Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologie Pyrenejí

04.11.2007  |  206× přečteno      vytisknout článek

Pyreneje jsou sourozencem horských celků vzniklých při alpínsko-himálajském vrásnění.

 K podstatnému vyzdvižení jejich centrální zóny došlo před 38 milióny let na přelomu eocénu a oligocénu. Víme, že první výrazné horizontální posuny nastaly ještě 30 tisíc let před hlavní alpínskou orogenezí. Mohla za ně pravotočivá rotace iberského bloku, který se postupně tlačil na konsolidovanější evropskou desku.

Z hlediska geologické stavby hraje prvořadou úlohu tzv. pyrenejský zlom. Prochází podél severního okraje pohoří a odděluje na severovýchodě zónu satelitních masivů (např. Corbieres) od jihozápadní větve, skládající se z vlastní centrální pyrenejské zóny a dále pak ze sierras mezi španělskými řekami Aragon a Sagre. Na francouzské straně sem patří horský výběžek Petites Pyrénées u měst St-Girons.

Horninová stavba pohoří je přepestrá. V centrálních oblastech vystupuje hercynské (prvohorní) krystalinikum a v něm tři vzájemně odlišené jednotky. Mocné úlomkovité usazeniny (spodní jednotka) střídají břidlice, vápence a vápnité pískovce (jednotka svrchní), zvláštní a v pořadí třetí jednotkou jsou kyselé ruly a granodiority.

K tomuto jádru se přimykají mocné vrstvy usazenin, pocházející z relativně mladších podmořských pánví. Vápencová souvrství jsou intenzivně zkrasovělá, ideální terén pro turisty, horolezce i speleology.

Reliéf Pyrenejí přemodelovaly ledovce a vodní toky. Dnes se uvádí na sto menších ledovců, část z nich má spíše povahu rozměrných sněžníků. Známý ledovec se pyšní jménem nejvyššího pyrenejského štítu. Je asi 1 km dlouhý, široký až 1 600 m. Mocnost jeho ledového příkrovu nepřesahuje 50 m a stejně jako většina evropských ledovců v současnosti ustupuje až o 35 m ročně.

Ve starším pleistocénu svíral Pyreneje daleko rozměrnější ledový příkrov. Nejlépe to dokumentují mnoho set metrů zahloubená údolí s profilem ve tvaru písmene U. Nejkrásnější příklady takových trogů a jejich horních závěrů -karů- ukrývají severopyrenejská úbočí Cirque de Gavarnie, Cirque de Troumouse a Cirque de Gourette mají průměr až 3 km. Jejich kolné boční stěny jsou pětisetmetrové a k vrcholům nad nimi je to ještě dvojnásobek!

Sněžná čára leží ve výšce 2 800 až 2 900 m. Čela nejprůbojnějších ledovců v severních údolích kdysi sestupovala do nadmořské výšky 500 m, na jihu do 1 000 m.

 

Geologická stavba horstva je velice různorodá. Hlavní hřeben tvoří starší metamorfované a paleozoické horniny, satelitní kratší horská pásma "sierras" sestávají z hornin mezozoických, k nimž se na jihu připojují i horniny třetihorní. Čtvrtohorní zalednění dodalo některým částem pohoří divoký alpínský ráz a vymodelovalo rozsáhlá ledovcová údolí, především na severní francouzské straně. V těchto nejvyšších horských skupinách Centrálních Pyrenejí jsou dodnes malé ledovce tvořící příkrov nejvyšších pyrenejských vrcholů. Průsmyky této části Pyrenejí jsou málo schůdné, včetně historicky známého průsmyku Roncesvalleského (1 057 m). S geologickou stavbou také souvisí vznik četných termálních pramenů s vysokým obsahem sirovodíku. Mnohá lázeňská místa se stala světově proslulými a jejich návštěvnost se datuje již od nejstarších dob.

Rozmanitost pyrenejské přírody je obrovská. Hlavní příčinou jsou dva rozdílné typy podloží, které se v některých regionech vyskytují současně. V západních Pyrenejích převažuje barvitější vápencové podloží, východní část je naopak tvořena granitem. Obrovské výškové rozdíly mezi hlubokými a úzkými údolími, jejichž dna se nacházejí v nadmořské výšce pod 1 000 m, vytvářejí s okolními štíty dosahujícími výšek přes 3 000 m jedinečný ekosystém alpínské vegetace. Široký rozptyl teplot během roku i dne v různých nadmořských výškách (např. v létě teploty 0oc na vrcholech a 30oC v údolích) dává specifický ráz místní flóře a fauně a vytváří tak druhově bohatou rostlinnou a živočišnou říši.

ZDROJ: www.pyreneje.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist