Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mezinárodní konference „Nerostné suroviny pro Evropu“

14.05.2009  |  165× přečteno      vytisknout článek

Oficiální konference českého předsednictví v EU

Dne 28. – 29. dubna 2009 proběhla v Praze mezinárodní konference „Nerostné suroviny pro Evropu“ / „Mineral Resources for Europe“ s navazujícím diskusním fórem zástupců partnerských ministerstev. Konference byla zaměřená na segment těžebního a spolupracujícího průmyslu v rámci celé Evropy. Šlo o ojedinělou, tematicky zaměřenou akci, jež volně navazovala na Verheugenovu iniciativu „Iniciativa v oblasti surovin - uspokojení kritických potřeb pro růst a zaměstnanost v Evropě“, která byla oficiálně publikována v listopadu roku 2008. Konference splnila očekávaný cíl, kterým bylo otevření problematiky poptávky po nerostných surovinách a jejich dodávky pro Evropskou unii a očekávané renesanci domácí těžby v evropských zemích. Záměrem bylo také přispět k otázce zajištění krátkodobých, střednědobých i dlouhodobých „strategických“ potřeb nerostných zdrojů pro evropský průmysl a ekonomiku.

Organizátorům, jmenovitě Těžební unii České republiky, Euromines (Evropské asociaci těžebního průmyslu) a Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR se podařila iniciovat účast více než 200 odborníků z více než 21 zemí nejen EU, z oblasti soukromé i státní sféry, což je v době celosvětové finanční krize i politických změn v ČR významný počin.

Akci slavnostně zahájil náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Ing. Tomáš Hüner a zástupci Evropské komise, Ministerstva životního prostředí ČR a Českého báňského úřadu.

Konkurenceschopnost evropského průmyslu, oblast surovinové a energetické politiky, surovinové a energetické bezpečnosti, ceny nerostných surovin, jakož i jejich bezpečné dodávky patří k důležitým bodům politické agendy. Právě proto byla tato témata intenzivně diskutována v průběhu konference.

V závěrech konference byly zdůrazněny hlavně tyto body:

  • Těžební průmysl vždy hrál a nadále bude hrát zásadní roli v rozvoji průmyslových a ekonomických aktivit v Evropě stejně jako v ostatních částech světa.
  • Nerudní suroviny, stavební suroviny a kovy jsou výchozími materiály pro veškerou průmyslovou výrobu a obecně jsou součástí naprosté většiny výrobků každodenní spotřeby.
  • Bez ohledu na současnou finanční krizi, poptávka po kamenivu, kovech a nerudních surovinách a produktech z nich vyrobených bude po odeznění krize na rozvíjejících se trzích nadále stoupat.
  • Mnoho EU výrobků a technologií patří mezi světovou špičku a uplatňují se na světových trzích. K tomu, aby bylo možné tyto výrobky nadále spolehlivě vyrábět, je nutné zajistit konkurenceschopnou energetiku.

Po ukončení konference zorganizovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky diskusní fórum na ministerské úrovni. Tohoto setkání se zúčastnilo téměř 50 zástupců z 21 evropských států, a to nejen členských států EU, ale i sousedních zemí (Srbsko, Albánie, Turecko), bez nichž si celoevropskou diskusi o nerostných surovinách nelze představit. Po skončení diskusního fóra Ministerstvo průmyslu a obchodu oficiálně publikovalo neformální závěry navržené v rámci Českého předsednictví, které odrážejí pohledy jednotlivých účastníků setkání. Pro více informací prosím kontaktujte Mgr. Pavla Kavinu PhD. z  Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky (kavina@mpo.cz).

I zde bylo přijato - v rámci českého předsednictví – 10 bodů, jež zahrnují např. nutnost podpoření evropské konkurenceschopnosti v oblasti přístupu k nerostným surovinám, zajištění dodávek surovin, zvýšení energetické a surovinové bezpečnosti evropského kontinentu, nutnost podpory spolupráce v oblasti těžebního průmyslu, nutnost stanovení tzv. strategických surovin pro evropský kontinent, apely na EU komisi v dané problematice a jiné.

Součástí doprovodného programu byla výstava s názvem „Nerostné suroviny evropských zemí“, dokladující na příkladech řady surovin procesy sjednocující evropský kontinent v geologické minulosti. Prezentaci připravilo Mineralogicko-petrografické oddělení Moravského zemského muzea Brno.

Organizační tým tímto děkuje finančním partnerům, bez jejichž pomoci by akce nemohla být realizována: Czech Coal, OKD, NWR, Česká naftařská společnost,  Boliden, K+S, LKAB, RHI, Strojírny Podzimek, Sedlecký kaolín a Moravské naftové doly. Akci dále podpořili: Sandrock, Lega-Inox, Severočeské doly, Blatenské strojírny a Gemec-Union. Akci zaštítila tato média: Minerální suroviny, Bagry.cz, Eniweb, Kámen, Technický týdeník, Stavební technika, Dopravní noviny, Uhlí, rudy geologický průzkum, BVV Veletrhy Brno, Plavba a vodní cesty, Lobby, Build info a Stone+Tec Nürnberg 2009 a Slovenské sdružení výrobců kameniva.

Více informací na: www.euresources2009.eu a www.tezebni-unie.cz

Nebo kontaktujte Ing. Mgr. Petru Jandourkovou (jandourkova@tezebni-unie.cz).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist