Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

EU - ukládání oxidu uhličitého pod povrch země

14.02.2008  |  136× přečteno      vytisknout článek

EU - ukládání oxidu uhličitého pod povrch země

23. ledna 2008 zveřejnila Evropská komise návrh Direktivy o geologickém ukládání oxidu uhličitého. Návrh je obsažen v balíčku legislativních návrhů pod názvem "Klimatická akce a obnovitelná energie". Tento soubor dokumentů je zaměřen na boj proti změně klimatu a na podporu obnovitelných zdrojů energie. Z předložených návrhů je zřejmé, že cíle EU v této oblasti, dohodnuté v loňském roce, jsou technicky a ekonomicky proveditelné a představují jedinečnou podnikatelskou příležitost pro tisíce evropských společností. Na základě těchto opatření se v každé zemi výrazně zvýší využívání obnovitelné energie, přičemž tyto cíle budou pro vlády jednotlivých zemí právně závazné. Prostřednictvím důkladně reformovaného evropského systému obchodování s emisemi (ETS), kterým se v EU zavede emisní limit, dostanou všichni znečišťovatelé, kteří způsobují nejvíce emisí CO2, podnět k vytvoření čistých výrobních technologií. Balíček opatření má Evropské unii umožnit, aby se jí do roku 2020 skutečně podařilo snížit emise skleníkových plynů o nejméně 20 %, a zároveň zvyšuje na 20 % podíl obnovitelných energií ve spotřebě energie, jak bylo vedoucími představiteli EU dohodnuto v březnu 2007.

Kromě výše uvedených dokumentů balíček obsahuje i Sdělení Evropské komise "Podpora prvních demonstračních projektů udržitelné výroby energie z fosilních paliv", které má podpořit první projekty CCS v tepelných elektrárnách.

ZDROJ. www.geology.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 3 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Labutí píseň EU
Oxid uhličitý je pro přírodu životodárným plynem, který ale při svém výronu (vzhledem ke své vysoké hustotě) vytvoří vrstvu, která během několika vteřin udusí každého živého tvora (křeč dýchacích svalů).
Superkritickou kapalinou se může stát pouze za vysokého tlaku. Tato "kapalina" pak mimořádně snadno proniká překážkami a představa, že by neunikala ani póry v horninách, ani prasklinami vzniklými dlouhodobým působením jejího tlaku, a ani tou cestou, kterou se do úložiště dostává, je zcela nereálná.
Náklady na tvorbu takových úložišť by byly obrovské a představa, že EU zatížená těmito nesmyslnými náklady obstojí v globální konkurenci je šílená.
Zatím co faraoni stavěli své nádherné pyramidy v bláhové víře ve svůj trvalý život, chtějí velekněží enviromentalismu vrtat ohavné a životu nebezpečné díry, v bláhové víře ve svou trvale udržitelnou moc.
vloženo: 17.04.2008 15:57     vložil: bak Reagovat 
Re: Rozdílný přístup
Myslím, že ekologické organizace nejsou v přístupu k této technologii jednotné. Některé ji více či méně usilovně podporují (Bellona, WWF), jiné ji více či méně kategoricky odmítají (např. Greenpeace).
CO2 se neukládá jako plyn, ale jako superkritická kapalina,a to do hloubek přes 800 m. Při správně zvoleném úložišti jsou úniky téměř vyloučeny a CO2 zůstane pohřben navždy.
Zájemcům o více informací mohu doporučit adresu www.geology.cz/co2net-east.
vloženo: 12.03.2008 14:13     vložil:  vh Reagovat 
Rozdílný přístup
To je zajímavé, že podzemní ukládaní radioaktivních odpadů u všech ekologistů vyvolává akutní záchvaty protestování a podzemní ukládání CO2 naopak akutný záchvaty nadšení. Přitom raioaktivní materiály se ukládají v pevné formě zajištěné proti pohybu, zatímco CO2 se ukládá jako plyn (jak to že nemůže projít spárami v horninách, když se ekologisti bojí, že jim proleze kontejner s radioaktivním odpadem) a navíc radioaktivní odpad za 10 000 let už není nebezpečný, zatímco CO2 tam musí být uvězněné doslova navěky.

Holt, ideologie zase vyhrává nad zdravým rozumem.
vloženo: 14.02.2008 15:02     vložil:  Pavel Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist