry vysoká "záclona". Nižší patro jeskyní je běžně nepřístupné, tvoří jej složitý labyrint chodeb propojených propastmi, klesá do hloubky až 60 metrů a ani expertům se jej dosud nepodařilo úplně prozkoumat.

Info: Otevřeno říjen a duben denně mimo pondělí 9 - 15 h, květen až září 8 - 16 h mimo pondělí, přes zimu jen pro objednané skupiny denně kromě víkendu. Vstupné 60/30 Kč, senioři 50 Kč (trasa 740 m), 50/25 Kč a senioři 40 Kč (trasa 400 m). Doba prohlídky: trasa 740 m 70 minut, 400 m 40 minut, průměrná teplota: 6,8 °C.
Tel.: 585 345 451, e-mail: javoricko@caves.cz

Jeskyně v Čechách
Bozkovské dolomitové jeskyně, Bozkov
Když ve 40. letech kutali dělníci v severním svahu podkrkonošské obce Bozkov (asi 15 km severně od Semil) dolomit, narazili na vchod do útrob země. Až ale podrobnější průzkum v roce 1957 odhalil podzemní systém puklinovitých chodeb, z nichž některé byly zatopené vodou. Bozkovské dolomitové jeskyně tvoří labyrint podzemních chodeb a dutin, které se nacházejí relativně nepříliš hluboko pod povrchem. Jejich charakteristickou výzdobu, která je v našich zpřístupněných jeskyních ojedinělá, tvoří křemenné římsy a lišty, vystupující ze stěn a stropů. Některé dutiny zaplňují také krápníky - kromě klasických útvarů i tzv. excentrické krápníky. Návštěvníky během trasy potěší i několik podzemních jezírek, jejichž voda má průzračně modrozelenou barvu.

Info: duben až červen a září, říjen denně mimo pondělí od 8 do 16 h, červenec a srpen 9 - 17 h, listopad až březen jen úterý až pátek od 8 do 15 h. Vstupné 60/30 Kč, senioři 50 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 45 minut, délka trasy: 350 m, průměrná teplota 7,3 °C. Tel.: 481 682 167, 164, e-mail: bozkov@caves.cz


Koněpruské jeskyně,
Koněprusy
Nejznámější jeskyně v Čechách se nacházejí v chráněném území Český kras (7 km jižně od Berouna), jejich návštěvu lze ideálně spojit s blízkými hrady Křivoklát a Karlštejn. Přitom objevit se je podařilo až v roce 1950, ovšem spíše se jednalo o znovuobjevení, o čemž svědčí tajná penězokazecká dílna, která fungovala v 15. století ve svrchním patru. Turisté se sem mohli poprvé vypravit v roce 1959.
Koněpruské jeskyně se utvořily v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Rozkládají se ve třech výškových úrovních s rozdílem přes 70 m. Celková délka zdejšího systému přesahuje 2 km. Jeskyně prosluly také krásnou opálonosnou výzdobou a paleontologickými nálezy, jež ilustrují vývoj přírody za posledních 1,5 miliónu let.

Info: v říjnu každý den od 8.30 do 15 h, duben až červen a září od 8 do 16 h, v létě od 8 do 17 h, od listopadu do března zavřeno. Vstupné 80/40 Kč, senioři 60 Kč, příplatky 30 Kč za fotoaparát a 100 Kč za videokameru. Doba prohlídky: 60 minut, délka trasy 590 m, průměrná teplota: 10,6 °C. Tel.: 311 622 405, e-mail: koneprusy@caves.cz, gweb.cz


Chýnovská jeskyně,
Chýnov
Nejen budovy, ale i jeskyně, do nichž míří návštěvníci, je čas od času třeba zrekonstruovat. A to je případ Chýnovské jeskyně (asi 12 km východně od Tábora), již jako jedinou nyní vidět nemůžete. Jedná se o vůbec první jeskyni, kam na našem území mohli zamířit turisté. A to již roku 1868! Pouhých pět let poté, co byla při práci v místním lomu objevena. Z této doby se dochovala kamenná schodiště. Jeskyni postupně vytvářely díky korozi rozšiřující se pukliny a podobu chodeb ovlivňovala i proudící voda. Jeskyně neupoutá krápníky, zato barevnost stěn a stropů oku zalahodí - bílé, žluté a hnědé tóny mramoru se střídají s tmavými vrstvami amfibolitů. Tyto dvě horniny se podílely na vzniku pozoruhodných kruhových útvarů na stěnách, tzv. ok. Strmé chodby zde spadají až do hloubky 41 m k hladině podzemního toku. Celková délka zdejšího podzemí, které se dosud ještě nepodařilo úplně prozkoumat, přesahuje 1200 m, navštívit lze normálně 220 m. Uzavřenou část stále zkoumají speleologové a speleopotápěči, v 80. a 90. letech takto objevili rozsáhlé a trvale zatopené prostory s pozoruhodnými drúzami křemene a dalších minerálů.

Info: Chýnovské jeskyně jsou kvůli rekonstrukci minimálně do konce letošního roku uzavřeny, předpokládá se, že se opět zpřístupní během roku 2007. Průměrná teplota: 7,8 °C.
Tel.: 381 299 034, e-mail: chynov@caves.cz
www.volny.cz
AUTOR: (zel, in)
Zdroj: Správa jeskyní ČR, Správa jeskyní Moravského krasu


Informace
Podrobné informace o jednotlivých zpřístupněných jeskyních najdete na webových stránkách Správy jeskyní České republiky (Květnové nám. 3, Průhonice, tel.: 296 528 450, e-mail: spravajeskynicr@caves.cz): * www.caves.cz
Podrobné informace o jeskyních Moravského krasu také na stránkách příslušné správy: * www.cavemk.cz
Zajímavé informace o jeskyních také: * jeskyne.unas.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist