Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Geologické a vodní muzeum v přírodě

28.03.2010  |  103× přečteno      vytisknout článek

Geologické a vodní muzeum v přírodě

Geologické a vodní muzeum v přírodě

Muzeum je tvořeno systémem unikátních přírodních lokalit na Orlicko - Třebovsku, přístupných na kole, pěšky nebo autem. Na informačních tabulích s názornými texty a schématy jsou popsány skalní útvary, horninové zlomy, říční meandry, prameny nebo vyhlídková místa na zdejší velice zajímavou geologickou stavbu a terénní reliéf. Kdysi zde bylo docela "živo" a region se může pochlubit i ukázkou Grand kaňonu v menším vydání. V myšlenkách se vrátíte do doby veleještěrů a schémata vám ukáží, jak zcela jinak to zde vypadalo a že řeka tekla tam, kde je dnes vrchol kopce. Projekt svazku obcí, dotovaný  Ministerstvem pro místní rozvoj z Programu obnovy venkova, byl v terénu realizován do konce roku 2001.

Cílem projektu je vytvoření atraktivního nevšedního produktu pro turisty, využívajícího geologických a vodních zajímavostí regionu, který kombinuje zajímavý obsah se vzděláváním i možnost sportovního vyžití  (při přesunu mezi stanovišti přírodního muzea pěšky nebo na kole). Produkt je rovněž vhodný pro návštěvy základních a středních škol. Dlouhodobým cílem je vytvořit kvalitní nabídku pro turisty a oslovit obyvatele regionu k aktivní tvorbě nových služeb pro turisty (ubytování, stravování, půjčovny a servisy sportovních potřeb apod.).

Průvodce geologickým a vodním muzeem v přírodě

Proč právě zde?

Region Orlicko - Třebovsko vděčí za svůj název dvěma řekám - Tiché Orlici a Třebovce. V dávné geologické minulosti si tyto toky na své cestě na západ směrem k Labi musely razit cestu horninovými masívy, které jim v podobě mohutných valů stály v cestě. Vznikla tak hluboká říční údolí, která poznal mnohý, kdo cestoval zdejším krajem vlakem z Prahy směrem na Moravu a Slovensko. V zákrutech řek byla obnažena mohutná skalní defilé a skalní ostrohy, v blízkosti železniční tratě vznikly lomy na stavební kámen, prudké svahy jsou často rozbrázděny sesuvy, objevují se pramenní vývěry, odvodňující ohromné zásoby podzemních vod ukryté v hlubinách zdejších hornin a hledači zkamenělin nikdy neodejdou s prázdnou. Orlicko - Třebovsko je učebnicí geologie a jejích dílčích disciplín hydrogeologie, již po dvě století v kraji působí význační čeští geologové, a tak není divu, že první české Geologické a vodní muzeum v přírodě vzniklo právě zde.

Geologie je obor, který vždy voněl dálkami a dobrodružstvím. Dnes je sice již pryč doba zlatokopů, hledačů drahých kamenů, rudních prospektorů či vášnivých sběračů zkamenělin, ale nastoupila doba užité geologie, s níž se řada z Vás běžně setkává. Bez inženýrsko-geologických průzkumů základové půdy nemůžeme postavit dům, silnici či telekomunikační věž, bez hydrogeologů bychom neuměli jímat a chránit zdroje podzemní vody, bez sanačních geologů bychom si  neporadili s likvidací starých ekologických zátěží v průmyslových podnicích,  geologičtí specialisté chrání naše obydlí před nebezpečným radonem, a tak bychom mohli pokračovat. Přestože dnešní geologie je živou vědní disciplínou, zůstává pro většinu z nás disciplinou tajemnou. Geologické pochody jsou totiž většinou skryty našemu přímému pozorování a pár hodin geologie či fyzického zeměpisu ve školních osnovách je chabou výbavou pro jejich lepší poznání. Proto přicházíme s nabídkou, která si klade za cíl obohatit především ty z Vás, kteří by chtěli roušku tajemství zemských hlubin poodhalit. Vykročme tedy a přenesme se do doby před zhruba než 100 milióny lety, kdy vznikaly horniny ve zdejším regionu.

Další podrobnosti na:http://www.orlicko-trebovsko.cz/cz/geologicke-a-vodni-m

ZDROJ:http://www.orlicko-trebovsko.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist