Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

O těžbě uranu nedaleko Chebu

28.12.2006  |  164× přečteno      vytisknout článek

Ložisko Dyleň naleznete v sz. části západočeského rudního revíru u obce Slatina u Chebu

 

   Dobývaná část se nachází v bezprostřední blízkosti hranice se SRN, v kopcovitém a zalesněném kraji. Revír se může pochlubit poměrně pestrou historií těžby nejrůznějších materiálů. Příkladem jmenujme vrch Dyleň, kde byl prováděn sběr zlatých písků, granátů a ametystů. Dokonce se objevily pokusy o dobývání granátů šachtami, z kterých se dochovaly názvy jako Grannatenbrünnlein a Grannatenschacht. Jako další příklad poslouží dobývání kobaltu, manganu a měděných rud mezi vrchem Dylení a osadou Vysoká. Téměř všechny doly byly opuštěny v 19. století. 
   V revíru probíhala i těžba zlata na západním svahu Dyleně na tzv. Burgholzu v sousedním bavorsku. V 16. století zde probíhala i těžba stříbrných rud. 

   V roce 1966 - 67 byla ložiska ověřována kutacími rýhami, mělkou šachticí s dvěma vrty na základě zjištěných anomálií radiometrickým mobilním průzkumem. Šachtice měla hloubku necelých 13 metrů a v hloubce 7,6 metru byly raženy sledné chodby po žíle v délce 11 metrů. 

  Dosažené výsledky prokázaly jen chudé nebilanční uranové zrudnění. Na sever od Dyleně se nalézá další lokalita Brtná, kde bylo zjištěno 13 anomálií. Většina z nich byla prozkoumána kutacími rýhami. Emanačním a elektroprůzkumem byla zjištěna další lokalita Stará voda. její průzkum byl prováděn v roce 1953 kutacími rýhami, šachticemi, vrty a štolou. Mezi další lokality s prověřovanými anomáliemi patří Tři sekery. Průzkumné práce však na všech ložiscích byly téměř negativní. 

   Vyhledávací průzkum na uranová ložiska v Českém lese byl prováděn od roku 1964. Mobilním gama-profilováním zde byla objevena nadějná anomálie, která dala podnět k dalším pracem. Anomálie byla ověřena opět kutacími rýhami a pěti mělkými šachticemi. Hloubkovými vrty bylo zjištěno uranové zrudnění v hloubce okolo 500 metrů. Byl založen povrchový lom a šachta č. 73, později pojmenovaná jako DI.  Práce na ložisku Dyleň prováděl Geologický průzkum Uranového průmyslu -závod Příbram. Práce přinesly velmi dobré výsledky a ložisko bylo v roce 1966 předáno těžebnímu podniku UDZČ. 

Nákres děl ložiska Dyleň  

Ložisko bylo otevřeno dvěma jámami.  První jáma D-I. byla založena v podloží hlavního žilníku D-1/2 v severní části ložiska. její profil byl 7,4 metru a byla prohlubována průběžně až na 18. patro do hloubky 1003,7 metru. 

   V roce 1970 bylo zahájeno hloubení jámy D-II, která měla profil 13,5 m2. Hloubení jámy bylo prováděno po etapách a bylo ukončeno v roce 1988. Jáma dosáhla hloubky 1258,4 metry. Jáma byla založena v nadloží žilníku D-1/2  severovýchodním směrem od hlavního rudního sloupu.

  Poslední patro č. 22. bylo raženo v hloubce 1225,6 metrů a jeho ražba byla ukončena v roce 1951. Celková délka horizontálních prací na ložisku v roce 1990 byla 28075,7 metrů. Vertikálních prací bylo celkem 13749 metrů.  

ZDROJ: www.montany.org, kráceno,upraveno

 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist