Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Absolutní samota grónského geologa nikdy neomrzí

05.07.2009  |  zdroj: Český rozhlas  |  128× přečteno      vytisknout článek

Absolutní samota grónského geologa nikdy neomrzí

Neděle 21. června se stala památným dnem v dějinách Grónska. Největší ostrov na světě se vydal na cestu větší nezávislosti na Dánském království, k němuž ještě formálně patří. Dánsko sice bude i nadále řídit jeho vojenskou a zahraniční politiku, ale všechny ostatní domácí samosprávy převezmou do rukou grónské instituce a grónština se stane i oficiálním jazykem. 

Miniku Rosingovi je jen 52, ale ve své práci se zabývá téměř věčností. Ve známost mezinárodní vědecké obce vešel tento profesor geologie před necelými deseti lety, když spolu s kolegou z kodaňské univerzity učinil a zveřejnil nález, který naznačuje, že k fotosyntéze, nejvýznamnější chemické reakci na naší planetě, mohlo docházet už před 3,7 miliardy let. Jinými slovy - planeta Země měla už tenkrát fungující biosféru. Dříve platnou představu o možných počátcích života tak oba zmínění vědci prodloužili o plnou miliardu let.

Ke svým nejvýznamnějším zjištěním dospěl Minik Rosing v Grónsku. Narodil se tamtéž. A s Grónskem coby pupeční šňůrou svých myšlenek je spojen po celý život, třebaže od svých tří let žije a pracuje v Dánsku. "Narodil jsem se v malé usedlosti u zálivu nedaleko hlavního grónského města Nuuku, to stavení už dnes neexistuje. Odstěhovat jsme se museli, když měl můj starší bratr zahájit školní docházku. A protože maminka byla Dánka a tatínek grónský umělec, který se vlastně uživí tak trochu všude, právě Dánsko se stalo jejich cílem," vzpomíná.

Profesor Minik tak nerozlučně spojuje dva světy a dvě kultury, jež jsou si svým způsobem blízké a přesto velmi vzdálené. Grónsko je právě nyní na cestě k větší samostatnosti, na cestě, která možná už v dohledném budoucnu skončí vyhlášením nového státu jménem Grónská republika. Hloubavý geolog však ve svém nitru není rozpolcený: dánskost a grónskost v něm ani dnes, v době prohlubující se odluky, nestojí proti sobě. Grónskou snahu o větší samostatnost ostatně podle Rosinga nevyprovokovalo ani tak nadměrné vměšování Dánska do vnitřních grónských záležitostí, jako spíš nezájem malé dánské země o vůbec největší ostrov světa.

Geologem chtěl Minik Rosing být už odmala. Kámen podle něj není nikdy nudný - a zvlášť ne ten grónský. Grónsko má prý tu výhodu, že nejvýznamnější geologická naleziště, v nichž je možné zkoumat původ života na zemi, jsou tu vcelku dobře přístupná, takže dávný vývoj tu lze studovat mnohem lépe než třeba v Čechách, kde jsou horniny pokryté a porostlé vším možným. Podobné výhody jako Grónsko má jen omezený počet regionů, například v Austrálii nebo Jihoafrické republice. Minik však pochopitelně nejčastěji a nejraději jezdí tam, kde se stále cítí doma.

"Když jste v Grónsku v přírodě, daleko od lidí a úplně sami, zavisíte jen sami na sobě. Poznáte, že si můžete dělat doslova cokoliv, co vás napadne, ale jen a jen na svou vlastní zodpovědnost. Na nikoho nemusíte brát ohled, ale následky nesete sám. V tiché a klidné severské pustině je to úžasný prožitek," odpovídá Minik Rosing zasněně na otázku, co grónského by doporučil každému cizinci.

A dodává: "Před lety jsem měl mezi studenty jednu Japonku, a když jsme šli při výzkumu v Grónsku s malou skupinkou do terénu, zeptala se, zda by se od nás mohla oddělit a být chvíli sama. Samozřejmě, řekl jsem, ale na večeři se vrať. Nepřišla dlouho a začali jsme se bát. Hledali jsme a hledali, až jsme ji našli. Neztratila se, jen se nechtěla vracet. Zjistila totiž, že za celý svůj život ještě nikdy nebyla skutečně sama. A když se jí to teď stalo, nemohla se od svého intenzivního pocitu krásné samoty najednou odtrhnout."

Není asi divu, že profesor geologie a člověk přírody Minik Rosing má za to, že takovou příležitost jako dotyčná Japonka by měl alespoň jednou v životě prožít každý. A není divu, že i po nedělním vyhlášení grónské samosprávy, a tím i větší nezávislosti na Dánsku, zůstanou pro Minika Rosinga obě země stejně blízké jako dřív.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist