Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní rok planety Země

07.02.2008  |  124× přečteno      vytisknout článek

Cílem této iniciativy je připomenout a přiblížit opomíjený význam geověd pro celosvětový udržitelný rozvoj, omezení přírodních rizik, racionalizaci výstavby a optimální využívání přírodních zdrojů.

 

V lednu 2006 byl na základě spojené iniciativy IUGS, Mezinárodní unie geologických věd, a organizace UNESCO vyhlášen na valném shromáždění OSN rok 2008 jako Mezinárodní rok planety Země. Tato iniciativa je svým rozsahem zcela mimořádná pro oblast věd o Zemi. Cílem této iniciativy je připomenout a přiblížit opomíjený význam geověd pro celosvětový udržitelný rozvoj, omezení přírodních rizik, racionalizaci výstavby a optimální využívání přírodních zdrojů.

Cílem Roku Země, jehož podtitulkem je „Geovědy pro společnost“, je především:

 • omezit nebezpečí způsobená přírodními a lidskou činností vyvolanými riziky
 • omezit zdravotní problémy pomocí hlubšího porozumění zdravotních souvislostí geovědních disciplín
 • objevit nové přírodní zdroje a nabídnou je k využití udržitelným způsobem
 • budovat bezpečnější konstrukce a rozšiřovat urbanizované oblasti s využitím  podzemního prostředí
 • určit přirozené příčiny klimatických změn
 • vyhledávat hluboké a špatně přístupné zdroje podzemních vod
 • zdokonalit porozumění vývoje života
 • pozvednout zájem společnosti o vědy o Zemi všeobecně
 • motivovat mladé lidi k vysokoškolskému studiu geologických věd

IUGS schválila strukturu pro koordinaci odborné a osvětové složky Roku Země, vrcholícího 33. Mezinárodním geologickým kongresem v Oslu v roce 2008, a současně byl navržen optimální postup pro implementaci Roku Země na národních úrovních. Za tuto národní implementaci jsou zodpovědné národní složky IUGS, v České republice zejména Český národní geologický komitét (ČNGK).

Pro přípravu a koordinaci akcí v rámci Roku Země v České republice byla ustavena koordinační skupina, která se obrací na geovědní komunitu s Výzvou o zapojení do této významné iniciativy.

Rok Země je určen pro hlavn pro veřejnost a mládež. Výzva na spoluvytváření programu a fondu Roku Země je určena i aplikovaným oborům a firmám zabývajícím se horninovým prostředím. Prezentace Roku Země v ČR pro setkání Těžební unie je k dispozici zde: Těžební unie Poděbrady červen 2007 

Stručně k programu Roku planety Země v ČR

Programem Roku Země jsou jednorázové i trvalé akce, které motivují zájem o geologické vědy a geologické dědictví v ČR. Programová náplň, sestavená z pilotních projektů, populárně odborných akcí,  regionálních akcí a projektů pro děti a mládež bude dopracována během roku 2007. Dosavadní seznam návrhů je k dispozici v zápatí této stránky. 

Pilotní akce:

 • „Geologové pro Prahu“ v Praze -Tróji: triumvirát přírodních věd ve spolupráci s Pražskou botanickou zahradou, Zoologickou zahradou a MČ Praha-Trója
 • „Země krásná a zranitelná“ - putovní geovědní výstava, po skončení základ stálého Centra věd o Zemi 

Dlouhodobé akce:

 • využití materiálů z výstav jako základu expozice navrhovaného stálého národního Centra věd o Zemi, které by bylo jakousi aktivní on-line výkladní skříní českých geovědních (a navázaných environmentálních) organizací
 • popularizace geologických věd prostřednictvím geovědních institucí, médií a instalací ve veřejných prostorách, ve spolupráci s Subterrou, Metrostavem, DP a dalšími subjekty. (Již byla vydána publikace Průvodce geologií Šumavy v ČGS, další jsou v přípravě)
 • výukové materiály, náměty, praktické aplikace a soutěže pro školy a zájmové skupiny. Byla připravena výtvarná soutěž Můj kousek Země pro děti na portálu www.geology.cz. Do soutěže bylo zasláno 1080 prací dětmi z 81 škol z cele republiky - vítězné i všechny ostatní obrázky jsou na stránkách soutěže
 • byla spuštěna on-line geologická encyklopedie
 • spolupráce s Geoparky a muzei
 • péče o geologické dědictví v regionech
 • podpora, motivování a aktivizace regionálních skupin, předávání informací o IYPE a provázanost na mezinárodní aktivity, např. typu výstava pro UNESCO, využití již hotových materiálů v zahraničí, využití zdrojů IYPE pro národní program.

(původní ideový nástin 2006 zde) 

Uvítáme i Vaše náměty a přípomínky.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist