Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Co na tom uhlí ještě zkoumají?

03.12.2008  |  126× přečteno      vytisknout článek

Co na tom uhlí ještě zkoumají?

MOST  Výzkumný ústav pro hnědé uhlí a. s. si v letošním roce připomíná významné výročí, 55 let své existence. Od svého založení do současnosti prošel řadou změn, které se přizpůsobují celosvětovým trendům v oblasti ekologizace paliv, využití odpadů a zahlazování následků těžby uhlí. Netradiční setkání při příležitosti výročí výzkumného ústavu by mělo mimo jiné zodpovědět často pokládanou laickou otázku „Co na tom uhlí ještě zkoumají“?

 

Činnost Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí se zpočátku vztahovala zejména na problematiku hlubinného dobývání a postupně se rozšiřovala na řešení problémů rozvoje povrchového dobývání včetně geotechnického a  geofyzikálního výzkumu. V posledních letech se činnost ústavu zaměřuje na řešení nových, ekologičtějších způsobů úpravy a užití uhlí, a to včetně využití a likvidace produktů spalování hnědého uhlí a řešení problematiky ochrany pracovního a životního prostředí v pánevních okresech severočeského regionu.

 

Výzkumný ústav řeší prostřednictvím svých specializovaných odborů a akreditované laboratoře řadu úkolů z oblasti ekologie, mineralogie, rekultivace, hydrogeologie, inženýrské geologie, geotechniky a užití surovin a to jak výzkumného a vývojového charakteru, tak i ve formě projektů, studií, posudků atd. Je rovněž vlastníkem oprávnění k výkonu státního zkušebnictví v oblasti certifikace výrobků z produktů spalování a velkostrojového vybavení lomů. Mezi samostatné odborné útvary patří také Ekologické centrum Most a Kralupy nad Vltavou, které zajišťuje podávání komplexních informací o životním prostředí v regionu, ekoporadenství pro širokou veřejnost a environmentální výchovu, osvětu a vzdělávání.  Zajišťování podpory malého a středního podnikání v pánevních okresech je náplní činnnosti Podnikatelského a inovačního centra Severní Čechy, které je dalším z odborů výzkumného ústavu.

 

Vědecká činnost pracovníků výzkumného ústavu je zaměřena na hledání inovativních  přístupů v celé řadě oblastí od identifikace prachových částic v ovzduší až po využití odpadního polyetylenterefltalátu (PET), které jsou řešené v rámci grantů MŽP, MPO, MŠMT a Grantové agentury ČR. Samozřejmostí je spolupráce s hlavními uhelnými společnostmi: Severočeskými doly, Litvínovskou uhelnou, Vršanskou uhelnou a Sokolovskou uhelnou společností, ale také s regionálními institucemi, vysokými školami a celou řadou českých
i zahraničních odborných pracovišť.

 

Netradiční setkání při příležitosti 55. výročí založení Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí, na kterém bude možné seznámit se s průřezem činnosti ústavu, je otevřeno všem zájemcům z řad partnerských firem, obchodních přátel, novinářů, studentů i široké veřejnosti. Setkání se uskuteční 8. prosince v 10 hodin v prostorách společnosti.   

 

TISKOVÁ ZPRÁVA
při příležitosti 55. výročí založení
Výzkumného ústavu pro hnědé uhlí a.s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist