Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jak se francouzský inženýr Barrande stal geologem v Čechách

23.08.2009  |  zdroj: ČTK  |  130× přečteno      vytisknout článek

Jeho jméno je známo i lidem, kteří o geologii zhola nic nevědí.

A to proto, že po něm v Praze pojmenovali skály, ateliéry, most, celou jednu čtvrť a dokonce i geologický útvar ve středních Čechách. Francouzský geolog a paleontolog Joachim Barrande odhalil světu střední Čechy jako jedinečné naleziště prvohorních památek. Řadu let prožil v Praze a své sbírky s více než třemi sty tisíci kusy zkamenělin věnoval Národnímu muzeu. V úterý uplyne 210 let od jeho narození.

Do Čech tohoto Francouze narozeného 11. srpna 1799 ve městě Saugues zavál osud náhodou. Po studiích silničního a mostního stavitelství (krom toho navštěvoval i přednášky o přírodních vědách) stavěl mosty a později byl povolán na francouzský dvůr, aby vyučoval přírodním a matematickým vědám hraběte Jindřicha ze Chambordu, vnuka Karla X.

Červencová revoluce roku 1830 poslala královskou rodinu s Barrandem do exilu, do Skotska a do Čech. Zde pobývali na zámku v Buštěhradě, později přesídlili na Pražský hrad. Barrande se seznámil s pražskou společenskou i vědeckou elitou. Vzdal se vychovatelství a bylo mu svěřeno vyměřování koňské dráhy z Prahy přes křivoklátské lesy až k uhelným slojím v Radnicích v západních Čechách.

Jakub Arbes, který chodil často hovořit s maminkou svého přítele Jana Nerudy, jež u Barranda poklízela, naznačuje, že se vědec v té době ocitl v nějaké osobní krizi. Do té doby žil dost světáckým životem, v němž nechybělo víno ani ženy, ale scházel mu smysl. Nalezl jej prý na Dívčích hradech v malém, dodnes existujícím, lomu pod železnicí, kde objevil svého prvního trilobita.

Při vyměřování koňské dráhy našel celou řadu dalších zkamenělin a zároveň se mu dostala do ruky kniha anglického geologa Murchinsona s názvem Silurský systém. Poznal v ní celou řadu druhů, které sám našel, a tak označil krajinu mezi Prahou a Křivoklátskem jako silurský systém. Dnes se mu říká barrandien. Kromě druhů popsaných Murchinsonem objevil mnoho nových zkamenělin - jen u trilobitů asi sto nových druhů.

V Praze Barrande zapustil kořeny, naučil se perfektně česky a měl zde řadu přátel i mezi dělníky, kteří mu pomáhali odkrývat dnešní Barrandov.

Výsledky systematické výzkumné práce, které věnoval 44 let života, shrnul v monumentálním díle Silur středních Čech, vycházejícím zároveň v Praze a v Paříži. První díl obsahuje vedle geologického náčrtu českého siluru i olbřímí monografii českých trilobitů s popisy stovek pečlivě nakreslených druhů. Za Barrandova života vyšlo jedenadvacet dílů, další následovaly po jeho smrti.

Barrande žil velmi skromně, knihy vydával vlastním nákladem a sám platil výtvarníky, kteří zkameněliny kreslili. Stálo ho to celé jmění, ale jeho kniha obletěla svět.

Byl "inženýrská povaha". Věřil na dokonalou dokumentaci a přesný popis. Svoji hypotézu o koloniích fosilních organismů rozpracoval do pěti knih Defenses de Colonies vydávaných v letech 1861 až 1881.

V roce 1883 jej zastihla náhlá smrt na zápal plic, když byl požádán, aby se ujal poslední vůle svého přítele a musel odjet do Frohsdorfu v Rakousku. Dílo, které po sobě zanechal, je gigantické a vyrovná se tomu nejlepšímu, co v té době bylo ve světě vytvořeno.

V roce 1983, kdy uplynulo sto let od Barrandovy smrti, bylo toto výročí zařazeno do kulturního kalendáře UNESCO. Ve Skryjích na Rakovnicku je dnes zpřístupněné muzeum Joachima Barranda a k vidění je zde i jeho bronzový pomník. V roce 1884, rok po Barrandově smrti, byla na Barrandově skále odhalena obrovská pamětní deska tohoto velikána.

A existuje ještě jeden důvod, proč si Barranda připomínat. Kvůli jeho každodenním kontaktům s paní Nerudovou se už dlouho vedou spory, zda nebyl otcem Jana Nerudy. V každém případě měl na budoucího básníka velmi hluboký vliv


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist