Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V brownfieldech je budoucnost

24.01.2008  |  zdroj: HN  |  129× přečteno      vytisknout článek

V brownfieldech je budoucnost Obnově brownfieldů se chce mimo jiné věnovat i nová developerská společnost S.P.I.Holdings, která začala nedávno působit na českém trhu.

Předseda představenstva společnosti S.P.I. Holdings a.s. JUDr. Lukáš Semerák vidí v tomto druhu podnikání velkou budoucnost. Už to je jeden z důvodů, proč se S.P.I. Holdings chopil příležitosti revitalizovat jeden z největších brownfieldů v České republice - areál bývalých Hrušovských chemických závodů v Ostravě.


O jaký typ brownfieldu se v Hrušově jedná a jaké s ním máte záměry?

Ostrava-Hrušov patří k jednomu z největších brownfieldů v České republice, na kterých se aktuálně pracuje. Jedná se o areál bývalých Hrušovských chemických závodů, kde téměř 150 let probíhala anorganická chemická výroba. Na konci 90. let minulého století byla ukončena. Od té doby se využívaly pouze některé stavební objekty a plochy k drobnému živnostenskému podnikání.

Naším záměrem je vybudovat v areálu, po jeho rekultivaci, průmyslovou zónu s objekty využívanými především pro logistiku a skladování a s administrativními, obchodními a příp. výrobními plochami. Chceme využít skvělé napojení na dálnici D47, na železnici a do centra Ostravy. Konečná podoba koncepce budoucího využití areálu bude dokončena v nejbližší době.


V jakém stavu vaše společnost Hrušov převzala?

V polovině roku 2006 jsme koupili téměř nevyužívaný areál s objekty po chemické výrobě, které během posledních 10 let zchátraly a představovaly vážné nebezpečí pro pohyb osob i různých pracovních mechanismů. Na některé budovy byla dokonce úředně nařízena demolice. Ihned jsme začali s ukončováním nájemních smluv a veškeré podnikatelské činnosti, která tam byla provozována. Ke konci roku již byly zahájeny první demoliční práce, které probíhaly i celý rok 2007 a letos by měly být dokončeny. Naše budoucí záměry částečně ovlivňuje skutečnost, že uvnitř areálu se nachází skládka nebezpečného odpadu patřící jinému vlastníkovi. Probíhají tu už předsanační práce a nám nezbývá než věřit ujištěním vlastníka, že nejen tyto, ale také samotná sanace bude provedena v souladu s vydaným stavebním povolením a že náš budoucí development nebude tímto nijak negativně ovlivněn.


V jakém stadiu jsou přípravné práce - dekontaminace apod., jak dlouho budou trvat a jak dalece budou nákladné?

Abychom zjistili rozsah znečištění zemin a podzemních vod v areálu, realizovali jsme na počátku loňského roku ve spolupráci se specializovanou společností AQD-envitest, s.r.o., rozsáhlý průzkum kontaminace a tzv. analýzu rizika. Potvrdilo se znečištění zemin, podzemních vod a materiálů uložených na haldě anorganickými látkami. Analýza rizika ověřila, že kontaminace neohrožuje obyvatelstvo ani životní prostředí v okolí areálu, ale pro budoucí využívání samotné lokality bude nezbytné provést určitá opatření k nápravě současného stavu. Po analýze jednotlivých variant možného přístupu k odstranění ekologické zátěže v areálu jsme v současné chvíli před definitivním rozhodnutím, jakým způsobem nápravná opatření provedeme. I na tomto rozhodnutí závisí harmonogram budoucího developmentu tohoto území a celkové náklady.


Vyplatí se i za těchto okolností vaší společnosti brownfield revitalizovat a proč jste se vůbec pro brownfield rozhodli?

Doufali jsme, že na odstranění ekologické zátěže získáme část finančních prostředků z veřejných zdrojů, např. ze strukturálních fondů. Podle aktuálně platných pravidel ale tyto prostředky nemohou být poskytnuty developerům. Pro usnadnění a urychlení celé této investiční akce proto zvažujeme spolupráci se zkušeným zahraničním partnerem, který by nám s revitalizací pomohl a finančně se na ní podílel. Věřím, že pokud se nám podaří areál podle plánu rekultivovat a budoucí objekty dostatečně obsadit jejich uživateli, bude projekt úspěšný a pro Ostravu přínosný. Dnes je ještě předčasné to hodnotit. Moravskoslezský region je pro nás velmi zajímavý. Chceme do něj přenést zkušenosti, které máme z realizace projektů v Praze a dalších velkých měst, a podílet se tak na jeho obnově a rozvoji.


V čem spatřujete největší hodnotu brownfieldů, čím jsou pro vás zajímavé?

Brownfieldy bývají velmi dobře situovány v rámci měst, ve kterých se nacházejí. Tím jsou velmi zajímavé, obzvlášť dnes, kdy tzv. greenfieldů dramaticky ubývá. Pořízení takového brownfieldu je však často spojeno s větším rizikem odhadnutí nákladů na příp. demolice, rekonstrukce či rekultivace, příp. v řešení vlastnických vztahů k nim. Obnova brownfieldů, vytváření jejich funkce a užitku pro region, ve kterém se nachází, pro nás představuje velkou výzvu. Myslíme si, že v brownfieldech je velká budoucnost.


V jakém segmentu nemovitostí chce vaše společnost podnikat, kde na bohatě obsazeném trhu vidíte místo pro nového developera?

Naše společnost se zaměřuje na realitní podnikání a investice v Praze a zejména v regionech České republiky a na Slovensku. Chceme se soustředit na byty, hotely a multifunkční projekty v centrech měst. Velký důraz klademe na kvalitní architekturu zohledňující nejen poslední trendy a neustále rostoucí požadavky klientů, ale zároveň usilující o určitou nadčasovost. Naším největším cílem ale je stát se dlouhodobým partnerem pro města, ve kterých budeme naše projekty uskutečňovat.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist