Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Norsko: Země larvikitu

28.06.2008  |  140× přečteno      vytisknout článek

Jedná se o modravě šedou až tmavošedou horninu se zrnem nejčastěji kolem 2 cm

Ještě než se spolu vydáme na krátkou exkurzi do jižního Norska, dovolte zmínku o samotném larvikitu, který u nás známe pod obchodním názvem Blue Pearl, Marina Pearl nebo Labrador. Jedná se o velmi dekorativní hrubozrnný alkalický syenit s rombovými živci, který definoval v roce 1890 W. C. Brögger a pojmenoval ho podle města Larviku. Jedná se o modravě šedou až tmavošedou horninu se zrnem nejčastěji kolem 2 cm. Z 80–85 % je larvikit tvořen alkalickým živcem anortoklasem, který má kovově modrou, duhově proměnlivou barvu. Měna barev je způsobena lomem světla na hranicích zón různého složení uvnitř krystalů živce. Jedná se o stejný efekt jaký známe u labradoritů. Z tmavých minerálů jsou v hornině přítomny především biotit a pyroxen.  

   Z geologického hlediska jsou larvikity spolu s dalšími vyvřelými horninami vázány na rift (prolom či příkop) Oslo, který vznikl v permu asi před 280-230 milióny let. Riftové údolí, protažené ve směru SSV-JJZ, leží na západní straně Oslofjordu. Táhne se v délce asi 200 km od jezera Mjösa na severu k Langesundfjordu na jihu. Jeho šířka většinou nepřevyšuje 40 km. Tento rift, oddělující starší prekambrické krystalinické komplexy, je vyplněn zvrásněnými prvohorními sedimenty a vyvřelými horninami permského staří, které vznikly během tří period vulkanické činnosti. Během první došlo k výlevům láv z puklin a ke vzniku mocných lávových příkrovů, tvořených čediči a trachyandezity. Při této periodě i po ní vznikaly též masy hlubinných hornin různého složení. Ve druhé periodě došlo ke vzniku šesti mohutných vulkánů, jejichž kaldery dosáhly až 16 km průměru. V závěrečné periodě došlo opět k výlevům láv čedičů a rombových porfyrů, ale již v menším měřítku než při periodě první.  Vedle výlevných hornin (bazaltů a andezitů) zde objevíme  především syenitické a alkalické hlubinné vyvřeliny, jejichž charakteristickou součástí jsou i larvikitové plutony. Z celkového rozsahu hlubinných vyvřelin 5047 km2 zaujímají 1705 km2. Vedle larvikitu  zde objevíme další zajímavé horniny obdobného složení. Jedná se například o lardalit (nefelinický syenit), kjelsåsit (monzodiorit), ekerity (alkalický granit), nordmarkity (alkalický syenit) a další.

   První zmínka o larvikitu pochází od N. Thychesena z roku 1794, který v chemické příručce popisuje zdejší labradoritový živec. Uvádí, že hraje různými barvami, ale ne tak jako pravý labradorit. První popis minerálů z okolí Larviku pochází z roku 1801 od dánského mineralog Ch. F. Schumachera. Nejdůležitější práce o geologii regionu však napsal norský mineralog W. Ch. Brøgger (1851-1940). Ve velké monografii z roku 1890 o minerálech syenit-pegmatitových žil jihonorských augit- a nefelinsyenitů detailně popisuje geologii a více než 70 zjištěných minerálů. Zavádí nová jména larvikit a lardalit pro syenitové horniny. Dnes je oblast těžby larvikitu jednou z nejvýznamnějších mineralogických oblastí Norska i Evropy, odkud je celkem popsáno asi 180 různých minerálů.

   Již na počátku 19. století se místní sedláci zajímali o těžbu tohoto kamene. Používali ho hlavně na stavbu domů. Komerční těžba však byla zahájena až v osmdesátých letech 19. století současně u Larviku a Tjøllingu. Vedle stavebních účelů byl používán jako dekorační materiál a pro výrobu náhrobků. V roce 1890 byl otevřen kamenolom Klåstad v Tjøllingu, který je ještě dnes v provozu. Jedná se o nejstarší činný lom celé oblasti. Když byly koncem 19. století otevřeny další lomy v okolí, stala se práce v nich významnou obživou místních obyvatel. Ve Tvedalenu byly první lomy otevřeny o něco později, v roce 1900, nebyly však tak důležité jako u Tjøllingu. Práce v kamenolomech byla převážně ruční. Zaměstnanci byli placeni za odvrtanou metráž, která se pohybovala kolem 8-10 m denně. Bloky horniny byly přemísťovány ručně nebo primitivními zvedáky. Později byly v lomech zaváděny jeřáby, jejichž pozůstatky jsou v některých lomech dosud znatelné. Ve dvacátých letech minulého století se začínají používat vzduchové vrtačky, do lomů se zavádějí parní stroje a elektřina. K trhacím pracím byl místo dynamitu používán šetrnější střelný prach, aby nedocházelo k popraskání horninových bloků. V současnosti jsou bloky vyřezávány pomocí ocelových lan s diamantovými segmenty. V posledních 20-30 letech má pro těžbu larvikitu největší význam okolí Tvedalenu, kde je kolem dvaceti činných (a dvaceti opuštěných) lomů, ve kterých pracuje přibližně 560 zaměstnanců. U Tjøllingu je v činnosti již pouze pět lomů. Těžba larvikitu je velmi významná, neboť celkový roční obrat z jeho prodeje činí 400 miliónů norských korun. Cena kilogramu neopracovaného larvikitu se pohybuje mezi 4 a 6 korunami (tj. 16-24 Kč). Exportuje se 95 % produkce. Hlavní podíl mají Itálie (40 %), Španělsko (15 %), Německo a Francie (po 10 %) a Asie (20 %). Larvikitová surovina se exportuje pod různými obchodními názvy. Jako Labrador, Marina Pearl či Blue Pearl ji známe a používáme i u nás.

ZDROJ: www.revuekamen.cz, zkráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist