Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Hrozba je zpět: zničí těžaři Tlustec?

22.06.2011  |  zdroj: ČTK  |  124× přečteno      vytisknout článek

Na Českolipsku ožila myšlenka na obnovení těžby čediče na Tlustci. Když se tu kdysi těžilo, lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy.

ČESKOLIPSKO (ČTK) V Brništi na Českolipsku se bude znovu jednat o záměru společnosti Chlup, která chce obnovit těžbu čediče na kopci Tlustec.

Informoval o tom předseda ekologického Sdružení na záchranu kopce Tlustec Miroslav Šimonek. Ekologické organizace ani samosprávy záměru nejsou nakloněny, obávají se devastace přírody a zhoršení života obyvatel v okolních obcích. Už v minulosti například v Postřelné odstřely kamene poškodily domy. Kopec především patří k dominantám krajiny, která je turisty velmi oblíbená, i proto, že je spjata se svatou Zdislavou.

Přírodní prostředí vrchu má podle odborníků z ministerstva životního prostředí takovou hodnotu, že nebýt střetu se zájmem na těžbě kameniva, byl by Tlustec už v 90. letech vyhlášen zvlášť chráněným územím.
Čedičový lom na Tlustci je však jedním z mála v Libereckém kraji, kde je tak kvalitní stavební kamenivo. Používá se především při výstavbě komunikací. V Libereckém kraji se v současné době těží kámen na deseti místech a ročně se v nich vytěží celkem 2,5 milionu tun kamene.

Jen dvě ložiska však vydrží déle než 20 let. Proto i rozvojové dokumenty kraje s obnovením těžby čediče na Tlustci počítají. Na Tlustci se čedič těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes již zkrachovalé firmě Beron. Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy.

Těžbu čediče pak o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se definitivně zastavila.

Firma Chlup přišla se záměrem těžbu obnovit a nechala si zpracovat studii dopadů na životní prostředí. Veřejné projednávání záměru se uskuteční ve čtvrtek 23.června v Kulturním domě v Brništi. Právě Brniště v minulosti obnovu těžby schvalovalo, přínos viděla obec jednak v pracovních příležitostech i v získání prostředků na rekultivaci. Nová politická reprezentace už těžbou tak nadšená není.

"Obáváme se obrovské dopravní zátěže pro obyvatele obce, navíc krajské silnice II. a III. tříd tady nejsou v dobrém stavu, aby ji vydržely," řekl starosta Brniště Ivan Pastorek.

I když by se měla podstatná část vytěženého kameniva přepravovat po železnici a jen malá část po silnicích, skutečný objem bude podle něj jen obtížné uhlídat. Případný souhlas s těžbou proto podmiňuje vybudováním obchvatu.

FAKTA

Tlustec

Ralská pahorkatina Kopec ležící na severním okraji Ralské pahorkatiny, v okrese Česká Lípa, zhruba dva kilometry východně od obce Brniště. Je samostatně stojící dominantou, zdáli z jihu dobře viditelnou i s lomy na svazích. Vysoký je 591 m. n. m, převyšuje tedy kopce v okolí o 100 metrů. Ze západní strany je obtékán Panenským potokem. Okolí i samotný kopec jsou jen málo zalesněné.

Těžba čediče První požadavek na otevření lomů přišel v roce 1968. Vypracovaný projekt počítal s odtěžením až na kótu 420 m. n. m. Kamenivo bylo určené pro železnice v Severočeském kraji. V roce 1982 byla zahájeno kácení lesa, těžilo se od roku 1988.

Boj proti těžbě Průzkum z let 1985 až 1990 prokázal na Tlustci 300 druhů vyšších rostlin, 62 druhů ptáků, 18 druhů savců a stovky druhů bezobratlých živočichů. Od roku 1994 lidé protestují proti těžbě, kterou v roce 1998 zastavilo ministerstvo životního prostředí. V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavil


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist