Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologická minulost Chotěbuzska

09.09.2007  |  131× přečteno      vytisknout článek

Geologická minulost Chotěbuzska

Vesnice Chotěbuz a Louky nad Olší leží v Moravskoslezském kraji mezi městy Karviná a Český Těšín se pyšní nejen historicky zajímavou lokalitou slovanského osídlení, ale díky ledovcové moréně a důlním činnostem má i nezanedbatelné geologické bohatství.

Období před 300 miliony lety - období ukládaní uhelných ložisek

V karbonském období se v místech obou vesnic ukládaly mohutné uhelné sloje, jež jsou v moderní době vytěženy na povrch. Následné devastující účinky důlní těžby postihly hlavně vesnici Louky, která je doslovně vylidněna a na místě centra vesnice zbyl jen kostel, jako memento své doby. Propad hornin činí na některých místech i přes 30 m a tak se navážejí mohutné haldy z dolů. Zde se dají nalézt pěkné zkameněliny pravěkých stromů a se štěstím i celé kmeny. Mimo zkameněliny se zde v hojné míře nalézají krystaly pyritu.

Období před 100 miliony lety - období vulkanické činnosti

Zajímavostí regionu je vulkanická hornina zvaná těšinit (analcitové gabro). Jde o středně zrnitou hlubinnou vyvřelou horninu křídového stáří tmavě šedé barvy s výraznými vyrostlicemi amfibolu a pyroxenu. Hornina získala jméno svým jedinečným výskytem v Podbeskydí na Severní Moravě. Jinde byla tato hornina popsána ze Skotska, Portugalska, Kavkazu a Sibiře. V Chotěbuzi se nachází v korytě řeky Olše a jedno z nalezišť je také v blízkosti Polské chemičky.

Období před 10 tisíci lety - období ledovcové činnosti

V této době končí poslední doba ledová a v části vesnice Chotěbuz - Podobora se utváří části ledovcové morény. Ty se do dnešní doby z důvodu eroze řekou Olše dochovaly jen ve fragmentech. V moréně se kromě množství písku dá nalézt pazourek. Jde o krystalickou odrůdu křemene zařazený mezi odrůdy chalcedonu. V prehistorických dobách byl často používán na výrobu různých nástrojů a zbraní. V pozdějších dobách byl používán jako křesací nastroj do palných zbraní. Další zajímavostí morén je tzv. švédská žula. Ta byla zavlečená ledovcem ze Skandinávie. U nás se nachází jen v těchto ledovcových morénách!

Období po 1000 př.n.l. - období prvních osídlení a lidské činnosti

Staré hradiště, palisádová hradba

Taktéž v lokalitě Chotěbuz - Podobora se nachází jedna z nejcennějších lokalit slovanského osídlení. Vše začíná v pozdní době bronzové, kdy kopce nad řekou Olší osídlují východní germánské kmeny. Vzniká zde lehce ohrazená neopevněná osada, která byla přibližně v 5. století př. n. l. dobyta a vypálena. Asi v letech 700. n. l. tuto oblast znovu osídlují již naší předci - Slované. Vzniká zde mohutné opevnění, které se po archeologických činnostech v moderní době zdařilo výtečně zreplikovat. V okolí archeoparku se dají stále nalézt zbytky pazourkových odštěpků a zbytky keramiky.

Autor Martin Popek

převzato z www.ian.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist