Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologická encyklopedie on-line

10.09.2007  |  144× přečteno      vytisknout článek

Geologická encyklopedie on-line Cílem Geologické encyklopedie je zlepšení povědomosti veřejnosti o základních geologických termínech zpřístupněním on-line dostupného výkladového slovníku a popularizace geologie na českém Internetu. Encyklopedie nabízí vhodný materiál využitelný pro výuku geologie na různých stupních škol.
 

Příspěvek převzat z metodického portálu www.rvp.cz provozovaného Výzkumným ústavem pedagogickým v Praze.

Základem Geologické on-line encyklopedie je Malá encyklopedie geologie prof. Jana Petránka vydaná v roce 1993. Ve spolupráci s autorem byla provedena digitalizace tohoto díla. Jednotlivé termíny, jejich vysvětlení a odkazy na obrázky byly převedeny do databáze, obrázky byly naskenovány odděleně a upraveny pro prostředí Internetu. Pro prohlížení encyklopedie byla Mgr. Petrem Čoupkem vyvinuta webová aplikace, umožňující nezávislé prohlížení termínů, obrázků i tabulek a dále fulltextové vyhledávání termínů a textových řetězců v databázi encyklopedie.

V současné době je v Geologické encyklopedii přes 2600 termínů a probíhá jejich postupná kontrola a případná editace a postupné doplňování chybějících termínů. Encyklopedické odkazy jsou doplňovány o linky na relevantní materiály dostupné na Internetu. Řada původních černobílých obrázků byla překreslena RNDr. J. Synkem do barevné formy, některé obrázky byly vytvořeny nově a doplňují původní pérovky z tištěné verze publikace. Pokračuje vyhledávání dalších vhodných obrázků a fotografií, které dokumentují již vložené nebo i chybějící termíny.

Webová aplikace Geologické encyklopedie on-line, umístěné na Informačním portálu ČGS, je součástí Portálu Státní geologické služby, jehož spuštění se v letošním roce připravuje.

Pro rozšiřování, aktualizaci a modifikaci obsahu encyklopedie byla vytvořena editační verze aplikace, která umožňuje vkládání nových termínů, obrázků a tabulek, přidávání odkazů na obrázky, termíny a tabulky a vzájemných odkazů do již vložených položek.

Geologická encyklopedie nabízí možnost vyhledání (viz navigace v levém sloupci okna aplikace):

  • termínu s využitím abecedně řazeného rejstříku
  • termínu s využitím vyhledávání (zadáním termínu nebo jeho části do vyhledávacího okna a kliknutím na tlačítko Vyhledej)
  • obrázku v Seznamu obrázků
  • tabulky v seznamu tabulek

Tipy. K vyhledání termínu užijte textové pole po levé straně a tlačítko Vyhledej, přičemž můžete termín zadat s užitím diakritiky nebo bez ní. Pokud Váš termín je vysvětlen v encyklopedii, bude přímo zobrazena stránka s tímto termínem, případně doplněná obrázky, na které se termín odvolává.

Pokud pro Váš hledaný vstup neexistuje přímo termín, proběhne hledání v celém textu encyklopedie. Jsou zobrazeny odkazy na ty termíny, kde se vyskytuje Vámi zadané heslo. Termín je možno vyhledat abecedně prostřednictvím rejstříku na levé straně. K dispozici je i seznam obrázků a tabulek.

Pod termínem jsou uvedeny všechny odkazy z textu, ale i termíny, které se odkazují právě na zobrazený termín (tzv. zpětné odkazy).

Každý termín má url ve tvaru:

www.geology.cz

To je užitečné pro pořizování záložek a odkazování se na daný termín.

Webové stránky encyklopedie rovněž nabízejí odkaz na Kalendář geologických akcí nebo zajímavé linky týkající se geologie na českém Internetu. V rubrice Novinky budete při opakovaných návštěvách informováni o nových termínech nebo jejich modifikacích.

Geologická encyklopedie je budována jako otevřené dílo, do kterého mohou přispět specialisté i z jiných institucí nebo zájemci o geologii. Uvítáme Vaše připomínky, nabídky a doplňky termínů, fotografie a obrázky.

Zdroj: http://www.ceskaskola.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist