Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čína: Krátce o nerostném bohatství

17.05.2008  |  127× přečteno      vytisknout článek

Čína: Krátce o nerostném bohatství V Číně jsou bohaté nerostné zdroje. Jejich zjištěná zásoba představuje asi 12% světového souhrnu a je třetí největší na světě. Přesto průměrná zásoba na hlavu je velmi malá a představuje jenom 58% světového průměru, čímž se Čína zařazuje na 53. místo na světě. Dosud bylov Číně   zjištěno celkem 171 druhů nerostu, z nichž byla zjištěna zásoba u 158 druhů (10 druhů energetických nerostů, 5 černých kovů, 41 barevných kovů, 8 drahých kovů, 91 nekovů a 3 druhy tekutých nebo plynových zdrojů). Tím je Čína stala jednou ze zemí, které mají bohaté nerostné zdroje s poměrně uceleným sortimentem a poměrně vyšší úroveň komplektu. Zjištěnou zásobou 25 ze 45 hlavních druhů nerostu se Čína zařadila na první až třetí místo na světě, z nichž má nejvíce na světě 12 druhů, tj. vzácné kovy, sádrovec, vanadium, titan, tantal, volfram, bentonit, grafit, mirabilit, baryt, magnesit a antimon.

Nerostné bohatství je v Číně rozloženo takto: Ložiska ropy a zemního plynu jsou hlavně v severovýchodní, severní a severozápadní Číně; uhlí se soustřeďuje v severní a severozápadní Číně; železo je většinou v severovýchodních, severních a jihozápadních oblastech; vzácné kovy jsou  v jižní a severní části země; zlato a stříbro je po celé zemi, na Tchaj-wanu jsou také významné výrobní základny; fosfor je hlavně v jižní Číně.

Hlavní nerostné bohatství

Zdroje uhlí: Zásobami uhlí se Čína zařadila na první místo na světě.  Zjištěná zásoba činí 1 bilion tun. Jeho ložiska jsou rozptýlena zejména v severních a severozápadních oblastech. Provincie Shan Xi (Šan-si), Shan Xi (Šen-si) a autonomní oblast Vnitřní Mongolsko mají největší zásobu.

Zdroje ropy a zemního plynu: Jejich ložiska leží hlavně v severozápadní části země, potom i v severovýchodní a severní části a na mělčině podél jihovýchodního pobřeží. Ke konci r. 1998 bylo zjištěno 509 ropných a plynových ložisek. Jejich celková zjištěná geologická zásoba činí 19 miliard 850 milionů tun respektive 1 bilion 950 miliard kubických metrů, čímž se Čína zařazuje na 9. a 20. místo na světě. Z toho  73.8% zásob ropy a 78.4% zásob zemního plynu jsou na souši. Bylo vytvořeno 6 velkých ropných a plynových areálů, totiž rovina řek Song Hua Jiang a Liao He, záliv Bo Hai, panev Tarim, oblast Zhun Ge Er – Tu Lu Fan, provincie Si Chuan a oblast provincií Shan Xi (Šen-si), Gan Su a Chuejské autonomní oblasti Ning Xia.

Kovy:

Černé kovy – Byly zjištěny zásoby železa, manganu, vanadia a titanu. Zásoby železa jsou přibližně 50 miliard tun a jeho ložiska jsou zejména v provinciích Liao Ning, He Bei, Shan Xi (Šan-si) a Si Chuan.

Barevné kovy – v Číně jsou ložiska všech druhů barevných kovů, které byly zjištěny na světě. Z nich zásoby vzácných kovů představují kolem 80% světového souhrnu, zásoby antimonu 40% světového souhrnu a zásoby volframu se zečtyřnásobila souhrnnou zásobu všech ostatních zemí.

ZDROJ: China ABC


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist