Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Elektrárně Dětmarovice prověřují, jak odstranit ekologické zátěže po bývalém podniku Ostramo

05.12.2006  |  137× přečteno      vytisknout článek

V Elektrárně Dětmarovice prověřují, jak odstranit ekologické zátěže po bývalém podniku Ostramo

DĚTMAROVICE - Po téměř roční přípravě proběhla v Elektrárně Dětmarovice tzv. mlecí zkouška. Jejím cílem bylo prověřit technologické možnosti pro likvidaci ekologických zátěží v podobě spalování ropných produktů z úložišť bývalého podniku Ostramo. Celý proces má zjistit, zda je elektrárna schopna touto formou odlehčit životnímu prostředí v regionu. Projekt s názvem "Nápravná opatření" laguny Ostramo zpracovala Vysoká škola báňská a Technická univerzita Ostrava.

Materiál lagun bývalého podniku Ostramo představuje pro region ekologickou zátěž a jeho rekultivace je technologicky velmi náročná. „Materiál lagun, tzv. sludge, je ropného původu, a proto se nabízí možnost spalování, na základě speciální úpravy směsi z kalů, tzn. již certfikovaného paliva s názvem TPS NOLO 1, s černým uhlím a aditivem ve vhodném poměru v elektrárenských kotlích,“ uvedl Dušan Timko, ředitel Elektrárny Dětmarovice.

Uvedená elektrárna je největší v rámci Skupiny ČEZ spalující černé uhlí. Proto byla, v rámci projektu Nápravná opatření-laguny OSTRAMO, vytipována jako jedna z nejvhodnějších zařízení v regionu, která by mohla pomoci regionu s likvidací ekologické zátěže bez dalšího negativního vlivu na životní prostředí. Projekt byl zpracován Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava, která je současně garantem kontroly ověřování vlivu na životní prostředí, přičemž a ve spolupráci s firmou Geosan Group připravila celý program zkoušek a následných analýz. Na základě téměř dvouleté výzkumné práce došlo k samotné první zkoušce v Elektrárně Dětmarovice, kde technický dozor tvořila Vysoká škola báňská- Technická univerzita Ostrava.

Jednalo se o tzv. mlecí zkoušku, k níž došlo po téměř ročních náročných přípravách. Technicky limitujícím prvkem jsou vždy mlýnice, které mají za úkol zajistit dostatečně jemné rozemletí daného alternativního paliva. „Cílem zkoušek bylo tedy zjistit a prověřit všechny ekologické a technické parametry, včetně optimálního množství příměsi v podobě látek z lagun Ostrama,“ upřesnil Dušan Timko. Vlastní průběh zkoušky podléhal schválení a přímé kontrole krajského úřadu, České inspekce životního prostředí, krajské hygienické stanice a Zdravotního ústavu. Během zkoušky byly prováděny odběry vzorků materiálu a ovzduší na předem vytipovaných místech provozu elektrárny.

V současné době jsou výsledky mlecí zkoušky podrobeny důkladné analýze, jejíž výsledky určí, zda dojde k eventuálnímu spalování region ekologicky zatěžujícího materiálu z lagun Ostrama v Elektrárně Dětmarovice.

V souladu s maximálním ověřením dodržení všech ekologických předpisů a bezpečnosti provozu musí před konečným rozhodnutím o samotném spalování materiálu z lagun proběhnout tzv. spalovací zkouška.

„Výsledek této zkoušky, její následný důkladný rozbor a komplexní zhodnocení technických možností budou představovat stěžejní podklady pro finální rozhodnutí o možnostech likvidace ekologické zátěže úložišť bývalého podniku Ostramo v rámci Elektrárny Dětmarovice ze Skupiny ČEZ,“ dodal k tématu Dušan Timko. V Elektrárně Dětmarovice, která je řešena v tzv. blokovém uspořádání, jsou instalovány 4 samostatné výrobní bloky, každý o elektrickém výkonu 200 MW. Kromě výroby elektrické energie zajišťuje elektrárna Dětmarovice i významné dodávky tepla. Společná výroba elektrické energie a tepla v jednom cyklu (tzv. kogenerace) snižuje spotřebu paliva na vyrobenou jednotku energie a významně tak šetří životní prostředí.

Ekologický program Elektrárny Dětmarovice byl v roce 1994 zahájen výstavbou zařízení na snížení obsahu dusíku ve spalinách (opatření DENOx). Nejvýznamnější ekologickou akcí se stala výstavba odsiřovacího zařízení. Pro odsíření byla zvolena metoda mokré vápencové vypírky s přibližně 90% účinností. Veškeré spaliny Elektrárny Dětmarovice jsou od roku 1998 odsířeny, zbaveny podstatného množství oxidů dusíku a popílku.

Elektrárna Dětmarovice se po rozsáhlých investičních ekologických stavbách, které přesáhly částku 2 miliard Kč, řadí mezi velké výrobní závody na Moravě s minimálními dopady na životní prostředí.


Autor: Alice Lutišanová
http://morava24.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist