Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Jihomoravské uhlí

06.08.2011  |  257× přečteno      vytisknout článek

Jihomoravské uhlí

Jihomoravské lignitové doly Hodonín

Tisk
Lokalita Jihomoravské lignitové doly Hodonín na mapě

Lokalizace: Jihomoravský kraj, okres Hodonín a Břeclav

Stručná historie

Jihomoravská lignitová pánev o celkové rozloze 320 km2 se dělí na Kyjovskou a Dubňanskou sloj. Lignitová sloj má mocnost cca 4 m a je uložena od 0 do 260 m pod povrchem. Těžba zde započala roku 1824 (Důl Herbert, Důl Adolf - Stefan) a posledním provozovaným dolem je Důl Mír v Mikulčicích s roční těžbou 460 000 t. Ložisko bylo postupně otevřeno více než 220 hlavními důlními díly a cca 45 ostatními hlavními důlními díly (úpadnice, štoly). Od roku 1825 do roku 1994 bylo vytěženo celkem 93 180 200 tun lignitu. Útlum těžby zahájen na základě vládního usnesení v roce 1991 (I. etapa - dolové pole G - jih, Důl Dukla).

Druh činnosti

  • Hlubinná těžba lignitu
  • Z počátku ražba štol a šachtic, později dobývání sloje zátinkováním a stěnováním na řízený zával
  • Vytěžený lignit se používal k otopu domácností, v místních sklárnách, cukrovarech, cihelnách a postupem času k výrobě energie v tepelných elektrárnách Hodonín, Nováky a Opatovice.

Současný stav

Zlikvidován Důl Osvobození Ratíškovice, Důl Dukla Šardice, Důl l. máj Dubňany a vydobytá část Dolu Mír v Mikulčicích. Z podzemí dolů bylo vyvezeno technologické vybavení včetně kontaminantů (olej, nafta, emulze apod.) důlních vod. Podzemí a hlavní důlní díla likvidována s ohledem na nutnost zajištění stability povrchu. Využitelné objekty a areály odprodány včetně činného Dolu Mír Mikulčice. Podzemí zlikvidovaných dolů se zatápí.

Environmentální problém a jeho řešení

Poddolování

Sledování a postupná sanace poklesů poddolovaného území, likvidace hlavních důlních děl a jejich kontrola v souladu s platnými báňskými předpisy. Průběžně jsou prováděny na poddolovaných územích rekultivace, sanační opatření včetně rekonstrukce a údržby meliorací.

Důlní vody

Bez výtoku důlních vod na povrch a jejich vypouštění

Odkaliště

Nejsou

Odvaly

Hlušinové odvaly odstraněny.

Rosické uhelné doly

Tisk
Lokalita Rosické uhelné doly na mapě

Lokalizace: Jihomoravský kraj, okres Brno - venkov

Stručná historie

Počátky těžby černého uhlí v oblasti rosických uhelných dolů se datují od roku 1760. V Boskovické brázdě rosicko-oslavanské pánve se vyskytují tři sloje o mocnosti od 0 do 6 m. Dobývací prostor byl stanoven na území o ploše 22,5 km2. Ložisko bylo otevřeno celkem 66 hlavními důlními díly (štolami a jámami), které dosáhly hloubky až 1 450 m (jáma Jindřich II). Těžba byla ukončena v roce 1992. Za celé období zde bylo vytěženo 64 743 124 tun černého uhlí, z toho 21 142 220 tun po roce 1946.

Druh činnosti

  • Hlubinná těžba černého uhlí
  • Základní dobývací metoda - stěnování na zával se sypanou základkou
  • Těžené černé uhlí bylo spalováno v tepelné elektrárně Oslavany.

Současný stav

Povrchové areály dolů Kukla, Jindřich, Ferdinand a Františka a část odvalů byly odprodány a převedeny na cizí subjekty k jinému využití. Likvidace hlavních důlních děl Jindřich II a Kukla. Podzemí revíru je zatopeno.

Důlní vody

Důlní vody vytékají štolou Dědičná v katastrálním území Oslavany. V roce 2001 byla uvedena do provozu nová čistírna důlních vod.

Environmentální problém a jeho řešení

Poddolování

Sledování a postupná sanace poklesů na poddolovaném území, likvidace hlavních důlních děl a jejich kontrola v souladu s platnými báňskými předpisy

Důlní vody

Volně vytékající kontaminované důlní vody z Dědičné štoly jsou čištěny a vypouštěny do řeky Oslavy.

ZDROJ: www.diamo.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist