Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nerostné suroviny Liberecka, Českolipska, Semilska a Jablonecka

24.02.2009  |  138× přečteno      vytisknout článek

Nerostné suroviny Liberecka, Českolipska, Semilska  a Jablonecka

V Libereckém kraji je významný výskyt nízkoobsahových uranových rud. V okrese  Česká Lípa se nachází 5 samostatných ložisek uranu – Hamr těžena hlubině, v současné době byla ukončena zakládka hlavních důlních děl dolu Hamr I., ve stadiu přípravy je postupné zatápění důlních prostor, zároveň se pracuje na sanaci odkaliště uranového průmyslu, včetně celkové rekultivace povrchu vyluhovacích polí; ložisko Stráž těženo chemicky vyluhováním in situ; ložiska Osečná-Kotel a Holičky netěžena z důvodu vysokého zvodnění; ložisko Křižany – hlubinná těžba, důl Křížany, Břevniště vytěženo. Na  okrese Liberec, v  Novém Městě pod Smrkem se vyskytuje výhradní ložisko cínových rud. Obsah cínu je však malý, a proto je ložisko je považováno za neekonomické.

V Žitavské pánvi se vyskytuje ložisko hnědého uhlí a v  Syřenově na Semilsku ložisko černého uhlí, ale obě ložiska jsou netěžitelná. Ložiska lignitu se vyskytují v oblastech  Frýdlant – Višňová a  Hrádek nad Nisou – Kristýna. Obě tyto oblasti mají relativně nízký rozsah zásob. Ložisko Kristýna je zatopeno a využívá se jako rekreační plocha.

Na svazích Ještědského hřbetu se vyskytují ložiska vápenců a dolomitických vápenců s mocností 40 – 80 m. Na všech ložiscích bylo ověřeno velké množství zásob suroviny. Ložiska se nacházejí na území přírodního parku a není je proto možné průmyslově využívat. Na  Semilsku jsou ložiska vápenců a dolomitických vápenců – CHLÚ Jesenný I – V - roztěženo pouze jedno ložisko; CHLÚ Horní Štěpanice – zrušen; CHLÚ Rokytno - netěženo; CHLÚ Roztoky u Semil – netěženo.

Na  Českolipsku se těží především čedič a melafyr (Tachov, Žandov), jsou zde čtyři výhradní ložiska slévárenských písků (Provodín, Srní, připravuje se otevření Okřešice) a stavebních stěrkopísků (Dubnice, Velký Grunov).

Na  Liberecku se nachází 11 výhradních ložisek štěrkopísků, z nichž pouze tři jsou těžena (Horní Řasnice, Grábštejn, Chotyně), dále se těží stavební kámen – čedič (Krásný les), žula – hrubá a ušlechtilá kamenická výroba (Liberec - Ruprechtice), cihlářská surovina (Český Dub, Hrádek nad Nisou).

Na  Jablonecku se těží žula – hrubá a ušlechtilá kamenická výroba (Hraničná, Horní Černá Studnice), fylitická břidlice (Loužnice - Bratříkov), melafyr a čedič (Bezděčín).Na Semilsku se těží stavební kámen – čedič (Smrčí, Záhoří, Chuchelna, Košťálov).

Poslední období lze charakterizovat na jedné straně zvýšeným zájmem o potenciální využití dalších dosud netěžených ložisek štěrkopísků a stavebních písků, na druhé straně pak pokračujícím útlumem hornické činnosti na části stávajících lokalit.

ZDROJ:http://maps.kraj-lbc.cz, kráceno


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist