Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Karlovarsko: ''Problémy řeším, jako by šlo o můj dům,'' říká Zítko

08.12.2007  |  130× přečteno      vytisknout článek

Karlovarsko: ''Problémy řeším, jako by šlo o můj dům,'' říká Zítko KARLOVY VARY - 11. listopadu tomu bude přesně 115 let, kdy byly na Karlovarsku založeny Sedlecké kaolinové závody. Kaolin je hlavním komponentem výroby porcelánu. S generálním ředitelem Sedleckého kaolinu Vojtěchem Zítkem jsme si povídali o všem, co zajímá veřejnost

Říká se jim bílí horníci, protože nerubají uhlí ale bílý kaolín. Kromě uhelných dolů má na Karlovarsku více než dvousetletou tradici těžba kaolinu a s tím související výroba porcelánu. Za necelý týden, přesně 11. 11. 2007, tomu bude přesně 115 let od založení Sedleckých kaolinových závodů. V roce 1993 se podnik privatizuje a od roku 1995 se vrací k historickému názvu Sedlecký kaolin, a.s.

S generálním ředitelem a předsedou představenstva ing. Vojtěchem Zítkem jsme se sešli, abychom si povídali nejenom o historii firmy, ale i o nepříjemnostech spojených s těžbou, o tradici, o aktivitách na Slovensku i o plánech do budoucna.

Sedlecký kaolin a.s. je svým způsobem rodinnou firmou, vy jste generálním ředitelem a předsedou představenstva a váš syn, mimochodem Vojtěch Zítko junior, je místopředsedou představenstva. Navíc, pokud vím, je vaše firma bez účasti zahraničního kapitálu. To má jistě své plusy i mínusy...
A to možná nevíte, že můj otec u sedleckého kaolinu pracoval čtyřicet let a od malička jsem byl v obraze co se děje kolem kaolinu. S mým synem to je stejně tak. Přestože v současnosti studuje ještě vysokou školu, tak dva dny v týdnu pracuje pro firmu a vidím, že mu to jde, že má dobré nápady a navíc je jazykově lépe vybaven než já. Když jsem po revoluci vyhrál konkurs na ředitele Sedleckého kaolinu a podařilo se nám firmu úspěšně zprivatizovat, bylo zapotřebí dobrého manšaftu. Navíc je třeba si uvědomit, že Sedlecký kaolin má firemní historii trvající 115 let, a to je třeba také vzít v úvahu. Je to svým způsobem zavazující.

A privatizace?
Když se připravoval privatizační projekt, tak měl původně být 80% management a 20% zahraniční kapitál. Jenže v průběhu vyjednávání se to dostalo do situace, kdy zahraniční firma Harvane, která vyhrála tendr, se nespokojila s 25% a chtěla později 34% a pak 49%. A já jsem tedy byl v situaci buďto ty jejich podmínky přijmout, nebo jít svoji vlastní cestou. Zvolil jsem druhou variantu se 100% privatizací managementem. Odmítl jsem i následné pokusy o vstup zahraničního kapitálu, nebo o založení společného podniku. Mimochodem za chvíli to bude dvacet let a firma je úspěšná. Přitom spousty škarohlídů říkalo, jak firmu po privatizaci brzy prodám... Nic takového se nestalo, naopak, úspěšně konkurujeme i zahraničním kolosům v oboru. Nevýhodou samozřejmě je, že jsme si tu svoji cestičku v současné monopolizaci museli vyšlapat, ale ničeho nelituji.

Teď k samotné těžbě. Ta vždy mění ráz krajiny a ne každému je tedy po chuti. Můžeme probrat jednotlivé lokality, třeba u Nové Role?
Máte zřejmě na mysli rozšíření chráněného ložiskového území Jimlíkov – sever. Problematiku rozšíření včetně obchvatu Nové Role byla řešena jak s radou města, tak se zastupitelstvem a máme na ně souhlasné stanovisko Ministerstva životního prostředí. Časový horizont je:
– otvírka jih (zhruba v polovině roku 2009 zahájení těžby), 74 let
– otvírka střed, 7 let
– otvírka sever (nejblíže k Nové Roli s respektováním obchvatu, počátek těžby za 81 let), 21 let
Je třeba říci, že u Nové Role je to pokračování stávající třicetileté těžby a zároveň tu probíhá rekultivace vytěžených lokalit. Například v úterý 6. listopadu jsme dokončili a za účasti starosty Nové Role představili zemědělskou rekultivaci Jimlíkov II. o ploše 6,7 ha. Dále byla zahájena rekultivace na lomu Jimlíkov V. Takže otvíráme nová ložiska, ale kontinuálně uzavíráme a rekultivujeme ta stará.

Co Dalovice a Otovice?
Jedná se zde o územním plánu a nám jde o chráněné přírodní ložisko bentonitu. S ing. Kaskovou i s obcí jsme dohodnuti, že nám jde pouze o respektování přístupu k našemu ložisku.

Před několika lety veřejností hýbala kauza dolu v Ruprechtově. Jaká je situace dnes?
Pane redaktore, jeďte se tam podívat... Před sedmi lety byl velký mediální humbuk, jak se zničí Velký rybník, jak to bude hlučné a prašné a jak tu budou jezdit stovky aut... Skutečnost je jiná. Jednak jsme tam vybudovali ty slíbené valy a těžba si myslím, že obtěžuje zdejší prostředí skutečně minimálně. Zvěsti o tom, že zničíme Velký rybník, se nenaplnily. Navíc máme dobrou spolupráci se stávající radnicí v Hroznětíně.

V Božičanech si lidé stěžují na velkou prašnost?
Momentálně je v Božičanech problém, že kamiony se stelivem pro kočky projíždějí obcí. To bylo ale i před naším vstupem do Božičanské výrobny steliva, tedy za německého vlastníka. Ale abych nechodil okolo horké kaše. V současné době chceme společně s obcí situaci řešit. Žádáme peníze od Evropské unie na technické řešení, tedy obchvat a zeptáte-li se mě do kdy by to mělo být vyřešeno, pak odpovím, že do konce roku 2008. Moje filozofie je taková, že pokud někde vznikne nějaký problém, jako třeba prach a hluk, tak hledám řešení nebo se snažím tyto věci odstranit. Jako by se jednalo o můj dům. Tato filosofie se mi vyplácí, protože pak tyto problémy nemám. Největším problémem je, že mnohdy vzniká mezi lidmi panika, aniž by měli základní potřebné informace a to pak stojí velké úsilí a hodně času přesvědčovat ty lidi, že je to vlastně úplně jinak...

Jak je to s vašimi aktivitami na Slovensku?
Mám z toho vnitřní radost. Vyhráli jsme výběrové řízení na těžbu a zpracování ložiska zeolitu v Bartošově Lehotce, asi 6 km od Kremnice. Do konce roku bude plán otvírky, těžit začneme na jaře, přímo na lokalitě bude i úpravna na zpracování zeolitu a finální produkt budeme prodávat ke konci roku 2009.

Jaká je konkurence v oboru?
Momentálně je v Evropě 22 společností těžících kaolin. Nejsilnější v Anglii a v Německu AKW, dále ve Francii, ale dnes i na Ukrajině nebo v Bulharsku.

Jak si stojí sedlecký kaolin co do kvality?
Sedlecký kaolin byl v roce 1924 stanoven jako standard, tedy měřítko špičkové kvality. To trvá dodnes, čehož si ceníme. Náš kaolin je hlavním komponentem pro výrobu porcelánu.

Povídáme si v Čajovně Tusculum v Sadové ulici v Karlových Varech. Zde je sídlo společnosti?
Není to sídlo společnosti, ale byl to dobrý tah, protože je to pro nás reprezentativní prostor pro naše obchodní schůzky a jednání. Karlovy Vary se našim partnerům pochopitelně líbí. Máme tu ubytování, restauraci, čajovnu.

A co výhled do budoucnosti?
Zajímáme se o zpracování kaolinu, o výrobu produktů. Jsme vlastníky keramického závodu v Poštovné, koupili jsme areál loketské porcelánky, kde bychom chtěli mít vývojové technologické středisko, zajímáme se o nanovláknové technologie. Uvědomujeme si, že tady v regionu jednou dolová činnost skončí a je dobré být na tuto alternativu připraven.

ZDROJ: Karlovarský deník 


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist